Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политически и икономически измерения на Европейската зелена сделка

| обновено на 09.12.19 в 23:54

  Българският евродепутат Радан Кънев и финландският му колега Виле Нийнистьо бяха  домакини на дебат "Подготовка за Европейската Зелена сделка". Той бе част от конференция, организирана от CEPS и Финландското председателство на Съвета на ЕС.
 На него бяха обсъдени мерките, които трябва да бъдат предприети, за да могат да бъдат овладяни климатичните изменения. Акцентът бе върху регионите, в които се развива минна индустрия и възможността работещите да бъдат подпомогнати така, че да не се стигне до безработица и трудова миграция на хората.Темата за климата е водеща за политиците, тя обединява всички партии - от крайно десни, до крайно леви, заяви Радан Кънев. В момента тя пряко засяга Южна и Западна Европа, но и в Източна и конкретно в България трябва да бъдат предприети спешни мерки в икономиката и енергетиката.

 Новият председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви ,че климатичните промени и борбата с тях ще бъдат един от водещите приоритети. Тя заговори за Европейска зелена сделка, а Европейският парламент обяви извънредно климатично положение.На политическо ниво Европа със сигурност ще върви към много амбициозни политики.В нашите общества вече зрее усещането, че са необходими спешни мерки, допълни Радан Кънев. Няма изчисления как зелената сделка би се отразила върху минната промишленост, това буди тревога, тя все  още не е  в парламента, подчерта евродепутатът:

Основното, което трябва да се направи и то е предвидено от всичко, което до момента знаем за зелената сделка, е да се съберат значителни фондове, и публични и частни, основно под формата на публично и частно партньорство, за въвеждане на нови технологии в енергетиката, транспорта и индустрията. И това, което за нас като българи и източноевропейци е особено важно, е тези средства да бъдат насочени именно към регионите, които ще бъдат  най-засегнати. Маришкият басейн, например, най-засегнатият в България,в един 20-годишен период, най-вероятно, с един постепенен преход от център на въглищната енергетика да се превърне в център на модерна енергетика, в център на развойни нови технологии в енергетиката.Нещо, което може да бъде финансирано чрез такова сътрудничество на европейския бюджет и националните бюджети, но преди всичко, подчертавам,  определящо е привличането на частния инвестиционен сектор в цяла Европа.

Нещо, за което аз активно се боря в рамките на ЕНП и мисля, че постигнахме успех, защото ЕНП като цяло е на тази позиция, е мерките да се основават  на сериозни, научни и финансови, статистически данни, за да може загубите да бъдат компенсирани. България, Полша, но и Германия, Чехия, Словакия, Румъния, Гърция са държави, в които въглищната индустрия е много силна, минното дело е сериозно застъпено.Въглищното производството на ток осигурява хляба на много семейства, съвсем не пряко заетите в централите и мините, но ив хиляди, малки спомагателни бизнеси. Това е един огромен човешки капитал, който трябва да бъде съхранен и развит, а не зачеркнат с лека ръка, категоричен бе Кънев.

Не трябва да се дават финанси на семействата като компенсации, те ще финансират така емиграцията си, обясни още евродепутатът.Трябват дългосрочни инвестиции в образованието, индустрията и технологиите в конкретен регион. Пример:
Според мен трябва да се мисли за европейски технически университет с конкретен енергиен профил, който да бъде създаден, и то от водещи научни среди, например в старозагорския регион или в най-засегнатия регион в цяла Европа- Източна Силезия в Полша, където десетки хиляди са само пряко заетите в централите.

 С тъга и разочарование Европа прие решението на Доналд Тръмп, САЩ да  излязат от парижкото споруземение, каза още Кънев. По мое предложение в Декларацията от климатичната среща в Мадрид беше включена поправка, че Европа първостепенно ще се стреми към възстановяване на партньорството именно със Съединените щати в тази сфера. Класическият, познат от 20-и и началото на 21-вия век ,икономически блок на западния свят, който включва Европейския съюз, Съединените щати и Япония, трябва да върви заедно в тази посока. Ако вървим заедно по този начин, по  пътя на трансатлантическото сътрудничество, ние можем да повлечем и Китай, Индия, Бразилия също да вървят в тази посока, обясни Кънев.

Според него парите, които са предвидени за околна среда и борба с климатичните промени, ще стават все по-голям процент от Кохезионната политика на Съюза. Към момента те са заложени на 25 %, има радикални предложения  до 50 %. Същото се отнася и за портфолиото на Европейската инвестиционна банка:
 Българските общини,ако са активни, могат да реализират множество, изключително полезни за общността, проекти, свързани с екологични приоритети, които да доведат, освен всички друго и до рязко повишаване качеството на въздуха, който дишаме в България.

Кънев коментира и протестите в България на хора на места, където се предвижда изграждане на депа за отпадъци. Според него винаги, когато има бизнес, свързан с отпадъци, обществената реакция е силна и е напълно оправдана. В най-добрия случай това е свързано с лоши миризми, а много често и с токсични емисии, които влошават качеството на въздуха и застрашават здравето:

Ние трябва все по-упорито да вървим към максимален процент преработка на отпадъците. Това също са политики, за които може да се намери щедро европейско финансиране в момента. Видимо е, че и нашите общини, и Министерството на околната среда  са доста пасивни и още не са се приспособили към тези големи възможности, които Европа дава. Да се надяваме, че това ще стане много скоро, за да се преодолее именно този конфликт с населението, което основателно протестира.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС задължи правителството да осигури средства за пострадалите от пожарите

Единодушно с 201 гласа парламентът прие решение, с което задължава правителството да предприеме необходимите действия за осигуряване на средства от бюджета за подпомагане на пострадалите от пожарите. В решението се посочва, че Министерският съвет трябва всяка седмица да информира НС за предприетите действия.  В проекторешението бяха включени..

публикувано на 19.07.24 в 11:42

Предсрочните избори са почти сигурни

Предсрочните избори наесен са почти сигурни, смята бургаският депутат от „Да, България“ Димитър Найденов.  Според него след като не са намериха 160 депутати, които да подкрепят техните антикорупционни мерки, по-добре да се иде на избори. Димитър Найденов: "Третият мандат може да спаси парламентаризма" "Ще гледаме да не губим..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

ПП-ДБ са готови да върнат втория мандат

ПП-ДБ са готови да върнат втория мандат за създаване на правителство - това обявиха на брифинг в парламента депутатите от парламентарната група. На проведените вчера срещи по предложената от коалицията декларация за антикорупционно законодателство те получиха откази за подкрепа от ГЕРБ-СДС, "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" "Няма да..

публикувано на 18.07.24 в 09:23

Вицепрезидентът Йотова критикува координацията на институциите за борба с пожарите

Забавя се реакцията на българското правителство, което трябва да потърси съдействие от Европейския координационен център за борба с кризи и гражданска защита. Това заяви в Созопол вицепрезидентът Илияна Йотова по повод разрастващите се пожари в страната. Тя критикува действията на институциите като посочи, че липсва добра координация между тях, както и..

публикувано на 17.07.24 в 22:27
Петър Кънев

Петър Кънев оглави и Комисията по икономическа политика и иновации

Избрани бяха днес ръководствата и съставът на новите парламентарни комисии. За председател на Комисията по бюджет и финанси беше избран Байрам Байрам от ДПС, а негови заместници ще бъдат Теменужка Петкова от ГЕРБ-СДС, Асен Василев от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Йордан Тодоров от "Възраждане".  Петър Кънев от "БСП за България"..

обновено на 17.07.24 в 13:54

Борис Аладжов: Искането за отлагане на втория мандат е признание за политическо безсилие на ПП – ДБ

От партия „Възраждане“ обявиха, че ще подкрепят декларацията с антикорупционни закони и мерки на ПП – ДБ, при условие, че коалицията подкрепи техните предложения за провеждане на референдуми. Според бургаския депутат от „Възраждане“ Борис Аладжов, това е шанс да бъде прекратена политическата криза. „Трябва да се спре разделението и..

публикувано на 17.07.24 в 13:53

Петър Кънев: Предложенията на ПП – ДБ не може да се случат за 3 месеца

Предложенията на ПП – ДБ, които представиха пред президента Румен Радев, не може да се случат в рамките на посочения срок от 3 месеца. Това коментира бургаският депутат от БСП Петър Кънев. Коалицията на ПП – ДБ предложиха първо да бъдат приети антикорупционни закони и решения, а след това да се водят разговори за правителство.  Те посочват, че..

публикувано на 16.07.24 в 14:32