933 семейства в Бургаска област са заявили отказ децата им да посещават училище. Те не желаят то да получи образование и това е декларирано пред посетилите ги социални работници, образователни медиатори и педагогически специалисти. 57 екипа в цялата област отговарят за трудната задача в клас да бъдат върнати отпадналите от образователната система. Това стана ясно днес на работна среща по проблема в Областна управа с участието на представители на Регионалното управление на образованието, социалните служби, МВР и общините. Три пъти тази година през март, август и ноември списъците са актуализирани и на терен са правени опити децата да бъдат върнати в клас.
8 832 деца подлежат на обучение в детска градина и училище в областта, като за две трети от тях - 6 689 изобщо не се знае дали получават образование, тъй като родителите им са в чужбина. Със съдействието на „Гранична полиция“ се следи и движението им, а когато някое семейство се завърне в страната се посещават родителите, за да бъдат мотивирани да пратят детето си в училище, уточни Стелиана Сашева от административния отдел на Регионалното управление на образованието. Ако това не се случи, семействата подлежат на санкции. Те са основно административни, но са предвидени и финансови като обикновено при първо нарушение се налага глоба от 50 лева.
Най-много са необхванатите в община Бургас, които са предимно от малцинствените групи, живеещи в кварталите „Победа“ и Горно Езерово. Приморско е единствената община в региона, където няма отпаднал нито един ученик. Основните причини, които се посочват от родителите детето да не посещава училище, са социални. „Казват нямаме работа и средства, децата нямат дрехи и обувки. Понякога това е така, но не винаги. Дори когато имат право на безплатна детска градина, пак не пращат децата, просто защото така им е по-лесно,“коментира Яна Христова, началник отдел „Образование“ в община Несебър. Тя не скри, че екипите се посрещат войнствено и отношението от страна на родителите е грубо.
През тази учебна година вследствие на мерките 151 деца са върнати в училище.
Заместник-областният управител Владимир Крумов заяви, че има и случаи, при които училищни директори прикриват отсъствието на ученици заради парите от делегираните бюджети. Той посочи, че лично се е заел с такъв сигнал и е установил, че дете близо две години е водено, че посещава занятия, писани са му оценки, докато категорично е установено, че семейството е зад граница. „Въртят държавата на малкия си пръст, но съответния човек си понесе наказанието“, уточни Крумов.
Около 1300 лева е издръжката на дете, която училищата получават и затова се прави всичко възможно парите да бъдат задържани, отделно от броя на учениците зависи и хорариума на учителите, съответно запазването на педагогическия състав.
Повече от 670 изявени ученици с отличия през годината и призови места в престижни международни и национални олимпиади, състезания и конкурси ще бъдат наградени по традиция в навечерието на празника на Бургас – Никулден, съобщават от общината. Шестата тържествена церемония по връчване на наградите на Община Бургас - „Ученик на годината“ и „Студент на..
Общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и развитие на творческите, научните и спортните им заложби. За тази цел правителството одобри общо 373 545 лева за подкрепа на ученици от 8. до 12. клас от държавни, общински и частни образователни институции. Средствата са одобрени по Програмата на мерките за закрила на деца с..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и Станислава Димитрова те бяха сред представителите на България включени в сесия на младежката програма "Евроскола". Младежите влязоха в ролята на евродепутати и дискутираха по темите за бедността и..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
Повече от 670 изявени ученици с отличия през годината и призови места в престижни международни и национални олимпиади, състезания и конкурси ще бъдат..