933 семейства в Бургаска област са заявили отказ децата им да посещават училище. Те не желаят то да получи образование и това е декларирано пред посетилите ги социални работници, образователни медиатори и педагогически специалисти. 57 екипа в цялата област отговарят за трудната задача в клас да бъдат върнати отпадналите от образователната система. Това стана ясно днес на работна среща по проблема в Областна управа с участието на представители на Регионалното управление на образованието, социалните служби, МВР и общините. Три пъти тази година през март, август и ноември списъците са актуализирани и на терен са правени опити децата да бъдат върнати в клас.
8 832 деца подлежат на обучение в детска градина и училище в областта, като за две трети от тях - 6 689 изобщо не се знае дали получават образование, тъй като родителите им са в чужбина. Със съдействието на „Гранична полиция“ се следи и движението им, а когато някое семейство се завърне в страната се посещават родителите, за да бъдат мотивирани да пратят детето си в училище, уточни Стелиана Сашева от административния отдел на Регионалното управление на образованието. Ако това не се случи, семействата подлежат на санкции. Те са основно административни, но са предвидени и финансови като обикновено при първо нарушение се налага глоба от 50 лева.
Най-много са необхванатите в община Бургас, които са предимно от малцинствените групи, живеещи в кварталите „Победа“ и Горно Езерово. Приморско е единствената община в региона, където няма отпаднал нито един ученик. Основните причини, които се посочват от родителите детето да не посещава училище, са социални. „Казват нямаме работа и средства, децата нямат дрехи и обувки. Понякога това е така, но не винаги. Дори когато имат право на безплатна детска градина, пак не пращат децата, просто защото така им е по-лесно,“коментира Яна Христова, началник отдел „Образование“ в община Несебър. Тя не скри, че екипите се посрещат войнствено и отношението от страна на родителите е грубо.
През тази учебна година вследствие на мерките 151 деца са върнати в училище.
Заместник-областният управител Владимир Крумов заяви, че има и случаи, при които училищни директори прикриват отсъствието на ученици заради парите от делегираните бюджети. Той посочи, че лично се е заел с такъв сигнал и е установил, че дете близо две години е водено, че посещава занятия, писани са му оценки, докато категорично е установено, че семейството е зад граница. „Въртят държавата на малкия си пръст, но съответния човек си понесе наказанието“, уточни Крумов.
Около 1300 лева е издръжката на дете, която училищата получават и затова се прави всичко възможно парите да бъдат задържани, отделно от броя на учениците зависи и хорариума на учителите, съответно запазването на педагогическия състав.
Министерството на образованието и науката предлага специалността „Медицинска сестра“ да бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление „Здравни грижи“. Така тя ще бъде освободена от такси за обучение. Предложението е публикувано за обществено обсъждане. Мярката е насочена към преодоляване на проблема с недостига на..
Неучебен е денят в няколко общини в Бургаска област. Причината е усложнената метеорологична обстановка. Днес и утре са неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие , с изключение на тези в общинския център и Ахелой, където учебният процес ще продължи. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е..
Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..
Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година. Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Министерството на образованието и науката предлага специалността „Медицинска сестра“ да бъде включена като нова защитена специалност от професионално..