20 състава с близо 300 участници на възраст от 7 до 80 години се включват във фолклорния събор. Игнажден, Бъдни вечер, Коледа, Васильовден , Йордановден, Ивановден, Бабинден, Ладуване, Атанасовден, Петльовден са част от представяните зимни обичаи на сцената на село Мечкарево.
Основно съставите са от читалищата по селата и в тях участниците в повечето случаи са в напреднала възраст. Не така обаче стоят нещата при коледарската група на село Самуилово. Те са млади и имат желание да продължат традициите.
"Коледуването е все пак за ергени, не е за женени хора. Повечето са възрастни хора. Ние сме най-младите."
"Цялостната подготовка започваме от ноември месец, за да можем да сме готови изцяло."
"Всяка година си добавяме нови песни и старите си ги репетираме."
След коледарите срещнахме камила, но не истинска, а такава която на Васильовден заедно със сурвакарите влиза в домовете на хората.
Етнологът и председател на журито, което оценя съставите доц.д-р Владимир Демирев коментира представянето на самодейците.
"Впечатлението ми до тук е едно богато представяне, разнообразно. Почти целия зимен цикъл е обхванат в програмата. Колективите са успели до голяма степен да покажат, да възпроизведат това, което са наследили от своите предци."
"Целта на този събор е да се запазят традициите и обичаите, които са нашата културно-историческа същност. Обикновено се пресъздават празниците от зимната обредност, които обхващат тези от християнския календар - от Игнажден до Бабинден. Пресъздаването осъществява верижната връзка между поколенията и по този начин се запазват културните ценности.", коментира секретарят на местното читалище Маринета Кирова.
12 напълно роботизирани сонди плуват в Черно море събирайки различна информация за Института по океанология към БАН. Виолета Слабакова от института обясни, че предаваните данни са общодостъпни. "Информацията, която събира Арго сондата е изключително полезна, защото ни дава прогнози въз основа на които може да вземем по-адекватни решения за Черно море...
Абитуриентски рокли и костюми от 60-те години на миналия век до съвременни образци представиха учениците от новозагорското средно училище „Христо Ботев“ по повод юбилея на училището – 165 години Класно училище. Модното дефиле на учениците бе озаглавено „Разходка във времето“, а над 50 настоящи възпитаници минаха по червения килим пред..
Успехът в "Стани богат" е комбинация от знания и късмет. Това сподели пред БНР-Бургас секретарят на Община Созопол Янко Костадинов, който спечели 3 000 лева от шоуто. Той обяви, че ще дари част от сумата за благотворителна кауза. Без да се замисли той знаеше, че Шошони, Кроу и Юта са индианиски племена, а комиксовият герой, който не носи..
Сливен днес се превърна в притегателно място на ретро возила от близкото и далечно минало, съобщиха от общината. Дванадесетото издание на инициативата събра на „Ритейл парк“ 215 колекционери на стари автомобили, мотоциклети и велосипеди от цялата страна, включително един представител от Румъния. Заместник-кметът Стоян Марков беше сред..
С модно ревю на цветни тоалети с вплетени живи цветя бе открито 40-тото юбилейно издание на Националната изложба „Флора-Бургас“. Над 100 са участниците тази година. Изложението представя най-доброто в сферата на цветарството, флористиката и ландшафната архитектура. Началото на цветния празник даде посланикът на Австрия у нас нейно..
Пролетна чорба от коприва представиха днес в Етнокухнята на бургаския музей на улица "Славянска" 69. Кулинарната демонстрация направи лично директорът на музея д-р Милен Николов. Рецептата е от котленския край. Показани бяха стъпките за приготвянето на чорбата, необходимите съставки и кулинарните тънкости, които правят супата от коприва питателна и..
Николай Пеев отбеляза 100 –я си рожден ден. Сред най-близките си, с любимия официален костюм и в любимо заведение. Освен подаръци от деца, внуци, правнуци и роднини, бившият офицер от гранични войски получи поздравление и подарък от кмета Димитър Николов, който му пожела крепко здраве и бодър дух. На 100 години има много неща, които не се променят..
12 напълно роботизирани сонди плуват в Черно море събирайки различна информация за Института по океанология към БАН. Виолета Слабакова от института..