Експертът по инфекциозни болести - доц. д-р Цветан Велинов влиза в ръководството на регионалния щаб за предотвратяване разпространението на вируса в България.
С указания на председателя на Националния оперативен щаб, генерал–майор проф. Венцислав Мутафчийски, в област Бургас се проведе работна среща на представители на здравните власти, болнични заведения, държавни и общински структури. Същата е във връзка с предприетите на национално ниво мерки за ограничаване на Коронавирус инфекцията в България и прилагането им на регионално ниво. Такива срещи се провеждат във всички области на страната и имат за цел създаване на добра координация между институциите, набелязване на конкретни дейности за предотвратяване навлизането на заболяването на територията на България.
По време на срещата бе формиран регионален щаб, който да стартира работа в случай на нужда. Председател на щаба е Директорът на РЗИ Бургас - Георги Паздеров, а негов заместник и говорител ще бъде доц. д-р Цветан Велинов.
Той пое управлението на Факултета по медицина в Бургас след работа като Началник на Централна Лаборатория по Микробиология на УМБАЛ "Александровска" - София и завеждащ Национална Референтна Лаборатория "Контрол и Мониториране на Антибиотичната Резистентност" и лекар в Национална Референтна Лаборатория "Особено опасни инфекции" в Националния център по заразни и паразитни болести в София.
В случай на необходимост доц. д-р Велинов ще бъде връзката между щаба, медиите и гражданите.
По време на срещата бе отчетено, че към настоящия момент на територията на България няма регистрирани случаи на заболели с Коранавирус.
Експертите успокоиха, че се взимат всички необходими мерки по граничните пунктове на страната, алгоритъм за работа с конкретни стъпки е изпратен до всички лични лекари. От болничните заведения се очаква да имат готовност за преструктуриране на помещения и осигуряване на болнични легла, в случай на необходимост от изолационни действия при съмнения за заболели от вируса. Обсъден бе и въпросът за личните предпазни средства на медицинските работници. Летищните и пристанищните власти на територията на област Бургас информираха присъстващите, че работят по ясно разписани правила, съгласувани със световните тенденции за противоепидемични мерки.
Експертите отправят апел за спокойствие, да не се всява излишна паника. Към съветите им спадат: преустановяване на пътуванията към епидемиологични зони, спазване на висока лична хигиена, засилване на имунологичната защита, консултирана с личните лекари.
След първата работна среща, второ заседание на шаба ще се проведе, ако обстановката наложи повторното му свикване.
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата..