Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как платовете за шарени зайци станаха маски

Коронавирусът промени плановете на дизайнерката Стефка Проданова




"Бях планирала да шия зайци, моркови и купища нови идеи. Имах перфектното време да се подготвя за Великден, а за Великден трябваше да бъда на две прекрасни събития - Семе българско и Капана фест. Този коронавирус обаче хич не се съобрази с моите планове и заради него шия маски!" Това сподели в профила си в социалната мрежа Стефка Проданова. Тя е моден дизайнер, завършила е конструиране и моделиране на облекло в Габрово и моден дизайн в Нов български университет. Има множество участия в модни ревюта. През 2000 г. получава награда „за особен принос към българската мода” като член на форум Българска мода.Член е на Асоциацията на българските дизайнери.
След години на усилена работа в тази сфера намира ново вдъхновение в детските играчки. Обяснението: "Времената, хората и модата се промениха и това вече не ме удовлетворяваше." Материалът е текстил, а направеното от него е за игра, красота, за подарък,  за дома. "Нещичко изпълнено с вдъхновение и предназначено за забавление,  изработено с ръце и много сърце, направено с голямо внимание и още толкова старание!", казва с усмивка дизайнерката за своите таралежи и зайци. Признава, че най-голямата й награда са щастливите деца и думите на родителите им, че направената от нея играчка се е превърнала в любима за дълго време.
Сега обаче по неволя шарените платове, запазени за смешни човечета и животинчета, се превръщат в маските, които са така нужни. Мъжки, дамски и детски, те
са изработени от два пласта плътен памучен плат, който издържа висока температура на обработка. Между двата слоя плат има филтър, но не са медицински продукт, уточнява Проданова. Въпреки предназначението им да пазят от зараза се опитва да запази естетиката затова и маските са в различни десени. Поръчките са много, а хората различни-едни изпитват естествения човешки страх пред вируса, а други трябва да продължат да работят: 

"Има психология на цветовете. Те влияят на хората дори без те да разбират това. Разбира се, че веселата маска създава по-добро настроение. Спазвайте наредбите и се опитвайте да бъдете позитивни!"   


Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Майки за донорството" с онлайн базар в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми

Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...

публикувано на 02.02.25 в 17:00

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

обновено на 01.02.25 в 16:33

Бургазлии отбелязаха Китайската нова година с фестивал на пролетта

Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..

публикувано на 01.02.25 в 14:32

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

обновено на 01.02.25 в 12:35

Каваклии с поредна награда от фестивала за маскарадни игри "Сурва"

Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това беше 31 – то му издание в което участваха над 12 хиляди души и 22 чуждестранни групи от Гърция, Испания, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия, Словения и Италия. Каваклии са..

публикувано на 01.02.25 в 10:30

Кукерите от Камено с отличие за най - атрактивна група от фестивала "Сурва 2025" (СНИМКИ)

Кукерската група "Каменовски традиции'', към община Камено спечелиха златен медал на  Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва 2025".  Отличието е в категорията  „най-атрактивна група“, съобщи ръководителят й Атанас Статев: „ Нашите персонажи са бабата, дядото, мечката, мечкадарина, имаме си и дявол! Пресъздаваме..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета е в зоопарка в Бургас

Първият по Черноморието масив с маслинови дръвчета вече е факт и се намира в зоопарк Бургас, съобщават от общината. Масивът е около 5 дка. Идеята е в парка да има екологично чиста продукция. Маслиновите дръвчета няма да бъдат третирани с никакви химикали. А между тях ще се разхождат екзотични животни. Отглеждането на маслини в Бургаска област е..

публикувано на 28.01.25 в 11:00