Областният управител Димитър Иванов и членове на Областния медицински съвет старши комисар Калоян Милтенов, директорът на РЗИ д-р Лиляна Генчева, прокуристът на МБАЛ „Св.Пантелеймон“ Ямбол д-р Димитър Рунков се срещнаха и разговаряха с архимандрит Димитрий, в навечерието на предстоящите християнски празници, относно организацията и мерките в условия на пандемия и извънредно положение.
В храмовете и манастирите в областта се създава организация за безпроблемно посрещане на отбелязването на Цветница и Великден. От църквата очакват хората да чуят техния призив, колкото е възможно по-малко да е струпването в храмовете.
За тези, които решават да присъстват на литургиите в празничните дни, самите храмове ще организират спазването на дистанция между хората и честа дезинфекция.
Архимандрит Димитрий поиска и получи съдействието на Областния медицински съвет за осигуряване и извършване на дезинфекция вътре и отвън на основните църкви в Ямбол, манастира в Кабиле и храм-паметника „Александър Невски“ на Бакаджик.
В областта лицата поставени под карантина са 473. 596 от областта вече са излезли от нея. До този момент всички 112 взети, изпратени и изследвани проби са отрицателни.
На ГКПП Лесово са монтирани всички 6 термокамери. Там към екипите на РЗИ за контрол на преминаващите се включват като помощ и от РЗОК.
Всички заявки до този момент за спирт, маски, защитни облекла, очила за болници, спешен център са доставени и получени. За общопрактикуващите лекари миналата седмица са осигурени още 1000 маски и защитни очила. Очаква се сдружението на общопрактикуващите лекари да направи обща заявка за необходимите им материали.
Областният управител информира още, че миналата седмица е поискал по-строг контрол от РУО Ямбол към директорите на училища, по отношение недопускане на събиране на множество хора в училищните дворове и дворовете на детските градини. Съответните мерки вече са взети, дворовете се заключват.
Относно разпространявани слухове, че спортна зала „Диана“ ще бъде превърната в полева болница, стана ясно, че нито към Областният медицински съвет, нито към кмета на Ямбол е отправяно такова искане. Освен това МБАЛ „Св.Пантелеймон“ Ямбол разполага с достатъчен леглови ресурс, над 100 легла, за лечение в усложнена ситуация на пациенти с COVID 19.
Средствата на дарителската кампания за МБАЛ Ямбол надхвърлят 50 хил. лв. Едно от реализираните и работещо вече дарения е модерен, иновативен видео ларингоскоп, 3 монитора и консумативи, дарени от Михаил Тодоров. Други необходими за дейността на болницата техника и оборудване са вече поръчани и се очаква доставка в най-скоро време.
Областният управител благодари на всички служби и всички ангажирани в работата в пандемичната ситуация и отново призова за търпение и дисциплина. „Предстоят дни с по-топло време, предстоят светли празници, но нека положим още малко усилия, нека не се събираме на големи групи, нека спазваме наложените от Националния щаб мерки".
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..