Парите, които Правителството осигури за медицинския персонал борещ се с коронавируса на първа линия е разпределен човешки. Това смята Светлана Кръстева, медицинска сестра в Спешното отделение на УМБАЛ Бургас. По-рано днес 20 от работещите сестри в отделението изпратиха отворено писмо, в което порицават поведението на три техни бивши колежки, които изразиха своето недоволство, че не са получили сумата от 1000 лв.
Началникът на отделението д-р Здравка Инджова уточни за БНР, че сестрите са депозирали молбите си за напускане през март и са ползвали както полагаем отпуск, така и болничен. И това е причината да не им бъдат изплатени полагаемите от държавата бонуси.
"Мисля, че е редно тези, които остават да работят на фронта, трябва да получат тези пари", смята медицинската сестра с 40-годишен стаж Станка Иванова.
"Ако беше работила цял месец, пак не беше редно да получи. Ние сме колко човека персонал... ако всички бяхме решили да напуснем, какво щяхте да правите без нас?", каза медицинската сестра Светлана Кръстева.
Бонуси е трябвало да получат 40 от общо 50-те човека работещи в Спешното отделение в Бургас. Въпреки това, целият екип взима решението сумата от 40 000 лв. да бъде разпределена между всички по равно. Евелина Костадинова и други двама нейни колеги обаче не получават тези средства.
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата организация на освидетелстване през юни тази година. Жалбите са изпратени до Националната експертна лекарска комисия от хора, губещи право на документ от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни - 15..
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Над 1200 българи с различни заболявания са обжалвали намалена под 50 процента инвалидност, която им е била определена от ТЕЛК след въвеждане на новата..