Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ива, която плува към мечтите си (ВИДЕО)

| обновено на 02.05.20 в 19:00

 Някои хора имат умението да преследват упорито мечтите си, други бавно изминават този път, а трети като Ива Гавраилова плуват към тях. Тя е име,познато на много деца и родители като учител в детска градина и треньор по плуване. Ива, обаче, има в професионалната си биография и още две специалности- кинезитерапевт и магистър по адаптираната физическа активност. Тя работи лятото като спасител, включва се в плувни маратони, а отскоро се отдава на друга кауза- да работи с деца с увреждания, за които плуването се оказва добра терапия. Самата Гавраилова е категорична ,че за нея този спорт е здраве, удоволствие и начин на живот:

 Плуването присъства в живота ми от детска възраст и роля за това има моето спортно семейство. Баща ми, Славчо Каменов, е треньор по плуване с голям професионален стаж и помогнал за създаването на много национални състезатели.Смятам,че да си учител или треньор е призвание,защото основно работиш с деца и трябва на първо място да бъдеш тяхното вдъхновение, за да последват идеите ти. В моя случай е именно така,баща ми със своя пример е дал основата на любовта ми към спорта и неговото полезно действие. Затова и сега, на тази възраст, продължавам със състезателната си дейност. Хобито е и моята професия. Щастлива съм,че по този начин мога да бъда полезна. Работата за мен е  удоволствие.Обучението по плуване започва в басейна,но може да бъде начало и на други предизвикателства, например плуването в открити води, а ние имаме възможност за това. Аз миналото лято участвах в благотворителен маратон от о-в „Света Анастасия“ до Росенец. Целта бе събирането на средства за възстановяването онкоболни жени. Това означава,че плуването, а и като цяло спортът, могат да бъдат в подкрепа на дадена кауза и събиране на средства за това. То е и възможност за пътуване,нови приятелства и разбира се,създаване на дисциплина и взаимопомощ. 

 Бургас има традиции в плуването и водните спортове, обяснява Ива Гавраилова. Това важи както за децатата,така за възрастни. Тя е благодарна на помощта на Общината и активни хора, които са ангажирани в областта на спорта, като Веселина Деведжиева,началник на отдел „Спорт“, които подкрепят развитието на плуването в града. През летните месеци Ива е спасител. За нея е удоволствие и естествено продължение на това, което обича:

Голямата лятна ваканция на учителите и това,че живея до морето, ми дават тази възможност.Освен това,по този начин съчетавам обучението по плуване в летния сезон и използвам активно почивката си за нещо полезно и много интересно.

 Ива споделя, че не е спирала да плува. Но е избрала по-късно, това да е част от професионалния й път. Започнала е като кинезитерапевт, който подготвя и програми по лечебна гимнастика на хора с различни заболявания. На повечето им бяха препоръчали и да плуват,като съпътстващо лечение. Постепенно стигнах до идеята,че мога да използвам опита,знанията ми в сферата на плуването и кинезитерапията и да ги съчетая в едно, казва треньорът. Така създадох страницата ми „ПЛУВАНЕ И КИНЕЗИТЕРАПИЯ С ИВА“. Разбира се, това стана факт и с хора,които повярваха в мен и идеята ми, и ме подкрепиха и помогнаха.Занимаваме се с баща ми с обучение на деца по плуване, водна рехабилитация и отскоро имаме и група за обучение на възрастни по плуване.Целта на занятията е да съчетая и покажа от една страна полезното действие на плуването върху организма на човек,практикуващ го за здраве, а от друга ползите като съпътстващо лечение и по-бързото възстановяване при дадено заболяване. Изключително полезно и благоприятно въздействие оказва водата на децата с увреждания, подчертава Ива Гавраилова:

За всички хора с увреждания е полезно прилагането на т.нар. водна рехабилитация,където лечебната гимнастика за раздвижването на стави и мускули се прилага във водна среда. По този начин се елиминира тежестта на тялото и потопени във вода усещат само 10 процента от теглото си.От своя страна плътността на водата е 12 пъти повече от въздуха,което изисква повече усилия от страна на мускулите и това прави работата им много по-ефективна.Голяма част от тях са със затруднени движения по различни причини, заради заболяването им и затова рехабилитацията във водата би довело до по-бързото раздвижване и подобряване на състоянието им.За съжаление, в Бургас няма достатъчно материална база и необходими специалисти, за да бъдат включени колкото се може повече от тези деца.Аз самата на този етап нямам физическата възможност и време да се занимавам с по-голям брой деца и да обхвана повече заболявания,тъй като за по-голямата част от тях ще е необходимо индивидуално занимание. Затова за момента сме се спрели само на деца с гръбначни изкривявания/кифози и сколиози/ ,които се оказва,че са един голям процент от подрастващите ,децата с астма, деца с наднормено тегло, деформации на гръдния кош и след травми на опорно-двигателния апарат.Всички тези заболявания позволяват групови занимания. 

 Плуването оказва положително влияние върху цялостното състояние на тези деца, твърди треньорът и подчертава, че се изгражда и правилна стойка.Стремя се да има създам навика да бъдат физически активни през целия живот. Като лична кауза съм поела заниманията с едно дете, разказа Ива:

 Това е шестгодишният Боби от Бургас. Той е с диагноза диплегия.Въпреки трудното му придвижване, във водата той се чувства много добре. Влизам в басейна с него.Той вече е достатъчно самостоятелен и придобива все повече плувни навици и умения.Има голям напредък във възстановяването си, заради рехабилитацията, която провежда от самото начало на заболяването.Създадена е страница и фейсбук „Шанс за Боби“ , където може да се видят подробности от всички,които решат,че може да помогнат с нещо.

 Извънредното положение спира засега заниманията в басейна. Според Ива Гавраилова, то предлага едно ново предизвикателство за всички нас. Тя е убедена, че трябва да променим начина си на живот и да се научим да бъдем търпеливи, да се приспособим към новите условия на живот. Това за нея е нов дневен режим, време за нещо,което ни кара да се чувстваме добре, а защо не и нещо ново,дълго отлагано  поради липса на свободно време.Ива спортува на открито, бяга, кара колело и вкъщи прави упражнения. За децата с увреждания обаче и категорична:

 Извънредното положение е истинско изпитание за такива деца и техните родители,защото трябва сами да провеждат рехабилитацията си.Това, за да е ефективно, трябва да става само от специалистите,а онлайн няма как да се случи.


ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Алеф" представи дейността си на европейска конференция в Берлин

Център за еврейско-българско сътрудничество /ЦЕБС/ Алеф представи цялостната си дейност и инициативи на международна конференция в Берлин. На нея са присъствали европейски и световни лидери в борбата с антисемитизма. С многобройните си и разнообразни обществени инициативи, сдружението е разпознато от национални и международни институции като ярък и..

публикувано на 20.02.25 в 17:00

Зимната обстановка в община Средец остава усложнена

Зимната обстановка в община Средец остава усложнена. На места снежната покривка достигна 40 см.  Главните пътни артерии в града и населените места в общината са почистени и проходими при зимни условия. Няма населени места без електрозахранване и водоснабдяване. Осигурен е достъпа до всички обществени сгради и учреждения.  Фирмата,..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

По-малък отклик за втория бойкот на веригите в Сливенско

Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първи път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час. Една част от пазаруващите коментираха, че подкрепят бойкота, но за днес не са разбрали, че е обявен такъв, останалите обявиха, че пазарят по неотложност.  Вторият бойкот на хранителните вериги бе..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Иван Гайков сигнализира: Опасни клони по пътя Аркутино – Приморско – Китен

По чудо се разминахме без жертви, но не можем да допуснем повече бездействие при ситуации, които застрашават живота и безопасността на нашите жители и пътуващите в участъка Аркутино – Приморско – Китен. Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков и призова за бързи, адекватни и координирани мерки заради изпитанията на които за пореден път са..

публикувано на 20.02.25 в 15:15

„Изкуство против дрогата“ провокира младежи да говорят открито за зависимостите

Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..

публикувано на 20.02.25 в 13:30

Вторият бойкот и студа не опразниха магазините в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат.  „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..

публикувано на 20.02.25 в 12:00

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...

обновено на 20.02.25 в 10:52