Дългоочакваният ПЕТ скенер пристигна в общинския Комплексен онкологичен скенер и в момента се монтира от екип немски инженери. Това съобщи кметът на Бургас Димитър Николов. Той и екипът лекари и физици от новото медицинско звено планираха следващите етапи за ускоряване на подготовката му за работа с пациенти, която да стартира в края на август.
ПЕТ скенерът ще се използва за прецизно диагностициране на онкологични заболявания, дори в най-ранна фаза, а резултатите от изследванията с него ще излизат в рамките на седмица. С него, както и с пристигналите миналата седмица апарати за хибридна образна диагностика и брахитерапия, ще се осъществява пълна диагностика и своевременно планиране на най-подходящата терапия основно на онкологични заболявания - на едно място, в една сграда, което няма аналог в България.
С новата сграда, която отговаря на специални изисквания по отношение на защитата от радиоактивност и закупената от Община Бургас медицинска апаратура, градът става най-съвременно оборудваният център за диагностика и лечение на онкологични заболявания в България. Това ще позволи много по-бързо да се откриват туморите, както и да се проследява ефектът от лечението.
"С тази съвременна медицинска апаратура бургазлии ще получават най-добрите в момента условия за диагностика и лечение на едно място и то в родния си град. Това означава, че няма да им се налага да пътуват до далечни болници", каза кметът Димитър Николов.
Бургас е единствената община, която от няколко години прави огромни инвестиции в медицинска апаратура, сгради и кадри в областта на онкологията, допълни той.
Новите апарати ще осигурят максимално ефективна диагностика, лечение и последващо наблюдение на този тип заболявания. Техниката ще позволи едновременно в цялото човешко тяло да се определя къде има туморен процес, колко се е разраснал и как да се излекува.
Капацитетът на ПЕТ скенера е да обслужва 25 пациенти на ден. Той ще се използва не само за поставянето на първоначална диагноза, но и ще позволи проследяване на терапията на пациентите.
Доставената в бургаския онкодиспансер медицинска апаратура е последно поколение в световен мащаб. Тя е роботизирана и автоматизирана, щадяща здравите тъкани. С нея ще се затвори цикълът за диагностика и лечение.
Друга нова придобивка на КОЦ - Бургас, пристигнала миналата седмица, е позитронен емисионен томограф PET/CT, монтиран на първия етаж в новата сграда. PET/CT използва радио нуклеиден фармацевтик - глюкоза и може да определи къде в човешкото тяло има туморни образования или метастази, най-вече в меките тъкани. Освен това, че има пряко отношение към диагностиката и лечението на заболяванията, т.е. колко се е разпространил процесът и какво лечение да се направи, този апарат може да се използва и за лечение на едно заболяване, което изисква бърза диагноза и бързо лечение - белодробната тромбоемболия.
На втория етаж е другата част от апаратурата, която пристигна. Това е SPECT/CT, който с помощта на радиоактивни източници показва разсейките или туморите в костите. Апаратът е от най-ново поколение и разполага с два детектора за локализиране на всички видове ракови заболявания. Наличието на два детектора скъсява чувствително времето за извършване на диагностиката, което е от голямо значение за нейната прецизност и ускоряване на лечението. Апаратът може да извършва диагностика и на инфаркти.
Пак на втори етаж е разположена операционна, в която се монтира апаратура за брахитерапия ФЛЕКСИТРОН. Този апарат предоставя най-модерния начин за лечение на карцинома на шийката на матката при жените и на простатната жлеза при мъжете. И двете заболявания са много злокачествени, а лечението ще бъде в имплантиране по оперативен начин на радиоактивен източник или в самия карцином, или непосредствено до него, който да унищожи туморния процес.
Брахитерапията може да унищожи значително по-голямо количество от определен вид тумори, като същевременно щади околните тъкани, без да позволява дори минимална радиационна доза да засегне здравите тъкани около тумора, което е много важно за лечението на пациента.
PET и SPECT ще работят към Отделението по нуклеарна медицина, а автоматизираната терапевтична система за брахитерапия ще функционира към Отделението по лъчелечение.
Апаратурата се монтирана от инженери от Германия. Предстои един месец да се правят изпитания с Агенцията по ядрено регулиране.
Домашен социален патронаж Бургас въвежда от началото на 2025 г. иновативната дигитална здравно-социална услуга – „телеасистенция“ или „дигитален асистент“. Новата услуга ще надгради телемедицинските услуги, които Община Бургас предлага на възрастните, болни и самотни хора от 2 години. Дигиталният асистент представлява всъщност „умна гривна“, която ще..
За броени часове бе разпродаден първия тираж на благотворителния календар на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас. Със средствата ще бъде закупена лампа за фототерапия, която се използва за лечение на физиологична жълтеница. Такава развива всяко второ новородено. Календарът се отпечатва за пети път. Кампанията подкрепи бургаският народен..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) започна засилени проверки в страната по повод предстоящите празници Коледа и Нова година, в периода до 1 януари 2025 година. Те обхващат ще обекти за производство и търговия на едро и дребно, заведения за обществено хранене, пазари и борси, коледни базари, както и такива в търговски центрове,..
Фондация "Искам бебе" алармира за намаляване на парите за инвитро процедури. Става въпрос за около 2 млн. лева, които ще бъдат прехвърлени на Министерството на земеделието чрез Постановление №407 на Министерски съвет. Според фондацията това решение застрашава надеждите на стотици семейства, мечтаещи за дете, ограничава достъпа до инвитро процедури,..
58-годишният Иван Иванов от Бургас има нужда от животоспасяваща операция. Спешно трябва да му се направи смяна на аортната клапа. Той е биотехнолог по образование и е баща на една дъщеря. През 2000 година Иван е преживял бъбречна трансплантация. Мъжът очаква решение дали интервенцията ще бъде финансирана от Националната здравна каса. Ако това не..
В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното министерство, но и тази година не се отчита ръст на ваксинираните срещу белодробните инфекции. Над 7000 възрастни са се ваксинирали срещу грип в Ямболска област до момента, като кампаниите през..
След близо два месеца борба за живот, от УМБАЛ Бургас е изписан пациент, паднал с камион в пропаст между две скали. Инцидентът е от началото на м. октомври на пътя между Попския плаж и къмпинг Арапя в Община Царево. Катастрофата се случва при заден ход на камиона, който пропада и се заклещва в скалите. Подходът е невъзможен по суша и за да извади..
58-годишният Иван Иванов от Бургас има нужда от животоспасяваща операция. Спешно трябва да му се направи смяна на аортната клапа. Той е биотехнолог по..
Фондация "Искам бебе" алармира за намаляване на парите за инвитро процедури. Става въпрос за около 2 млн. лева, които ще бъдат прехвърлени на..
Домашен социален патронаж Бургас въвежда от началото на 2025 г. иновативната дигитална здравно-социална услуга – „телеасистенция“ или „дигитален асистент“...