Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бизнесът в Созопол иска ясни правила за озвучаването след 23.00 ч.


Озвучаването на открити пространства след 23.00 часа противопостави бизнеса в Созопол. Това стана по време на среща с местната администрация, представители на РЗИ и БАБХ. Причината е, че от тази година влизат в сила промените в Закона за защита от шума. Според собствениците на заведения не е редно да се налагат санкции, ако в заведенията се пуска музика след 23.00 ч. Според хотелиерите, по-голямата част от туристите в Созопол искат да си почиват на спокойствие. Друг проблем за ресторантьорите се оказа третирането и обработването на отпадъците от животински произход.

По време на срещата собствениците на заведения посочиха, че мярката за шума пречи на бизнеса им, който в момента е затруднен и заради ситуацията с коронавируса. От бранша обясниха, че промените в Закона са необмислени и предпочитат да се върне старата версия. При нея, шумът се измерва след 23.00 часа и според нивото, се налагат санкции.

„20 юни е, а си говорим как ще работим през този сезон. Знаете какво е Созопол без туристи. Масово туристите идват тук заради ентъртеймънта, никой не идва да гледа Некропола“, обясни Лъчезар Захариев, собственик на клуб на къмпинг „Градина“.

Според хотелиерите обаче туристите в Созопол искат да почиват на спокойствие.

 „От 90 % от резервациите, които съм получила, всички изрично споменават, че искат осигуряване на тихо помещение“, обясни Султана Душкова, собственик на туристически комплекс с апартаменти.

Част от хората посочиха, че трябва да се направи стратегия какви туристи да привлича Созопол:

„Искат туристи, които ще купуват алкохол и други вещества. Ние искаме друг тип туристи.“

„Ние имаме патриархален туризъм – тати, мама и детето, имаме и младежи. Трябва да уважим всички наши гости. Тук не вървят чалги, а характера на нашия град. Трябва да се направи карта на града за шумовите разлики. След 00.00 ч. е нормално в Созопол да се спира музиката. 23.00 ч. е рано. Трябва да се обособят местата, където туристът може да отиде като иска да пие една ракия - локалчета, където може да има шум.“

От Община Созопол обясниха, че в момента се изготвя стратегическа карта на шума, но тя няма да бъде завършена през тази година. Друг проблем за туристическия бранш се оказват сигналите за шум, които се подават на тел 112. Заради тях се налага заведенията да бъдат затворени за няколко дни. Собствениците на заведения обясниха, че дори се подават сигнали от хора, които се намират далеч от конкретното заведение. Имало е случаи те да бъдат и от други градове като София.

„В Закона за шума не се коментира измерване, а озвучаване“,  директорът на полицията в Созопол главен инспектор Живко Даскалов. Той допълни, че се предвиждат санкции по Наредбата на Общината и за тези, които през нощта пеят или викат на обществени места. „За всеки един сигнал ние извършваме проверка. Не пишем акт веднага. Снема се сведения от гражданина, който е подал сигнал. Ни най-малко имаме желание да пишем актове и да затваряме заведения, но няма как да не си изпълним правомощията по Закон“, обясни Даскалов.

По време на срещата ресторантьорите и хотелиерите поискаха ясни правила при третирането и извозването на страничните животински продукти (СЖП). Според тях фирмите, с които са сключили договори за транспортирането им не си вършат работата. По този начин отпадъците се изсипвали в общите контейнери, които не са предвидени за тази цел. Това предизвиквало неприятни миризми по улиците, има и санкции за собствениците на заведенията.

Хората обясниха:

„Трябва да има специализиран превоз, който да минава всеки ден и да събира този боклук“.

„Има 15 или 20 фирми, които обслужват заведенията ни. Взимат по 120-150 лв. на година, а не знаем къде се съхранява отпадъкът, къде се изхвърля и в какво състояние е“.

Д-р Ваня Дражева от местната структура на БАБХ обясни, че фирмите, които са лицензирани да транспортират СЖП могат да правят това единствено в обекти, които също имат лиценз за преработка на тези отпадъци. „На територията на Бургас няма такъв обект. Не зависи от държавния контролен орган колко такива обекта ще има. Фирмите за транспорт на СЖП не са една или две, ресторантьорите имат право да изберат с коя да сключат договор“, допълни тя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28