Фермерите нямат ангажимента лично да внасят заявленията в дирекциите по безопасност на храните, а ще правят това при кметовете в населените места. В дворовете си стопаните могат да отглеждат до три прасета за угояване, десет дребни и две едри преживни животни. Според Наредбата се разрешават до 10 възрастни зайци с приплодите им, 50 птици и 100 бройлера.
Стопаните в Българово споделят, че много хора вече са се отказали да гледат животни, нужен е фураж, време и грижа. Притесняват се и че изискванията за хигиена на Агенцията по храните са много големи. а и след африканската чума по свинете и въведените превантивни мерки много стопани не искат да рискуват и да изпаднат в същата ситуация , да колят свинете си посред лято.
Промените, предвидени в Закона засягат и изискванията за площта на едно животно, използваните съоръжения и инвентар, местата за съхранение и обеззаразяване на тор.Целта е всички, които имат животни в задните си дворове, да излязат на светло и да се регистрират. По този начин контролът от страна на ветеринарните служби ще бъде по-категоричен и няма да се допуска разпространение на заразните заболявания, коментира кметът Йордан Йорданов:
„Направих тази кампания за да обясним на хората за какво става въпрос, да отговорим на притесненията им! Няма нищо страшно в регистрацията, искам да разберат, че целта е да се постигне биосигурност. Така всичко ще е регламентирано и ще е ясно, кой какво има в „задния си двор“ и при какви условия отглежда животните си. Целта е ако не дай си Боже има някакво заболяване да се действа бързо и адекватно от страна на ветеринарните служби!“
Целта на промените е да бъде подобрена и организацията на ветеринарномедицинското обслужване на животните на територията на дадено населено място. Това ще стане чрез въвеждане на териториален принцип при сключване на договорите с регистрирани ветеринарни лекари, за изпълнение на мерките по програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болести по животните. След подаването на заявлението от страна стопаните Комисия от служители на Дирекцията по безопасност на храните трябва да посети обекта и да провери истинността на данните и условията при които се отглеждат животните.
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на..