Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Христов представи в Бургас

Книгата „Тайните на нос Емине“ разказва историята на една изчезваща крепост

Монографията е резултат от тригодишни проучвания в района на Емона

4
Милен Николов - директор на РИМ - Бургас /вляво/ и проф. д-р Иван Христов /вдясно/

Книгата е логически завършек на тригодишни проучвания в района на Емона от екип на Националния археологически музей. Тя разказва слабо познатата история на една крепост на нос Емине, за която любителите на древната история знаят благодарение на запазените хроники от Средновековието.

„Ние сме първите проучватели археолози, които правят цялостно проучване на това, което е останало. Ние успяхме да разкрием крепостна стена, кула, вътрешни сгради, да разгадаем отделните периоди в съществуването на този морски нос. Там историята започва с едно гръцко светилище, ранно византийски сгради, построяването на стената през 5 век, нейното функциониране през Средните векове, когато тя е българска крепост и т.н. В книгата разказвам и за всички видими паметници в землището на село Емона, а те са 9 на брой. Направили сме подробна археологическа карта и тя е един принос към проучването на слабо познат регион. За съжаление заради естествени пропадания на брега крепостта е на път да изчезне“, разказа авторът на книгата проф. д-р Иван Христов.

Проучванията на това място са част от стратегия на археолога за цялостно изследване на крайбрежните крепости и пристанищни зони в провинция Хемимонт, това е територията която започва от Обзор и завършва под Иниада в днешна Турция.

При представянето на книгата „Тайните на нос Емине“ тази вечер в Морското казино директорът на РИМ – Бургас Милен Николов, който също е участвал в проучванията подчерта, че благодарение на усилията на проф. Христов вече има много ясна представа за значението на крепостта Емона през различните периоди на съществуването й. В книгата има описание и на още 11 археологически обекта в района, някои са от късната античност, един е от елинистическата епоха, всички останали са средновековни, а 7 от тях са на църкви, манастири и параклиси.

Книгата притежава богат снимков и картен материал, както и важно приложение на д-р Стефан Велев, в което се анализират пагубните геологически процеси, довели до изчезването на голяма част от морския нос и неговите старини през столетията.

повече може да чуете в звуковия файл:
Проф. д-р Иван Христов Христов е български историк и археолог. Заместник Директор на Национален исторически музей от 2007 година насам. Автор на множество научни публикации, свързани с проучването и опазването на Световното културно наследство. През 2011 г., след дълго прекъсване, проф. д-р Христов възстановява подводните археологически проучвания в акваторията на гр. Созопол, залива Вромос, остров Св. Тома и др. Той участва в изграждането на експозицията на музея „Св. Никола“ в гр. Черноморец и изграждането на постоянната експозиция на Исторически музей – гр. Приморско. Участник в работна група по организиране на международна изложба с тракийски експонати в музея Лувър, Франция. Работи по промените в Закона за културното наследство.

През годините проф. Христов участва в популяризирането на българското културно наследство като сценарист на научно-популярни филми. Той е ръководител на множество археологическите проучвания, сред които светилищата Белинташ в Родопите, Одриската царска резиденция на връх Кози грамади в Средна гора, Четиньова могила до с. Старосел, Хисарско, крепостите Акра и Хрисосотира до гр. Черноморец, подводния обект в залива Вромос, подводни проучвания в акваторията на Созопол и о-в св. Тома, крепостта на полуостров Атия, светилището на Зевс и Хера на връх Кози грамади, светилището на тракийския конник до с. Лешница, Ловешко, Лъвската глава до гр. Приморско, елинистическата крепост в местността Фармакида и други.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мараш пее“ днес и утре в Стралджа

В Стралджа днес ще бъде открит традиционният събор на народното танцово творчество „Мараш пее“.  Във фолклорния празник се очаква да се включат над  500 танцьори от цялата страна. Тази вечер в 20 часа ще бъде дадено началото на събора с концерт на Капанския ансамбъл от Разград и фолклорния състав на домакините ансамбъл "Въжички" .  В неделния ден от..

публикувано на 18.05.24 в 10:17

Фолклорна магия озарява Китен днес

Концертът „Озарени от магията на фолклора“ ще се проведе днес в концертната зала на НЧ „Свобода 1948“ в Китен. Поводът е отбелязването на 10 години на Детска фолклорна формация "Урдовиза", а началото е от 16:00 часа.  Сред участниците във фолклорния концерт ще бъдат и Младежка вокална група „МОРСКИ ПЕРЛИ“, която е с учредителите на ДФФ..

обновено на 18.05.24 в 08:14

Бургаската опера представя операта “Палячи” на Леонкавало

Операта „Палячи“ от Руджеро Леонкавало ще бъде представена утре вечер в Държавната опера. Диригент ще е маестро Иван Кожухаров.  Под неговата палка в главните роли ще се изявят солистите Мария Цветкова-Маджарова, сопрано, тенорът Даниел Дамянов, баритоните Марян Йованоски, Валери Турманов и тенорът Яни Николов. Заедно с тях на сцената..

публикувано на 16.05.24 в 14:09

Фламенко танци и испанска кухня ще са част от фестивала „Ибериа –Созопол“

Фестивалът „Ибериа –Созопол“ започва  днес в морския град. Официалното откриване е от 19.00 ч.  „Ще може да се насладите на испанската култура. Програмата включва техни състави, които ще танцуват, ще пеят, фламенко. Ще има кулинарен елемент. Фестивалът представя испанската култура и традиционна храна. Той ще е в три дни. В тези три дни ще бъдат..

публикувано на 16.05.24 в 11:29

Бургас ще е домакин на Черноморски международен литературен фестивал през юни

Бургас ще е домакин на първия Черноморски международен литературен фестивал от 6 до 9 юни. Над 50 писатели, преводачи, литературни агенти и национални институции от Турция, Грузия, Украйна, Румъния и България ще се съберат в морския град.  Организатор е Община Бургас, а домакин -Центърът за съвременно изкуство с библиотека „Пейо..

публикувано на 16.05.24 в 11:13

Над 40 картини на Стефан Марков представя изложба в Бургас

Бургазлии могат да се докоснат до творчеството на художника Стефан Марков  - Прочутият бургазлия е носител на много престижни отличия и излага в редица световни галерии. Над 40 картини на популярния творец представя изложба, подредена в градската художествена галерия „Петко Задгорски”. Творбите са в акварел, смесена техника на ръчно приготвена..

публикувано на 16.05.24 в 11:11

Симфониета Враца и три италиански сопрани с IL MONDO в Бургас

Симфониета Враца под диригентството на маестро Христо Павлов и три италиански сопрани - Елена Роси, Марика Франкино и Виола София Нисио гостуват днес в Бургас. Концертът е от 19 часа на сцената на военния клуб. Спектакълът IL MONDO включва микс от класически оперни арии, италиански мелодии, хитове от Бродуей и избрани произведения от световната..

публикувано на 16.05.24 в 07:38