Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Христов представи в Бургас

Книгата „Тайните на нос Емине“ разказва историята на една изчезваща крепост

Монографията е резултат от тригодишни проучвания в района на Емона

4
Милен Николов - директор на РИМ - Бургас /вляво/ и проф. д-р Иван Христов /вдясно/

Книгата е логически завършек на тригодишни проучвания в района на Емона от екип на Националния археологически музей. Тя разказва слабо познатата история на една крепост на нос Емине, за която любителите на древната история знаят благодарение на запазените хроники от Средновековието.

„Ние сме първите проучватели археолози, които правят цялостно проучване на това, което е останало. Ние успяхме да разкрием крепостна стена, кула, вътрешни сгради, да разгадаем отделните периоди в съществуването на този морски нос. Там историята започва с едно гръцко светилище, ранно византийски сгради, построяването на стената през 5 век, нейното функциониране през Средните векове, когато тя е българска крепост и т.н. В книгата разказвам и за всички видими паметници в землището на село Емона, а те са 9 на брой. Направили сме подробна археологическа карта и тя е един принос към проучването на слабо познат регион. За съжаление заради естествени пропадания на брега крепостта е на път да изчезне“, разказа авторът на книгата проф. д-р Иван Христов.

Проучванията на това място са част от стратегия на археолога за цялостно изследване на крайбрежните крепости и пристанищни зони в провинция Хемимонт, това е територията която започва от Обзор и завършва под Иниада в днешна Турция.

При представянето на книгата „Тайните на нос Емине“ тази вечер в Морското казино директорът на РИМ – Бургас Милен Николов, който също е участвал в проучванията подчерта, че благодарение на усилията на проф. Христов вече има много ясна представа за значението на крепостта Емона през различните периоди на съществуването й. В книгата има описание и на още 11 археологически обекта в района, някои са от късната античност, един е от елинистическата епоха, всички останали са средновековни, а 7 от тях са на църкви, манастири и параклиси.

Книгата притежава богат снимков и картен материал, както и важно приложение на д-р Стефан Велев, в което се анализират пагубните геологически процеси, довели до изчезването на голяма част от морския нос и неговите старини през столетията.

повече може да чуете в звуковия файл:
Проф. д-р Иван Христов Христов е български историк и археолог. Заместник Директор на Национален исторически музей от 2007 година насам. Автор на множество научни публикации, свързани с проучването и опазването на Световното културно наследство. През 2011 г., след дълго прекъсване, проф. д-р Христов възстановява подводните археологически проучвания в акваторията на гр. Созопол, залива Вромос, остров Св. Тома и др. Той участва в изграждането на експозицията на музея „Св. Никола“ в гр. Черноморец и изграждането на постоянната експозиция на Исторически музей – гр. Приморско. Участник в работна група по организиране на международна изложба с тракийски експонати в музея Лувър, Франция. Работи по промените в Закона за културното наследство.

През годините проф. Христов участва в популяризирането на българското културно наследство като сценарист на научно-популярни филми. Той е ръководител на множество археологическите проучвания, сред които светилищата Белинташ в Родопите, Одриската царска резиденция на връх Кози грамади в Средна гора, Четиньова могила до с. Старосел, Хисарско, крепостите Акра и Хрисосотира до гр. Черноморец, подводния обект в залива Вромос, подводни проучвания в акваторията на Созопол и о-в св. Тома, крепостта на полуостров Атия, светилището на Зевс и Хера на връх Кози грамади, светилището на тракийския конник до с. Лешница, Ловешко, Лъвската глава до гр. Приморско, елинистическата крепост в местността Фармакида и други.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Христо Пимпирев

Представят филм за Антарктида и проф. Пимпирев

Две кинопрожекции ще има днес в НХК. От 17 часа е началото на филма „Отвъд предела“, посветен на проф. Христо Пимпирев, а в 19.00 часа филмът на Паола Кортелези – „Все още има утре“. Част от екипа на известния български учен и полярен изследовател ще е в Бургас, за да  представи документалната лента. „Отвъд предела“ разказва житейския и професионален път..

публикувано на 24.11.24 в 08:23
Недялко Йорданов

Съветници гласуват да дадат ли 20 000 лева за 85-годишнината на Недялко Йорданов

Общинският съвет в Бургас ще гласува предоставянето на парична награда от 20 000 лева на бургаския поет, драматург и композитор Недялко Йорданов. Предложението е на кмета Димитър Николов и е по повод предстоящия 85-годишен юбилей на твореца.  На 18 януари 2025 година Недялко Йорданов ще отбележи своя 85-годишен юбилей. Приносът му за развитието и..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

Вердиевият шедьовър „Трубадур“ ще бъде представен на бургаска сцена

На сцената на Държавната опера в Бургас тази вечер ще бъде поставен Вердиевият шедьовър "Трубадур".  Драматичният сюжет ще вдъхне живот на тъжната история на трубадура Манрико. Една приказка за любов, грях и изкупление, която носи послания отвъд времето.  Зад пулта застава диригентът Иван Кожухаров, а режисурата, сценографията и костюмите са дело..

публикувано на 23.11.24 в 12:00

Тромпетистът Георги Грозев ще свири на Сливенска сцена тази вечер

Симфоничен оркестър Сливен ще представи последният си концерт за годината от цикъла "Млада Европа” тази вечер от 18.30 часа в зала „Сливен“.  Гостува младият тромпетист Георги Грозев, диригент – Симон Павлов.  Тромпетистът Георги Грозев все още е студент в Белгия, но вече е минал през сцените на три континента.  Младият музикант гостува по покана на..

публикувано на 22.11.24 в 16:31

Димитър Маринов: Бургас е първото място, в което представям книгите си, дължа това на града и прекрасните му хора

Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува в Бургас.  Популярният в Холивуд актьор провежда Мастър клас с бургаски ученици и студенти, изкушени от киното и театъра. Събитието е инициирано от Община Бургас и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите носят..

публикувано на 22.11.24 в 13:16

Никулден на "Ченгене скеле" - базар, рибен курбан и специални гости

И тази година празникът на Бургас - Никулден ще бъде отбелязан с атрактивна програма в културно-туристическия комплекс " Ченгене скеле" .  Празничен концерт, традиционни ритуали и рибен курбан за Никулден в Бургас Специално за празника на 6 декември от 11 ч. ще има курс по море до „Ченгене скеле“ с кораба „Бургус“. Отплаването ще е от..

публикувано на 22.11.24 в 13:03

В Обзор започва изграждането на Археологически музей

В Обзор ще има археологически музей.  Сградата ще бъде двуетажна и ще разполага с две експозиционни зали, хранилище и работни  помещения, съобщиха от община Несебър. Строителството на музея е по проект. Обзор е едно от най-древните селища у нас и там ежегодно се извършват проучвания. Броят на ценните предмети, с датировка от..

публикувано на 22.11.24 в 12:29