Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас бяха извършени първите кохлеарни имплантации

В Бургас бяха извършени първите кохлеарни имплантации на двама пациенти. Операциите връщат слуха при пълна глухота. Те бяха осъществени  от д-р Даниел Петков, началник УНГ отделение в УМБАЛ Бургас. Част от екипа са анестезиолозите д-р Антон Григоров и Станимир Каменски, както и лекарите от УНГ отделението - д-р Рафаил Елевтеров и д-р Цветелина Григорова. Специално за старта на програмата, от Националния център по кохлеарна имплантация в Чехия, Прага, пристигна д-р Иржи Скриван, доктор на медицинските науки и един от най-известните специалисти по кохлеарна имплантация в света. Той оказа методическа помощ като консултант на бургаските лекари.

Иплантанти са сложени на  момче на година и половина и мъж на 35 г. Момченцето е глухо по рождение, а мъжът загубил слуха си като дете, обясни д-р Петков:

 „Ако слуховата загуба при децата не се коригира до 3-4-годишна възраст, това дете няма нито да чува, нито да говори. Надяваме се с този метод да помогнем на всички тези пациенти. Много е важно веднага след раждането да се извърши слухов скрининг и децата да бъдат насочени своевременно. Призовавам и възрастните, на които слуховите апарати не помагат, също да се обърнат към нас“.

Професор Скриван  консултира програми по кохлеарна имплантация в много държави в Централна и Източна Европа. В Бургас той заяви: 

„Удовлетворен съм от видяното във Вашата операционна. Д-р Петков и екипът му са отлично подготвени и ще се справят успешно и занапред.

Усещането е особено удовлетворяващо, когато оперираме деца, защото няма друга технология, която да помогне на децата да чуват и да говорят. Това е огромно постижение те да имат добър живот“.

Имплантът  се състои от две части - външна, която е поставена зад ухото и вътрешна – под кожата. Имплантира се във вътрешното ухо при операция с обща упойка. Външният звуков процесор (предавател) улавя звуковите вълни и ги предава на вътрешната част на апарата (приемател или стимулатор). Приемателят, който се намира в областта на черепната кост над ухото, преобразува звука в електрически импулси и по този начин го предава към кохлеата(част от вътрешното ухо). Електродите в кохлеата са в пряк досег със звуковите рецептори и така електрическият импулс „прескача“ увредените области в средното или вътрешното ухо като достига до слуховия нерв, преминава по него и накрая се приема и обработва от мозъка.

Операцията трае от 2 до 4 часа. Приемникът се вгражда в черепната кост в областта над ушната мида.

Кохлеарният имплант работи на принцип, различен от слуховия апарат. Слуховият апарат има функцията да усилва звукатака, че да може да бъде полезен при хора със смущения в чуването и увреден, но съществуващ слух. Имплантите обаче заобикалят увредените части на ухото, като директно стимулират слуховия нерв.

Чуването чрез кохлеарно имплантирано устройство е различно от нормалния слух. Обикновено пациентът има нужда от време за научаване и свикване с възможностите на устройството. Въпреки нуждата от адаптивен период и работа със специалист, кохлеарните импланти позволяват на много пациенти да разпознават различни сигнали, да разбират звуци в околната среда и най-важното - да разбират човешка реч - лично или по телефона.

В България цената на кохлеарния имплант, който струва над 30 000 лв., се поема от Здравната каса и за деца, и за възрастни.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Увеличават се болните от грип в Ямболска област

Увеличават се болните от грип и респираторни инфекции в Ямболска област. Засегнати са най- вече децата  до 4 години, най-ниска е заболеваемостта при възрастните над 65 години, отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Скок на случаите е отбелязан още през първата седмица на годината, подчерта директорът на РЗИ д-р Радостина Калчева:..

публикувано на 07.01.25 в 16:22

Д-р Петко Желязков: Има дисбаланс в проектобюджета за здраве

Личните лекари настояват бюджетът за доболничната помощ да бъде повишен най-малко с индекса на потребителските цени . Според съсловната организация част от изследванията и дейностите, заложени за болниците могат да се извършват от специалисти в първичната медицинска помощ.  В началото на януари личните лекари не знаят с какъв бюджет ще..

публикувано на 07.01.25 в 14:44

Ревматологията в УМБАЛ Бургас вече има специализирани комисии за всички диагнози

Отделението по ревматология в УМБАЛ Бургас вече има всички специализирани комисии, които издават и продължават протоколи на пациенти, които се лекуват с биологична терапия по НЗОК в извънболнична помощ, съобщиха от здравното заведение.  От април 2024 отделението издава протоколи за скъпоструващото лечение при ревматоиден артрит, псориатичен..

публикувано на 06.01.25 в 14:30

Акушерката, заснета да танцува с новородено заяви, че съжалява

Акушерката, която бе заснета във видеоклип да танцува с едно от новородените в родилно отделение на сливенската болница "Д-р Иван Селимински", заяви, че съжалява за постъпката си. В същия момент пред болницата семейство твърдеше, че едно от децата в скандалния видеоклип е тяхно внуче. От болницата отрекоха това и поискаха да се спрат манипулациите на..

публикувано на 05.01.25 в 12:35

Проф. Кантарджиев: Още няма рязък скок на случаите на грип

В Европа случаите на сезонен грип растат. Преобладава грип А . Около 70 на сто от случаите на този грип А са на пандемичния за 2009 г. свински грип. Това обясни пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Още няма рязко увеличаване на случаите на грип и остри респираторни..

публикувано на 02.01.25 в 11:26

В ямболската болница са приети петима пациени след използване на пиратки

Петима пострадали от неправилно използване на пиротехнически средства са приети в областната болница в Ямбол през първият ден на новата година. С ампутирани пръсти е дете, а 30-годишен мъж е настанен в хирургичното отделение Дете на 7 години е транспортирано по спешност в столичната болница "Пирогов" за извършване на пластична операция, в..

публикувано на 01.01.25 в 22:48

Първото бебе на 2025-та година в Сливен е момче

С недостиг на лекари и медицински сестри посрещна новата 2025 година областната болница в Сливен МБАЛ „Д-р Иван Селимински“. Общо 38 са свободните места за лекари, а за медицински сестри 43. Първото бебе родено в болницата през 2025 е момче. То е проплакало в 2,20 часа, съобщиха още от болничното заведение. Последното родено в областната болница  за..

публикувано на 01.01.25 в 16:27