Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолозите откриха повече от 40 антични монети в Акве Калиде

Монументална стъпка, която носи покривна конструкция е сред интересните нови находки от настоящия археологически сезон в Археологическия комплекс "Акве Калиде". Там се открива строителство от римски период, както и римска керамика. 

От началото на разкопките са открити над 40 монети, повечето от които са от IV век. Излизат археологически сведения и за последният късен басейн от времето на Второ българско царство. Открита е подложка, върху която е бил развиван басейна. 

 Продължава работата на изследователите в археологическия комплекс "Акве Калиде" в Бургас, съобщи научният ръководител на обекта д-р Димчо Момчилов. През настоящия археологически сезон разкопки се правят в североизточния сектор на банския комплекс. 

"Идеята е, ако е възможно, през тази година да бъде завършен североизточния аподитериум /вестибюл/ на античната, ранно византийската и средновековна баня. След това да се пристъпи към проектиране, частична консервация и реставрация. В същото време продължава проучването и разчистването на насипите пред източния корпус на ранно византийската баня. Тенденцията е в бъдеще, след като се освободи пространство, пасарелките, подхода на туристите, да се развие в посока и към североизточната част на банята. За да може тази част да стане достъпна за посещение и оглед от туристи", разказа д-р Момчилов.

Той информира, че очакват да се проучи шахта, която е открита източно от корпуса.  Там са частично запазени водопроводи и екипът ще се опита да я отвори през тази година. Вероятно тази шахта е свързана с ранната римска баня, а изграждането на цялата ранно византийска баня е било съобразявано с тази шахта.

Предвидено е разкопките в археологическия комплекс "Акве Калиде"да продължат до края на месец юли.

Историческите източници сочат, че "Акве Калиде - Термополис" възниква около топлите бургаски минерални извори още в тракийско време, през І-во хилядолетие преди Христа. Тогава траките превръщат горещия извор в почитано светилище на Трите нимфи. Комплексът на термите е с площ шест декара. В посока север-юг дължината му е 86 метра. Заради лековитите минерални извори "Акве Калиде - Термополис" е просъществувал без прекъсване векове наред. Заради постоянния интерес към лековитата вода, около банята е възникнал цял град. През късното средновековие "Акве Калиде" става известен като Терма или Термополис (от гръцки - топъл град). През VI век древното селище вече е с разширени бани и изградени крепостни стени. През ХVІ век султан Сюлейман Великолепни оценява лечебните качества на водата и изгражда тук модерна за времето си турска баня.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението при разклона за Каменар (ОБНОВЕНА)

Възстановено е движението по пътя Бургас – Каблешково при разклона за Каменар. Това съобщиха към 16 часа от АПИ. Заради катастрофа, по-рано днес движението  на превозни средства бе ограничено. По-рано от бургаската полиция съобщиха, че до 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и Каблешково ще остане затворена за движение. По първоначални данни от..

обновено на 11.02.25 в 16:12

Строят два нови физкултурни салона в Сливен

Старт на строителството на нови два физкултурни салона бе дадено днес в Сливен. Те ще се ползват от учениците от  Професионалната гимназията по изучаване на западни езици  „Захари Стоянов“ и ППМГ „Добри Чинтулов“, които в момента делят една стара сграда. Проектът е на стойност 4 милиона лева, а финансирането е от държавната програма за финансиране на..

публикувано на 11.02.25 в 15:49

Резитба на дърветата Гинко Билоба в центъра на Поморие

Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..

публикувано на 11.02.25 в 13:29

Лекция показва развитие на музейното дело в Бургас през втората половина на ХХ в.

Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..

публикувано на 11.02.25 в 12:00

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..

публикувано на 11.02.25 в 11:30

Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите  са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..

публикувано на 11.02.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Настояват за мерки за облекчаване на трафика по пътя Ямбол-Сливен

Пътят между  Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..

публикувано на 11.02.25 в 08:20