Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лозаро-винарството е сред най-засегнатите сектори от кризата с Covid -19

Снимка: БГНЕС


Лозаро-винарството е сред най-засегнатите сектори от кризата с Covid -19. Причината е, че консумацията на вино е намаляла заради затварянето на ресторанти и хотели. Големите винопроизводители отчитат спад около 30% от продажбите си на българския пазар. При малките компании той е над 80%. Проблем е и че много страни са затворили границата си за България и производителите не могат да изнасят продукцията си. За да подпомогне бранша Европейската комисия прие няколко извънредни мерки срещу последиците от кризата с коронавируса.

Значителен спад на продажбите отчетоха местните винопроизводители. Заради ситуацията с коронавируса и въведените мерки, много от тях дори обмисляха да закрият дейността си. Това посочи Росица Симеонова, председател на Регионалната лозаро-винарска камара. „Потреблението е паднало за някои изби в района до 80% - 90%, конкретно за месеците, когато всичко беше затворено. Това няма как да не се отрази и на лозарството, защото когато тези предприятия останат без финанси, те няма как да купят и новата реколта от грозде. Доста лозя тази година се унищожиха. Събират се три такива преломни години с ниска изкупна цена, трудно се намира пазар“, допълни тя.  

Според Симеонова, част от мерките, които предприе Европейският съюз са помогнали на бранша, други обаче не са били добре обмислени. „При лозарството, тази мярка „Сваляне на реколтата на зелено“, много хора гледаха скептично на нея. Сумата, която беше като обезщетение е около 303 лв. на декар. Според повечето това абсолютно не е достатъчно да покрие разходите, направени до юли. Затова много хора не се възползваха. Интерес имаше повече от хора, които имат по-стари лозя, но те пък не отговаряха на условията“, обясни тя.

С другата мярка „Кризисно съхранение на виното“ донякъде ще се помогне на бранша, посочи Симеонова. Общият бюджет на тази мярка е 5 млн. лв. „Някои хора кандидатстваха, има и одобрени проекти. Това безспорно ще подпомогне някои предприятия. Така или иначе са им заети съдовете на винопроизводителите, а всяко едно съхранение е свързано със средства“, поясни тя.

Още в началото на кризата Европейската комисия обяви някои спешни мерки за подкрепа на лозаро-винарския сектор, посочи евродепутатът Асим Адемов. „Мерките бяха в посока временно разрешение за кризисна дестилация на вино, помощ за кризисно съхранение на виното, увеличаване на процента на европейско финансиране по националните програми за подпомагане на лозаро-винарския сектор и адаптиране на мярката за прибиране на реколтата на зелено“, обясни той.

Адемов допълни, че резултатът от въведените мерки ще бъдат обсъдени през есента, когато отново ще започне работата на Европейския парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28