Десет бургаски училища са одобрени и ще получат средства за разкриване на иновативни технологични центрове, специализирани кабинети за практическо обучение и съвременна образователна среда за своите възпитаници, съобщават от община Бургас. Дейностите ще стартират от новата учебна година по три национални програми на Министерството на образованието и науката - "Изграждане на училищна STEM среда", "Осигуряване на съвременна образователна среда" и "Участвай и променяй - родителят, активен партньор в училищния живот".
Технологични STEM центрове /STEM обучение - наука (Science), технология (Technology), инженерство (Engineering) и математика (Maths)/ ще бъдат разкрити в ОУ "Братя Миладинови", ОУ "Христо Ботев" - кв. Долно Езерово, ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево и Професионалната гимназия по транспорт. Те ще бъдат със съвременен дизайн, оборудване и обзавеждане, в които ще бъде интегрирано ново учебно съдържание, свързано с интересите и възможностите на учениците и с акцент върху развитието на практически умения и креативност.
Центровете в ОУ "Христо Ботев" - кв. Долно Езерово и ОУ "Иван Вазов" - кв. Банево ще представляват изследователски лаборатории с модерно технологично оборудване, образователен софтуер за виртуална реалност и камера z Space Studio, позволяваща изследването на 3D модели и обекти. Всеки ученик и учител ще има електронно устройство, с което ще работи, а след това ще оставя в специален шкаф за зареждане. Те ще разполагат още с мобилни дигитални лабораторни комплекти и материали за експерименти и проектни задания, както и със зона за самостоятелни интелектуални занимания и почивка.
В ОУ "Братя Миладинови" трансформацията на училищното пространство ще обедини кабинетите по химия, биология и физика в общ Център по природни науки, изследвания и иновации. В него ще има шест зони за активност, позволяващи различни режими на учене и гъвкава учебна програма - зона за едностранна комуникация, зона за индивидуална работа, зона за групова работа, зона за социализация, зона за учене чрез преживяване и зона за движение. Технологичната среда ще бъде обезпечена с безжични научни лаборатории /Labdisc/ с 15 вградени сензори за всяка зала, специализирани сетове с лабораторни пособия по биология, химия и физика, цифрови микроскопи, ученически таблети, интерактивни дисплеи, софтуер за изследване и анализ на данните и мултидисциплинарни материали за провеждане на експерименти.
Центърът за технологии в Професионалната гимназия по транспорт ще бъде креативно учебно пространство, където учениците ще имат възможност да разгърнат своето въображение и практически умения. Това, което ще отличава STEM центъра на бургаската гимназия по транспорт от всички останали в страната е средата. Там ще бъде създаден свят между реални автомобили и компонентите им и виртуални 3D холограмни автомобили. Учениците ще могат да се упражняват в два автомобилни сервиза на едно и също място - реален сервиз с реални двигатели и прилагане на сервизни умения, и виртуален сервиз, в който ще практикуват и задълбочават усвоените познания чрез виртуални упражнения и задачи по сглобяване, разглобяване и поправяне на различни автомобилни части.
В зоната за индивидуална работа ще се използва стенд за електрически и хибридни системи, а в зоната "учене чрез правене" ще бъде въведен 3D принтер за създаване на прототипи на автомобилни части или компоненти. 3D принтирането може да помогне при усвояване на много от сегашните умения, които се търсят от работодателите, както и при прилагането на знанията в реални ситуации. Там ще бъде обособено място за социални контакти и зона за движение с мобилна тенис маса и игри, които ще бъдат интелектуално стимулиращи като шах, табла и различни видове Brain Games /интелектуални игри/.
Специализирани кабинети ще бъдат създадени по програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" в Професионалната гимназия по химични технологии "Акад. Н. Д. Зелинский" и в Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов "Свети Никола", в която ще бъде изграден кабинет по корабоводене, което ще включва ремонт на кабинета и оборудването му със софтуер и тренажор за рулеви.
В Професионалната гимназия по химични технологии ще бъде подновена технологичната база в две компютърни зали, което ще повиши качеството на подготовката на учениците и ще разшири възможностите за реализацията им по специалностите "Системно програмиране", "Икономическа информатика" и " Електронна търговия". Това ще подобри реалните им умения за използване на съвременния системен и приложен софтуер, ще повиши качеството на преподавателската работа и ще създаде позитивна среда за изява на креативното мислене на ученици и учители.
Като част от програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" ще бъдат създадени площадки за обучение по безопасност на движението в СУ "Епископ Константин Преславски" и ОУ "Пейо К. Яворов".
Други две бургаски училища - СУ "Св. Св. Кирил и Методий" и ОУ "Васил Левски" - кв. Горно Езерово, ще работят по програма за привличане на родителите като активни участници в училищния живот чрез изграждане на доверие, уважение и екипност между родител, ученик и учител. Дейностите включват различни активности като спортни празници, съвместни посещения на различни културни забележителности, игри сред природата, участие в музикални програми, посещение на работното място на родителите и запознаване с извършваните от тях професионални дейности.
Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..
Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..
Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..
По повод Деня на народните будители – 1 ноември, в Бургас бяха наградени новоназначени учители. На тазгодишната церемония за първи път отличия получиха и менторите на младите педагози, които са предали своя опит. Ежегодното събитие се провежда под патронажа на кмета на община Бургас Димитър Николов. Водещи на церемонията бяха бургаските..
Съюзът на учените в България (СУБ) удостои проф. Сотир Сотиров от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с наградата за високи научни постижения по повод 80-та си годишнина. От там го определят като един от най-значимите български будители в съвременната наука и преподавател по "Системи с изкуствен интелект,". Той продължава да развива интелигентните..
Нови специалности в сферата на сценичните изкуства и културата ще бъдат открити в бургаския Университет "Проф. д-р Асен Златаров" през 2025 година. В тях ще бъдат подготвяни 200 души годишно - 150 бакалаври и 50 магистри. Откриването им бе договорено в подписано днес четиристранно споразумение между министрите на образованието и на културата проф...
Заплати между 1600 и 3400 получават завършилите двата бургаски университета - "Проф. д-р Асен Златаров" и Бургаски свободният университет. Това показват данните за средния облагаем доход на висшистите от най-новото издание на рейтинговата система на висшите училища в България. Безработицата сред завършилите висшето си образование в двата..
Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет..