Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънци, германци, чехи и белгийци в Слънчев бряг

За да активират  пазар, който да записва в последната  минута,  мениджъри  на  големи  хотелски комплекси  в Слънчев бряг заложиха на намаление от поне 30 %.  Каналите за продажба са неритмични и носят кратки престои, а  рейтингите  на  хотелите  могат да пострадат, ако качеството тръгне надолу заедно с цената.  

На плажа  до хотел „Чайка“  откриваме туристи от Чехия, Германия, Белгия, България.

Семейство германци споделя, че са на почивка в Слънчев бряг за шести път.  На въпроса защо?, отговарят:  А защо не!  Идвали са в различни години от 2000-та насам. Този път изборът  им е и защото оценяват страната ни като по-малко рискова на фона на пандемията, добавят  и този плюс  към традиционно красивото море, добрата храна, похапване и пийване.  Избрали България пред  Турция  като друг  техен вариант  през годините.  Ние не се интересуваме от забележителности, а от спокойно прекарване на времето,  освен това е евтино.
Млади белгийци потвърждават, че си изкарват страхотно. Момче и момиче  от Германия  разгръщат  новата книга на Себастиян Фитцек  на плажа в Слънчев бряг. Харесва им, че има много хора, хубаво време и добра храна.
Александър и Димитър от София за първа година са в Слънчев бряг.  След поредица от почивки в Гърция този август  идват на плажа от хотел Авлига. Александър казва,  имам впечатление, че тази година  по морето има много добро отношение към туристите, малко по -ниски цени, дано да  не е само за тази година, защото си мисля, че е следствие от кризата. Няма  толкова хора  по заведенията вечер, има на плажа,  добре си прекарваме. В хотела се разминават с румънци, сърби, украинци.
Защото не можахме да отидем в Гърция  затова сме тук, казва  пловдивско семейство.  Местим се от хотел в хотел, само и само нещо да ни хареса.

Стойка Терзиева, мениджър  на  голям  хотелски комплекс  в Слънчев бряг:
Наложи се да направим големи  намаления, за да активираме пазар, който да записва в последната минута, защото пазарите, които имаха ранни записвания  анулираха програмите си, останаха само късни записвания. Целият пазар е на много ниска цена, цена, която се наложи над 30 % да сваляме от нормалното. Когато намалиш цената, качеството пада оттам  и рейтингите на хотелите. Те са най- важните когато започнем да подписваме договори за следващите години, всеки един туроператор  гледа  рейтинга на хотела,  за да може да се съгласи с услугата, която предлагаме. И аз  самата когато записвам през  Booking  не харесвам  рейтинг,  който е под осмица и около 8. Една от основните трудности  дори  и този сезон се оказа огромното количество проверяващи държавни институции - точно в сезона, в който полагаме най много усилия да напълним  хотелите  и да дадем добър продукт.  Двама служители на  хотела започват да показват  на проверяващите  папки с документи, материалната база. Оттук пък безпокойството на клиентите, които виждат, че ние  разхождаме някакви странни хора.

Теодор Пастармаджиев,  член на Управителния съвет на съюза на собствениците Слънчев бряг:
Ако можем да търсим позитиви в този много странен и труден сезон-те са в това, че много българи преоткриха родното Черноморие. Знаете, че Слънчев бряг е курорт, който принципно е  замислен, построен за  чуждестранни туристи за чартърни програми. Наложи се да търсим други канали за продажби, да предлагаме ценови нива, които са на ръба на себестойността. Някои от нас се справят по -добре, други по-зле, но при всички случаи изключително труден и нервен сезон. В момента има все още, предвид  ситуацията, прилична заетост в обектите, които избраха да отворят, в Слънчев бряг не само хотели, но и  търговски обекти, активности  са с намален капацитет, някои въобще не оперират. Не можем да разчитаме на никаква предвидимост, по простата причина, че каналите за продажби,с които работим, са изключително неритмични, записванията са буквално от днес за утре, много краткосрочни, много къси престои.  Това, на което се надяваме, е  времето да се задържи благоприятно  до към средата на септември.

Пламен Копчев:  Слънчев бряг е така планиран, че той няма  паркоместа да поеме  автомобилен туризъм. И понеже в момента са български туристи, румънски туристи,  хотел който работи е запълнен 20-30 процента. Има сънародници, които са се прибрали от чужбина, румънци, имаме малко полски туристи, малко германски, белгийски и чехи.Разчитаме от другата неделя  за полети от Израел. Туроператорите ни казаха, че ще продължат до 30 септември.
Трябва да се обърне внимание на зимния туризъм, той ще е възможен с английски туристи- ако ги няма и там ще пропадне сезонът. За следващата година вече да се работи с коридори с  традиционни пазари Англия, Германия,  средната част на Европа,  Скандинавия. Да отпаднат обичайните визи,  да станат онлайн визи за руските туристи, да се намали таксата.  Нашите основни конкуренти на Балканите  правят така, че да са много облекчени руските туристи.
Негативни кампании винаги ще има, такива които да тласкат  туриста към конкурентите. То беше много плюене по Слънчев бряг-презастрояване, бетонна джунгла, което туристът,  когато само  чете и слуша, не сме  да дойде. Но дойде ли, като прекара хубаво, казва на приятели.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поскъпват хранителните стоки на едро у нас

Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..

публикувано на 05.01.25 в 10:16

Туроператорите очакват добра година

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил  Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти.  През 2025 г...

публикувано на 04.01.25 в 13:58

НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск

След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..

публикувано на 02.01.25 в 15:19

Готов е проектът на музея на мановия мед в Царево

Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател  на пчеларско сдружение..

публикувано на 02.01.25 в 13:56
снимката е илюстративна

НОИ: Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари

Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..

публикувано на 02.01.25 в 13:20

Пречиствателната станция на язовир „Ясна поляна“ ще заработи през март

Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център.  Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..

публикувано на 01.01.25 в 13:26

Дефицитът в хазната е 3,69 милиарда лева към края на ноември

Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв.  Принос за това основно имат по-високите постъпления от..

публикувано на 31.12.24 в 15:45