Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на Аполония:

Георги Господинов и Гаустин идват в Созопол

Има ли миналото срок на годност и кога всекидневието става история са сред важните въпроси на "Времеубежище"

Снимка: личен архив


Дългоочакваната книга на Георги Господинов „Времеубежище“ е с премиера в Созопол. Романът  излезе в разгара на пандемията под щемпела на издателство "Жанет", но това е първата възможност за среща и разговор с писателя. 

Този път героят му  Гаустин създава клиника за онези, които губят паметта си. Те удобно се връщат в уютно за тях време. Идеята се разраства до европейски референдум, чрез който всяка страна определя своето най-щастливо десетилетие, в което иска да живее. Дилър на минало и статисти за революции са сред персонажите на романа. Смесването на фикция и реалност не е търсен ефект, но книгата по болезнен начин ни представя цялото обществено и политическо злободневие на настоящето. 

 Господинов определи "Времеубежище" като книга за това как се живее в остър дефицит на бъдеще. Според Господинов се задава глобална деменция:

"Изчезването на паметта е като изчезването на Бог или на съвестта. Когато няма памет, всичко е позволено и това е ужасно. В книгата загубата на памет, деменцията, Алцхаймера, е погледната през различни гледни точки. Чисто медицински това е факт, тази нарастваща заболеваемост. Това е една бъдеща нова пандемия. От друга страна става дума и за обществата, които губят паметта си. Когато тази памет е заличена, всеки може да дойде и да ни призове да направим онова, в което сме се провалили преди, но не го помним. Това е проблемът с изличената памет, че сме обречени да повтаряме едни и същи провали и затова накрая този иначе хубав проект на Гаустин за правене на пространства, в които тече друго време, в което да отидеш да се скриеш, всъщност може да бъде опасен и да се развие чудовищно."

Ако не сме в нечия памет, има ли ни изобщо? Има ли миналото срок на годност? Кога всекидневието става история? Това са важните въпроси, които романът поставя. Георги Господинов казва, че няма отговори за част от тях и кани читателите на диалог.

В първите страници на книгата водещият разказа отбелязва, че се е запознал с Гаустин на септемврийски семинар край морето. Господинов коментира с усмивка: 

"Имал съм предвид едно място около Созопол в ранните 90-те. Гаустин си има прототип, това не е тайна. Доста от героите имат прототипи и Демби, дилърът на време също, но те са съчинени, доразвити, но наистина мястото, където се роди Гаустин е до морето и аз много се радвам, че първата премиера на книгата ще бъде там."  

Представянето на „Времеубежище“ е на 5 септември от 18 часа в двора на Художествената галерия в Созопол. За книгата ще говори поетът и журналист, чието име нашумя тази седмица покрай протестите Димитър Кенаров, който е сред първите читатели на романа.

Повече чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 14.02.25 в 12:25

Ирина Флорин с концерт в Бургас за Деня на влюбените

Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...

публикувано на 14.02.25 в 10:30

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 14.02.25 в 09:30