Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на Аполония:

Георги Господинов и Гаустин идват в Созопол

Има ли миналото срок на годност и кога всекидневието става история са сред важните въпроси на "Времеубежище"

Снимка: личен архив


Дългоочакваната книга на Георги Господинов „Времеубежище“ е с премиера в Созопол. Романът  излезе в разгара на пандемията под щемпела на издателство "Жанет", но това е първата възможност за среща и разговор с писателя. 

Този път героят му  Гаустин създава клиника за онези, които губят паметта си. Те удобно се връщат в уютно за тях време. Идеята се разраства до европейски референдум, чрез който всяка страна определя своето най-щастливо десетилетие, в което иска да живее. Дилър на минало и статисти за революции са сред персонажите на романа. Смесването на фикция и реалност не е търсен ефект, но книгата по болезнен начин ни представя цялото обществено и политическо злободневие на настоящето. 

 Господинов определи "Времеубежище" като книга за това как се живее в остър дефицит на бъдеще. Според Господинов се задава глобална деменция:

"Изчезването на паметта е като изчезването на Бог или на съвестта. Когато няма памет, всичко е позволено и това е ужасно. В книгата загубата на памет, деменцията, Алцхаймера, е погледната през различни гледни точки. Чисто медицински това е факт, тази нарастваща заболеваемост. Това е една бъдеща нова пандемия. От друга страна става дума и за обществата, които губят паметта си. Когато тази памет е заличена, всеки може да дойде и да ни призове да направим онова, в което сме се провалили преди, но не го помним. Това е проблемът с изличената памет, че сме обречени да повтаряме едни и същи провали и затова накрая този иначе хубав проект на Гаустин за правене на пространства, в които тече друго време, в което да отидеш да се скриеш, всъщност може да бъде опасен и да се развие чудовищно."

Ако не сме в нечия памет, има ли ни изобщо? Има ли миналото срок на годност? Кога всекидневието става история? Това са важните въпроси, които романът поставя. Георги Господинов казва, че няма отговори за част от тях и кани читателите на диалог.

В първите страници на книгата водещият разказа отбелязва, че се е запознал с Гаустин на септемврийски семинар край морето. Господинов коментира с усмивка: 

"Имал съм предвид едно място около Созопол в ранните 90-те. Гаустин си има прототип, това не е тайна. Доста от героите имат прототипи и Демби, дилърът на време също, но те са съчинени, доразвити, но наистина мястото, където се роди Гаустин е до морето и аз много се радвам, че първата премиера на книгата ще бъде там."  

Представянето на „Времеубежище“ е на 5 септември от 18 часа в двора на Художествената галерия в Созопол. За книгата ще говори поетът и журналист, чието име нашумя тази седмица покрай протестите Димитър Кенаров, който е сред първите читатели на романа.

Повече чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото издание на конкурса "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе в Бургас

Първото издание на музикалния конкурс  "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе на 25 и 26 април от 17.00  до 20.00 часа в Културния център “Морско казино” в Бургас, съобщават от Общината.  Целта е да се даде възможност на всички участници да представят уменията си и да обменят практическа информация в областта на музиката.  Събитието се организира от..

обновено на 25.04.24 в 15:34

"Дюн" с дарителска кампания, за участие на световните финали в Прага

През юни и юли Танцова школа "Дюн" има възможност да участва в световните финали на престижния танцов конкурс Dance World Cup в Прага.  "Дюн" ще се състезава с 30 деца във възрастовите категории "мини", "деца" и "юноши" и в състезателните стилове "съвременен танц", "танцово шоу", "джаз танц", "характерен танц", "лирикъл".  За да получат правото на..

публикувано на 25.04.24 в 15:18

Бургас отбеляза 62 години от рождението на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място заема и Петя Дубарова – едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, само с намек за огромния си талант и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя негодуванието за несправедливостта към нея и догадките за развоя на живота..

публикувано на 25.04.24 в 14:03

Младежкият фестивал "Солинария" се завръща в Созопол през юли

Четвъртото издание на младежкия арт фестивал „Солинария“ ще се проведе от 2 до 13 юли в Созопол. През 2024 година ще има два мастър класа – по пиано и камерна музика на проф. Борислава Танева и д-р Елена Чолакова, както и цигулка – на Ангелина Абаджиева. Интересът е сериозен и групите за майсторските класове са почти запълнени. Програмата в..

публикувано на 25.04.24 в 13:16

Представят в Бургас книгата за Апостол Карамитев „Рицарят на доброто“

Две литературни премиери ще зарадват четящата публика в Бургас, днес на 25 април. Това са книгите „Рицарят на доброто“, посветена на личността и творчеството на незабравимия актьор Апостол Карамитев и "Възхвала на провинцията”. Автори на първата книга са Олга Маркова и Момчил Карамитев. Втората  е последното книжно бижу на драматурга и поет Александър..

публикувано на 25.04.24 в 12:38

Александър Секулов представя в Бургас "Възхвала на провинцията”

Писателят и лауреат на наградата „Христо Фотев“ Александър Секулов  представя днес в Бургас най-новата си книга "Възхвала на провинцията”.  Това е книга събрала негови кратки белетристични форми, малки текстове, създавани по различни поводи, философски прозрения, спомени и  афоризми.  "Ноевият ковчег на Александър Секулов е провинцията, която авторът..

публикувано на 25.04.24 в 10:42

Бургаска поетеса събра в антология стихове от 15 държави

42 автори от 15 държави, преведени от 9 езика и представени с над 100 творби, са събрани в антологията "Преоткрити в словото", чийто съставител и преводач е бургаската поетеса Наталия Недялкова.  В книгата са включени произведения на съвременни емблематични автори не само от съседните балкански страни и Европа, но също така и представители на..

публикувано на 24.04.24 в 13:05