Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на Аполония:

Георги Господинов и Гаустин идват в Созопол

Има ли миналото срок на годност и кога всекидневието става история са сред важните въпроси на "Времеубежище"

Снимка: личен архив


Дългоочакваната книга на Георги Господинов „Времеубежище“ е с премиера в Созопол. Романът  излезе в разгара на пандемията под щемпела на издателство "Жанет", но това е първата възможност за среща и разговор с писателя. 

Този път героят му  Гаустин създава клиника за онези, които губят паметта си. Те удобно се връщат в уютно за тях време. Идеята се разраства до европейски референдум, чрез който всяка страна определя своето най-щастливо десетилетие, в което иска да живее. Дилър на минало и статисти за революции са сред персонажите на романа. Смесването на фикция и реалност не е търсен ефект, но книгата по болезнен начин ни представя цялото обществено и политическо злободневие на настоящето. 

 Господинов определи "Времеубежище" като книга за това как се живее в остър дефицит на бъдеще. Според Господинов се задава глобална деменция:

"Изчезването на паметта е като изчезването на Бог или на съвестта. Когато няма памет, всичко е позволено и това е ужасно. В книгата загубата на памет, деменцията, Алцхаймера, е погледната през различни гледни точки. Чисто медицински това е факт, тази нарастваща заболеваемост. Това е една бъдеща нова пандемия. От друга страна става дума и за обществата, които губят паметта си. Когато тази памет е заличена, всеки може да дойде и да ни призове да направим онова, в което сме се провалили преди, но не го помним. Това е проблемът с изличената памет, че сме обречени да повтаряме едни и същи провали и затова накрая този иначе хубав проект на Гаустин за правене на пространства, в които тече друго време, в което да отидеш да се скриеш, всъщност може да бъде опасен и да се развие чудовищно."

Ако не сме в нечия памет, има ли ни изобщо? Има ли миналото срок на годност? Кога всекидневието става история? Това са важните въпроси, които романът поставя. Георги Господинов казва, че няма отговори за част от тях и кани читателите на диалог.

В първите страници на книгата водещият разказа отбелязва, че се е запознал с Гаустин на септемврийски семинар край морето. Господинов коментира с усмивка: 

"Имал съм предвид едно място около Созопол в ранните 90-те. Гаустин си има прототип, това не е тайна. Доста от героите имат прототипи и Демби, дилърът на време също, но те са съчинени, доразвити, но наистина мястото, където се роди Гаустин е до морето и аз много се радвам, че първата премиера на книгата ще бъде там."  

Представянето на „Времеубежище“ е на 5 септември от 18 часа в двора на Художествената галерия в Созопол. За книгата ще говори поетът и журналист, чието име нашумя тази седмица покрай протестите Димитър Кенаров, който е сред първите читатели на романа.

Повече чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балетът „Червената шапчица“ представят в събота в Държавната опера в Бургас

Най-малките приятели на музикално-сценичното изкуство могат да се насладят на балетната версия на приказката на  Шарл Перо „Червената шапчица“. Постановката е на Мария Табакова. Тя зарежда не само с настроение и оптимизъм, но специално за детската аудитория е подготвена ненатрапчиво поднесена поука.  Помощник‐режисьори на постановката са Лина..

публикувано на 07.02.25 в 13:00

Играят „Снежанка и седемте джуджета“ за децата от "Меден рудник"

Държавният куклен театър в Бургас ще представи в комплекс "Меден рудник" постановката „Снежанка и седемте джуджета“. Актьорите  ще разкажат класическата приказка за истинската красота, която живее в сърцето и се проявява в добрите дела. Това е едно от редовните представления от репертоара на Държавния куклен театър Бургас, които са включени в..

публикувано на 07.02.25 в 12:00

Продуценти и режисьори, пленени от Бургас като локация за снимки

Бургаската гимназия по компютърно програмиране и иновации и рибарското селище „Ченгене скеле“ са локациите, избрани за снимките на  филма „Геймър“. Пълнометражната лента е сред проектите, които кандидатстваха за съфинансиране от Община Бургас на третата сесия на фонд "Култура" за 2024-та година. Ако бъде одобрен проектът, част от сцените ще бъдат..

публикувано на 07.02.25 в 11:30

Романът „Илюзионистът“ на Недялко Славов ще бъде представен в Бургас

Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека  в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..

публикувано на 06.02.25 в 13:30

Прожектират филмови шедьоври с номинации за "Оскар" този уикенд в Бургас

Филмови шедьоври като "Мария" с Анджелина Джоли, "Емилия Перес" на Одиар, "Съседната стая" на Педро Алмодовар, "Господин Азнавур" и "Чебурашка" очакват бургазлии този уикенд . Кино заглавията ще бъдат показани на 8 и 9 февруари в  Културен дом НХК.  Съботният  ден стартира  с първото предложение, в 11.00 часа ще бъде показан игралния  филм „ Чебурашка “,..

публикувано на 06.02.25 в 12:01

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

В експозицията „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ са включени и медали, ордени, плакети с изображения на паметника Шипка.   Изложбата ще бъде открита днес, 6 февруари от 12 часа в Историческия музей. Тя ще гостува в Бургас до края на месец март. повече може да чуете в звуковия файл:  

публикувано на 06.02.25 в 09:10

Община Боларово: Започва конкурсът рецитал „Моя страна, моя България“

Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с  Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)  обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“.  Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..

публикувано на 06.02.25 в 09:05