За втора година в рамките на 18-ия София филм фест на брега се провежда Киноклас, воден от режисьора Надежда Косева.
Участници на възраст 16-30 години кандидатстваха до 14 февруари т.г. с мотивационно видео, а допуснатите до Кинокласа сформираха екипи, чиято цел бе режисирането, снимането и монтирането на нови интерпретации на откъси от филма “Бащата” на режисьорите Кристина Грозева и Петър Вълчанов.
Цялостното провеждане на Кинокласа бе планувано за февруари и март в три етапа. Първият етап – гледане и обсъждане на филма, сформиране на екипи и разпределяне на позициите в тях, бе завършен по план, но вторият не можа да се състои и бе отложен във времето заради противоепидемичните мерки в страната.
Вдъхновена от идеята да потопи повече млади хора в света и магията на киното, Надежда Косева продължи с уроците онлайн близо три месеца. Да споделят особеностите на кинозанаята като лектори бяха поканени режисьорите Кристина Грозева, Петър Вълчанов, операторът Кирил Проданов, актрисата Мартина Апостолова и др.
Вторият етап, въпреки промяната във времето, стартира и приключи успешно в началото на септември. В него участниците заснеха и монтираха своите филмчета.
Жури в състав: председател проф. Георги Дюлгеров и членове режисьорът Надежда Косева и операторът Христо Димитров - Хиндо, изгледа и отсъди кое е по-доброто филмче. По регламент участниците от отбора-победител съставят тазгодишното Младежко жури.
Новите филмови откъси ще бъдат показани в рамките на 18-ия София филм фест на брега, по време на който приключва третият последен етап от Кинокласа. В него всички участници ще гледат филмите от фестивалния афиш и ще ги обсъждат заедно с авторите им или с ръководителя Надежда Косева.
Младежкото жури с членове Дара Дочева, Добромир Пеев, Зорница Колева, Ерик Иванов, Александра Колева, Мария Янкова, Ирина Тодорова, Маргарита Лекова и Божана Славкова ще гледа и оценява късометражните филми от програмата на София филм фест на брега. Фаворитът ще получи плакет и грамота от Областния управител на Бургас.
А ето и програмата на тринадесетте късометражни филми по дни:
5 октомври, понеделник
16.30 Късометражни филми, 61'
Да се срещнем вчера, реж. Ива Токмакчиева, 6’
Майка, реж. Ивайло Минов, 26’
Нощна смяна, реж. Еди Шварц, Йордан Петков, 29
6 октомври, вторник
16.30 Късометражни филми, 60'
Лист хартия, реж. Ася Кованова, 8’
Среща, реж. Мартин Илиев, 12’
Бони и Льони, реж. Светла Цоцоркова, 20’
Тупик, реж. Олга Колева, 20’
7 октомври, сряда
16.30 Късометражни филми, 65'
Най-сладкото, реж. Борис Мисирков, Георги Богданов, 30’
Внукът на човекоядката, реж. Десислава Николова-Беседин, 16’
Better Nature, реж. Ралица Петрова, 19’
8 октомври, четвъртък
16.30 Късометражни филми, 64'
Нина, реж. Христо Симеонов, 20’
Живот, реж. Красимир Калушев, 30’
Motherland, реж. Кристина Спасовска, 14’
32-ма участници – ученици и студенти от Бургас и страната, гледаха “Сцени от живота на една актриса” на режисьора Иван Владимиров. След като бяха запознати с различните позиции във филмопроизводството, учениците бяха разпределени в два екипа. След среща с режисьора на работния филм “Сцени от живота на една актриса”, на която той разказа за..
Министерството на културата обяви две програми "Мобилност" - за професионални и непрофесионални културни организации и артисти.Те дават възможност изкуството и неговите създатели да пътуват. Така сътворени в Бургас културни продукти могат да бъдат показвани в различни краища на страната, без това да натоварва финансово творците. А публиката да се радва..
Уникални мартеници с минерали предлагат в Природонаучния музей. Може да си закупите от тях или сами да си ги направите като се включите в творческа работилница. Специалните еко мартенички имат освен бял и червен конец и минерали за здраве, успехи, късмет и щастие. "Слагаме тигрово око, аметист, кварц и много други. Използваме..
Проектът „Зимни джаз вечери” представя албума „Zaberski vs. Yossifov” в Бургас. Авторските композиции на двамата джазмени са създадени по време на пандемията. Пиесите на Ангел Заберски -син са в стил бибоп и мейнстриим, две от тях са по-оркестрови. Михаил Йосифов се включва с оптимистични джазови композиции. Зад албума стои..
Изложбата "Млади автори" е представена в залата на Дружеството на бургаските художници. В тазгодишното издание участват 46 творци от Бургас и страната до четиридесетгодишна възраст, съобщи председателят на дружеството Добрин Вътев: „Те се представят със 101 творби, като има живопис, графика и скулптура. Това е традиционна..
Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа" ще представи първия си концерт за тази година. Подготвена е 70 минутна двустилна програма с репертоар от Странджа и Еркеч, която е обвързана предимно с наближаващите пролетни празници, съобщи ръководителят на ансамбъла Марио Егов: „Началото е сценична разработка на празника Сирни Заговезни и..
В културния календар на община Бургас да бъде включен и ритуал за почитане на личността на Георги Раковски, това да бъде рождената му дата, предлагат съветниците Николай Стоянов и Георги Дракалиев. Георги Раковски е организатор и ръководител на българското национално-освободителното движение, подчерта Дракалиев „Тази година, във връзка с..
Изложбата "Млади автори" е представена в залата на Дружеството на бургаските художници. В тазгодишното издание участват 46 творци от..
Проектът „Зимни джаз вечери” представя албума „Zaberski vs. Yossifov” в Бургас. Авторските композиции на двамата джазмени са създадени по време..
Уникални мартеници с минерали предлагат в Природонаучния музей. Може да си закупите от тях или сами да си ги направите като се включите в..