Сечта в Странджа неведнъж е поставяна на фокус. От граждани, които в притихналата планина чуват само шума на резачки и от такива, които по безлюдните пътища виждат само камиони, натоварени с дървесина. Как се сече в планината и защо един кмет иска да ограничи тази дейност?
Неведнъж темата е поставяна на дневен ред, провокирана именно от тези гледки на камиони, натоварени с дървен материал, заминаващи или към пристанище в Бургас, или към близкото дървопреработвателно предприятие. Именно тези превозни средства и този бизнес носят само негативи на нашата община, в която не влиза и стотинка от дейностите, посочва кметът на Малко Търново Илиян Янчев. Сечта е узаконена, но е безогледна, казва той. Тези камиони рушат нашите пътища, затова поставих срок пред директорите на горските стопанства, пояснява той:
„Сложил съм знаци на всички общински пътища – това са отбивките за Бръшлян, Заберново, Калово… На всички общински пътища – знак до 15 тона и така ще спрат да минават ТИР-ове с дървесина, защото аз разбирам това, че тези ТИР-ове носят дърва над 40 тона и смачкват пътищата, които трябва да се ползват от жителите на тая община. Те, така или иначе, са малко и искаме да привлечем други. Е, как да привлечем да дойдат, когато нямаме пътища и не може ние да ги правим, а те… Миналата година дадохме 50 000 лв. за ремонт, за да направим пътя до Църногорово, до всички тракийски култови гробници, за да може да се ходи спокойно, а само след няколко месеца този път беше разсипан и беше разсипан точно от тези коли“, коментира кметът.
След Нова година забраните ще действат, казва Янчев.
От Югоизточното държавно горско предприятие поясниха, че не са запознати с този ултиматум, но ще търсят някакво решение, съвместно с фирмите, които добиват, ако бъде въведена забраната. Това коментира заместник – директорът Станимир Сотиров. Горските служители преценяват на място кубатурата, която е натоварена, но нямат техника да изчислят теглото на дървесината. А относно изсичането на планината, Сотиров е категоричен, че у нас се добива по-малко, отколкото се възстановява гората. 25 000 кубика, например, са разрешени за добив в горското стопанство в Звездец за тази година, а 20 000 кубика - в Кости. И добавя:
„Специално в тези две горски стопанства се разчита на естественото възстановяване на гората. Така е в цяла Странджа. По принцип се извеждат такива системи от сечи в Странджа, които да подпомогнат естественото възстановяване. Никъде не се секат на голо, с изключение на пожарища, но Странджа е защитена донякъде, рядко са пожарите там“, казва Сотиров.
Нарушения в сечта има, но не всичко, което виждат хората е нарушение. Това е мнението на Владимир Димитров, лесовъд, бивш директор на ПП „Странджа“ и председател на туристическото сдружение „Зелена Странджа“. Хората виждат камионите с дървесина, но те идват от една голяма територия, където 80% от планината е гора, казва той. Но посочва друг проблем:
„Изсичането на едрата дървесина, за която от години няма пазар, но тя планово се изсича и остава да гние на временните складове в гората. Такива случаи има много, ние се натъкваме непрекъснато на трупи, дебели стебла, вековни дървета. Изсича се, продава се по-тънката дървесина, едрата дървесина остава, изгнива. Всъщност, това е най-ценният ресурс, който не бива така да се похабява“, казва Димитров.
В Странджа не се случва нищо фрапиращо в тази посока, добавя Владимир Димитров, просто най-често се сече там, където е достъпно и затова прави впечатление на хората. Но алармира, че трябва да се има предвид влиянието на вредителя дъбова коритуха и лесоустройствените планове да бъдат променени спрямо него.
Нарушения при дърводобива в Странджа има, но те са единични, коментират от държавното предприятие. А проблемите в горите са други и често – извън нашето полезрение. Остава да видим дали камионите ще продължат да рушат инфраструктурата в една от най-бедните общини у нас или в Малко Търново ще успеят да решат този въпрос.
Подробности можете да чуете в прикачения файл.В резултат на усложнената зимна обстановка в някои от съставните селища на община Поморие пътищата са частично заснежени и заледени. Силният североизточен вятър и снегонавяванията доведоха до образуване на преспи по: пътя Медово–Бата–Страцин; пътя Страцин–Косовец–Бата–Белодол; пътя до Козичино. Пътищата се обработват с инертни материали. В момента..
Възстановено е движението по път I-9 Обзор-Слънчев бряг за МПС до 12т, съобщават от Областната администрация. За последните 48 часа на територията на община Бургас падналите дъждове са малко над 33 л/кв.м. Това количество на валежи не е високо, а водата се оттича спокойно в речните корита и дерета, защото те са почистени и могат да поемат..
Няма затворени пътни участъци в населените места в община Карнобат. Това каза за общественото радио зам.-кметът Стефка Иванова. Всичката налична техника почиства пътищата от сняг и опесъчава, няма населени места без ток, уточни тя. „Всички ученици, които са на територията на общината, въпреки усложнената зимна обстановка са били извозени до..
Слаб сняг вали в Община Болярово, но не създава затруднения към момента. Всички населени места в граничната община имат ток и вода. "Всички пътища са проходими при зимни условия. Пътните платна са почистени. Няма проблеми в момента," съобщи кметът Христо Христов. Училищата и детските градини на територията на общината работят..
Спокойна е зимната обстановка в община Средец. От около 12 часа вали дъжд, а снегът, който бе натрупал, вече се е стопил, каза за БНР Бургас заместник-кметът на общината Живко Гърков: "Нямаме нито един сигнал за усложнена пътна обстановка, за липса на електроснабдяване от кметове и кметски наместници. Подготовката ни е започнала още от края на..
До 14.00 часа е удължена забраната за преминаване на ТИР-ве по пътя Петолъчката – Котел – Омуртаг. Това съобщи за БНР директорът на Областно пътно управление Сливен инж. Митко Иванов. По пътя се пропускат само леки автомобили. Удължаването на забраната е, за да може пътят и Котленския проход да бъдат почистени, каза инж. Иванов. Според него няма..
В Бургаска област остава затворен за движение пътят Слънчев бряг - Обзор. Снеговалежът в района е спрял, но почистването на пътя продължава. В планинската община Руен има аварирал автобус. Няма пострадали при инцидента. На места в общината снежната покривка достига 20 см. Учениците в Руен учат с намалени часове, а общината обмисля дали утрешния ден..
Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен..
Поради авария на Районната отоплителна централа в жк. "Меден рудник", захранваща ОУ "Елин Пелин", СУ "Константин Петканов" и детска градина "Чайка",..
Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна..