"Романът на Захарий". Така е озаглавил втората част от анализа си върху "Записки по българските въстания" на Захарий Стоянов ямболският публицист Любомир Котев. Котев работи повече от две десетилетия върху българската народопсихология. Прозренията му за българския характер и съдба са събрани в 9 книги. Двайсет години е част от екипа на ямболския ежедневник "Делник", бил е и окръжен кореспондент на БНР.
Интелигентен, блестящ и неприлично талантлив за просташката действителност у нас, така го определи издателят Иван Гранитски при представянето на книгата в Бургас. Срещата бе в дома на писателя в рамките на програмата на Есенните литературни празници. Едно от силните достойнства в изследването е езикът, с който Котев безстрашно навлиза в словесната вселена на Захарий, посочи Гранитски:
"Котев разгръща една провокативна, но много благородна и убедителна теза, че тази велика книга на Захарий Стоянов всъщност е един роман и той е не само роман за подвига, геройствата, страданията, жертвата на поборниците по българските въстания, но това е и един смехови роман.
Любомир Котев живее и пише в Медвен, на метри от къщата на Захарий Стоянов. Според Котев Стоянов е личността с най-сериозен принос за Съединението на България, а учебникарското клише, че бил неук овчар е мистификация, която сам е създал. "Записките" са книга не толкова за миналото, колкото за настоящия и за утрешния ден, смята изследователят:
"Захарий Стоянов не е обективен разказвач за случващото се в историята. Той е пределно субективен, а методът му е художествен. Той не описва личности и събития, а отношението си към тях. След като се задълбочих в текста се убедих, че Стоянов вижда българската действителност такава, каквато е. А тя винаги е била крайно несъразмерна и объркана -гротескна."
Любомир Котев работи върху трета част от труда си, посветена на епопеята на затворите в записките. Пълната трилогия ще бъде представена догодина по време на честването на годишнината от Априлското въстание.
Повече чуйте в звуковите файлове.
Две комедийни представления ще гостуват в Бургас през февруари в Културен дом НХК. На 13 февруари публиката ще може да гледа спектакъла „ И верният отговор е “ с участието на Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева. Режисьорът Мартин Каров ще ни хвърли в живота на Деси (Луиза Григорова-Макариев) – 33 годишна луда фенка на “Стани богат”..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде пресъздадена в игрален филм. В него бургазлията ще разкаже за събитията от първо лице. "Това е театъра на Вили Цанков, Леон Даниел и Юлия Огнянова. Действието се развива в Първа мъжка гимназия..
Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината. Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..
Експозицията „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“, на Фондация "Виа Понтика" ще бъде представена днес пред сградата на Община Бургас. Изложбата е посветена на уникалната красота на бургаските езера и морския бряг, заснети през обективите на фотографите Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков. Експозицията ще бъде открита в 11 часа...
7 хитови филмови заглавия гледат бургазлии в Дома на НХК от днес до 11 февруари. Филмовият маратон започва в петъчната вечер от 18 часа с „Майсторът и Маргарита“. Поради огромния интерес това е втора прожекция за нашумялата лента по романа на руския писател Михаил Булгаков. На 8 февруари любимият на няколко поколения детски образ Чебурашка също..
Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който..
Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде..
Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и..