Тече вътрешна проверка във Спешна помощ Сливен за случай на 72-годишен пациент, който е диагностициран като мъртъв и и предаден на погребална агенция. Когато е бил откаран в хладилна камера на гробищата в града, той се е показал признаци на живот. В момента мъжът е в кома, в реанимацията на областната болница. Сигналътза жив човек в хладилната камера е подаден от служителите на погребалната агенция. Все още не ясно кой е подписал смъртния акт на 72 годишния мъж.
Според съседи на мъжа в сливенския квартал „Дружба“,полиция, пожарна и линейка е имало пред блока в деня, когато мъжът е открит "мъртъв" в дома си, според първоначалната експертиза:
"Ние разбрахме, защото почукаха на нашата врата и поискаха да вземат ток. Полицаите почукаха и им услужихме, за да разбият вратата/ Вчера, някъде по обяд. Пред входа имаше кола на пожарната, кола на Бърза помощ и на полицията", разказаха съседи.
Управителят на погребалната агенция, която е трябвало да съхрани трупа до завръщането на близките от чужбина, Бисер Тодоров, разказа какво са видели неговите служители:
"Когато го свалят от третия етаж, слагат го в ковчега и го карат на гробищата в камерата, хладилната, забелязват, че човекът леко трепва, после леко отваря устата. Веднага се обаждат. Бърза помощ пристига с полиция , но аз конкретно за случая имам акт за смърт. За моите колеги е шок. Колкото и да са работили в тази сфера, когато ти дават човек починал и изведнъж го виждаш, че примърдва… даже единият от колегите е малко стресиран, доста и то. В почивка съм ги пуснал и двамата, защото са стресирани. Аз не съм очаквал такова нещо, но този, който е констатирал смъртта трябва да носи отговорността", каза Тодоров.
Той каза още, че не знае кой е издал констатацията за смъртта.
"Човекът го дават за починал в 11:29. В 11.30 мин. идва негов близък с акт за смърт. Въз основа на него, аз отивам и взимам човека. Кой е издал разрешителното, коя линейка е ходила - мене това не мевълнува. Аз имам акт за смърт. С този акт за смърт мога и да го погреба. 112, обърнете се към 112 да ви кажат кой екип от Бърза помощ е ходил там и е констатирал смъртта", коментира собственикът на агенцията.
Директорът на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ д-р Васислав Петров също каза, че не знае кой лекар е потвърдил смъртта:
"Просто инцидентът е такъв, донякъде абсурден, за това че, доколкото разбирам, има издадено съобщение, регистрирана е смъртта от някой, не мога да ви кажа от кого, не сме разбрали още. И за това погребалната агенция е отишла в дома и го е взела, като тогава, когато го е взимала, пациентът не е показвал никакви признаци на живот. Чак след като го закарват в гробищния парк, там установяват, че пациентът има движение на очите и от там е докаран при нас. Не мога да ви кажа. Ние ще напишем писмо до РЗИ, в което да представим случая, то да извърши своите проверки", поясни Петров.
Д-р Юлия Бянкова от реанимация коментира състоянието на човека.
"Всички показатели от клиничните изследвания са извън нормите. В много тежко състояние е човека", добави Бянкова.
Роднините на възрастния мъж живеят в САЩ и във Великобритания и се очаква да си дойдат в петък в България.
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..