Облагодетелства ли една от новите мерки в помощ на бизнеса заради коронакризата само богатите хора? Бургаски финансист алармира за подобна нередност Министерството на икономиката.
Мерките са насочени към т. нар. богати малки – Адаптиране дейността на малките и средни предприятия в контекста на COVID-19 и Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията. Конкретният казус засяга критериите за техническа и финансова оценка на кандидатите по програмата и логиката по която са избирани показателите за финансова оценка. Спорният въпрос е връзката между високия марж на печалба и необходимостта от оборотен капитал за справяне с кризата.
Според експертът Добромир Янев, който е с повече от 15 години опит във финансовите и счетоводните анализи, единственият извод, който може да се направи от така заложените критерии за оценка, е че се цели да се дадат пари на предприятията, които нямат нужда от тях. Излиза, че предприятията работили с голям марж на печалбата в дейността си и са платили повече данъци, са предпочитани за подпомагане пред такива, оперирали с по-малък марж. Т.е. тези, които са печелили повече през предходните две години и са имали възможност да заделят резервен капитал, с който да посрещнат тежките условия на 2020 г., ще бъдат подпомогнати, за сметка на предприятията, които са работили при по-малък марж и които в действителност имат нужда от тази подкрепа. И двата показателя толерират богатите фирми, смята Янев. Това толериране обаче поставя в неравностойно положение и предприятия от различни отрасли и сектори. Тъй като в производството обикновено маржовете на печалба са доста по-ниски отколкото в търговията и в услугите, вероятността средствата предвидени за такива отрасли и сектори да останат неусвоени е реална. Като резултат средствата ще бъдат пренасочени към сектори търговия, услуги и др. които по подразбиране имат по-големи маржове на печалба. И така вместо да се подпомогне реалната икономика- производителите създаващи добавената стойност, ще бъдат стимулирани "по-добрите" продавачи, прекупвачи и предоставянето на услуги.
Според тези показатели, ако предприятие работи с висок марж на печалбата, то ще получи точки по първият показател. Ако същото това предприятие обаче има големи амортизационни отчисления (това се случва, ако има много и/или нови активи) и/или големи лихвени плащания (защото е изтеглен кредит за закупуване на новите активи, които да осигурят по-високия марж, например) то тези разходи за данъци може да спаднат драстично и по вторият показател въпросното предприятие може да не получи точки. Това важи с още по-голяма сила и за фирми, които работят с нормални маржове. Те ще бъдат порязани и по двата показателя, а най-вероятно те са най-нуждаещи се.
Това ли е целта на тези програми - да убием малкия производител и да помогнем да оцелее големия прекупвач, пита Добромир Янев.
Бизнесът, който е заинтересован, може да пише на Министерството на икономиката за възражения, посочва финансистът, крайният срок за това е до днес.
БНР-Бургас ще потърси за позиция и подробности по тези мерки и икономическото ведомство.
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната. В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от..