Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В изумителния свят на Йовков

Скучна биография, изумителна литературна вселена - с това определение д-р Добрина Топалова отвори Йовковия свят по повод 140 години от рождението на писателя. Своя прочит в Дома на писателя в Бургас, посветен на автора на най-красивите и поетични разкази в българската литература, тя озаглави „Мъдрецът, хуманистът, митотворецът“:

"Неговата литературна личност се обговаря с един неизменен етикет - "хуманиста", така както се обговаря литературната личност на Елисавета Багряна с неизменен етикет "амазонката" или на Ботев -"геният". Но това не е единственото основание да се говори за мита "Йовков". Самото му творчество е мито-поетически заредено.То изисква съзерцаващо разбиране." 

Топалова открои биографичните етапи, в които творчеството на Йовков засиява. Военната тема у него е без патриотична екзалтация и идеология, човекът става център на света, подчерта тя. Появил се във времето между войните и националните катастрофи, най-популярният и обичан сборник на Йовков „Старопланински легенди“ се превръща в предизвикателство за литературните критици със своето богатство на образи, герои чудаци, нетрадиционна и модерна конструкция. Следват "Вечери в Антимовския хан" и "Ако можеха да говорят". 

Писателят обаче не е подминат и от литературните крамоли, типични за нашите географски ширини. Най-жестоката, която го стига, е по повод драмата „Боряна“. На премиерата й в Народния театър,  стоящият в публиката Елин Пелин обвинява колегата си в плагиатство. Литературната клюка твърди, че именно тази случка стои в основата на йовковата кончина. Но във времената на войните в началото на века, когато културата и изкуството се нуждаят от месии, живописта намира своя в творчеството на Владимир Димитров-Майстора, а литературата в лицето на Йовков. Така започва митологизирането на писателя и творчеството му, в което душата може да си почине и да намери отговорите на важните въпроси. Можем ли още да бъдем човеци в това разглобено време? Според Добрина Топалова Йовков ни казва - нищо не е съвсем счупено, винаги има път. 
Срещата с почитатели на творчеството на завърши с четене. Театралният режисьор Румен Велев представи разказа "Шибил".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Невена Проданова кани на музикално - поетична вечер "С име на цвете" в Дома на писателя

Музикално – поетична програма под надслов „С име на цвете“ ще се проведе днес в Дома на писателя. Събитието е организирано от Невена Проданова и е посветено на Цветница. Ще бъде празник на музиката и словото, като в него може да се включи всеки, който желае, съобщи Проданова: „Ще започнем с нежен валс, който ще изпълнят..

публикувано на 26.04.24 в 09:20

Първото издание на конкурса "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе в Бургас

Първото издание на музикалния конкурс  "Фредерик Франсоа Шопен" ще се проведе на 25 и 26 април от 17.00  до 20.00 часа в Културния център “Морско казино” в Бургас, съобщават от Общината.  Целта е да се даде възможност на всички участници да представят уменията си и да обменят практическа информация в областта на музиката.  Събитието се организира от..

обновено на 25.04.24 в 15:34

"Дюн" с дарителска кампания, за участие на световните финали в Прага

През юни и юли Танцова школа "Дюн" има възможност да участва в световните финали на престижния танцов конкурс Dance World Cup в Прага.  "Дюн" ще се състезава с 30 деца във възрастовите категории "мини", "деца" и "юноши" и в състезателните стилове "съвременен танц", "танцово шоу", "джаз танц", "характерен танц", "лирикъл".  За да получат правото на..

публикувано на 25.04.24 в 15:18

Бургас отбеляза 62 години от рождението на Петя Дубарова

Има няколко знакови имена, които всеки свързва с Бургас, както и Бургас с тях. Своето запазено място заема и Петя Дубарова – едно от чудесата на България. Отива си твърде млада, само с намек за огромния си талант и без възможност да разкрие изцяло възможностите си. На нас оставя негодуванието за несправедливостта към нея и догадките за развоя на живота..

публикувано на 25.04.24 в 14:03

Младежкият фестивал "Солинария" се завръща в Созопол през юли

Четвъртото издание на младежкия арт фестивал „Солинария“ ще се проведе от 2 до 13 юли в Созопол. През 2024 година ще има два мастър класа – по пиано и камерна музика на проф. Борислава Танева и д-р Елена Чолакова, както и цигулка – на Ангелина Абаджиева. Интересът е сериозен и групите за майсторските класове са почти запълнени. Програмата в..

публикувано на 25.04.24 в 13:16

Представят в Бургас книгата за Апостол Карамитев „Рицарят на доброто“

Две литературни премиери ще зарадват четящата публика в Бургас, днес на 25 април. Това са книгите „Рицарят на доброто“, посветена на личността и творчеството на незабравимия актьор Апостол Карамитев и "Възхвала на провинцията”. Автори на първата книга са Олга Маркова и Момчил Карамитев. Втората  е последното книжно бижу на драматурга и поет Александър..

публикувано на 25.04.24 в 12:38

Александър Секулов представя в Бургас "Възхвала на провинцията”

Писателят и лауреат на наградата „Христо Фотев“ Александър Секулов  представя днес в Бургас най-новата си книга "Възхвала на провинцията”.  Това е книга събрала негови кратки белетристични форми, малки текстове, създавани по различни поводи, философски прозрения, спомени и  афоризми.  "Ноевият ковчег на Александър Секулов е провинцията, която авторът..

публикувано на 25.04.24 в 10:42