Бургас и България загубиха още едно голямо име - проф. д-р Стефан Чапкънов. Един от най- известните съвременни фолклористи почина на 82 години. Тъжната вест съобщиха за БНР Бургас негови близки. Композиторът е познат като диригент, педагог и най-вече като основател и двигател на бургаския ансамбъл „Странджа”.
Дългата му творческа биография се събира в неговата визитка за Съюза на българските композитори:
Бургазлията е завършил Българска Държавна консерватория. Основател е на държавен ансамбъл за народни песни и танци „Странджа” гр. Бургас и е негов главен художествен ръководител и главен диригент в продължение на 43 години. Под ръководството му ансамбълът е изнесъл над 6000 концерта в страната и чужбина, от които около 2000 – авторски.
Като композитор е създал над 750 произведения – хорови и солови песни, оркестрови пиеси, камерни и музикално-сценични произведения. Издал е 10 самостоятелни сборника, дългосвирещи плочи, компакт дискове и аудио касети.
Като фолклорист проф. д-р Стефан Чапкънов е автор на научните трудове „Феноменът българско народно пеене. Проблеми на звукоизвличането” и „Музикалния фолклор на Странджа. Метроритмични, структурни и ладови особености”, като последният е цялостна панорама на музикалния фолклор в Тракия.
Проф. д-р Стефан Чапкънов е носител на почетни дипломи от фестивали във Франция, Индия, САЩ и Австрия. Отличен е с първа награда от международни конкурси гр. Закопане – Полша, гр. Бурса и гр. Ялова – Турция. Популяризирал е българското изкуство в Европа, Азия и Америка.
През 1990 г. за приноса му към българската култура и 1997 г. за постиженията му като ръководител на ансамбъл „Странджа” два пъти е удостоен с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци.
През 1998 г. и 2000 г. получава званието почетен гражданин на градовете Малко Търново и Бургас.
През 2001 г. е награден с „Голямата кристална лира” за върхови постижения в областта на фолклора, а през 2005 г. Съюзът на българските композитори го отличава с приза „Златното петолиние” за авторска песен, а през 2013 г. лично от Министъра на културата е награден с Националната награда “Златна нестинарка” за върхови постижения в областта на фолклора.
Проф. д-р Стефан Чапкънов през годините неизменно работеше с БНР, с различните програми и всички регионални станции. Неотдавна той сподели пред Радио България:
Българският фолклор е феноменален. Например стъпките на хорàта са кодови знаци, чрез тях ние възприемаме положителните вибрации на вселената, зареждаме се с положителна енергия. Народната музика, традициите, писмеността са нашият фундамент. Народната песен не само лекува чрез своите вибрации, но чисти човека духовно и физически.
Чуйте какво споделиха Марио Егов, настоящ ръководител на ансамбъл "Странджа", народната певица Калинка Згурова и диригентът роф. Костадин Буруджиев, зам -ректор на АМТИИ Пловдив
БНР Бургас изказва съболезнования на близките и приятелите на проф. д-р Стефан Чапкънов.
Поклон пред паметта му!
Благотворителен концерт "Заедно за Милена" ще се състои в Културен дом НХК днес. В него ще вземат участие народните изпълнители: Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Галя Гильова, Цветелина Стойчева, Фолклорен оркестър, Динко Палазов, Георги Миронски, Петко Пенчев, Панайот Стойчев, Гайдарски състав ,,Младост" при ЦПРЛ-Бургас с р-л Стойко Георгиев, Антония..
Тройно богатство с обща енергия – така определиха традиционната си изложба за Богоявление именниците - Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров. Експозицията е културно явление за страната, тъй като това е 26-то издание на инициативата. Кметът на Бургас Димитър Николов я определи, като знакова за града, по време на официалното откриване в..
Класическата приказка "Снежанка и седемте джуджета" е първата премиера в афиша на Държавния куклен театър в Бургас за тази година. Спектакълът ще бъде представен на 8 януари, съобщават от културната институция. "Старали сме се да не бягаме от класическото звучене на приказката и да постигнем по възможност същото внушение. Това е важно,..
Ангелина Ангелова открива днес, 6 януари своя изложба в Бургас. Тя е по надслов "... към себе си" и представя 30 картини, акварел рисувани през последните 3 месеца. Тази изложба е своеобразно завръщане към творческата ми същност, съобщи художничката: "Темата по която творя според мен е вечна и това е жената! Рисувам основно..
Изложбата на тримата именици: Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров е истинско културно явление за страната и гордост за морския град. Традицията повелява на Богоявление -6 януари от 13.00 часа в Дружеството на бургаските художници да бъде открито съвместната им изложба. Това е 26-то издание на инициативата. За знаковото събитие Община..
Бургас с тържествен ритуал за полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев ще отдаде почит към поета-революционер. Началото е в 12:30 часа. Церемонията ще бъде пред бюст-паметника на Ботев в Приморски парк, по повод 177 години от рождението му. В Сливен от 10 часа Основно училище „Христо Ботев“ организира поднасяне на цветя пред..
На 6 януари, Богоявление, семейството на бургаските художници Йордан и Ангелина Ангелови отбелязва двоен творчески празник. Освен традиционната за град Бургас изложба на Тримата Йордановци от 13.00 часа в Дружеството на художниците, ще бъде открита още една красива изложба чието заглавие „...към себе си“ ще ни срещне с търсенията на Ангелина Ангелова...
Бургас с тържествен ритуал за полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев ще отдаде почит към поета-революционер. Началото е в 12:30 часа...
Тройно богатство с обща енергия – така определиха традиционната си изложба за Богоявление именниците - Йордан Маринов, Йордан Ангелов и Йордан Петров...
Ангелина Ангелова открива днес, 6 януари своя изложба в Бургас. Тя е по надслов "... към себе си" и представя 30 картини, акварел рисувани..