Бургас и България загубиха още едно голямо име - проф. д-р Стефан Чапкънов. Един от най- известните съвременни фолклористи почина на 82 години. Тъжната вест съобщиха за БНР Бургас негови близки. Композиторът е познат като диригент, педагог и най-вече като основател и двигател на бургаския ансамбъл „Странджа”.
Дългата му творческа биография се събира в неговата визитка за Съюза на българските композитори:
Бургазлията е завършил Българска Държавна консерватория. Основател е на държавен ансамбъл за народни песни и танци „Странджа” гр. Бургас и е негов главен художествен ръководител и главен диригент в продължение на 43 години. Под ръководството му ансамбълът е изнесъл над 6000 концерта в страната и чужбина, от които около 2000 – авторски.
Като композитор е създал над 750 произведения – хорови и солови песни, оркестрови пиеси, камерни и музикално-сценични произведения. Издал е 10 самостоятелни сборника, дългосвирещи плочи, компакт дискове и аудио касети.
Като фолклорист проф. д-р Стефан Чапкънов е автор на научните трудове „Феноменът българско народно пеене. Проблеми на звукоизвличането” и „Музикалния фолклор на Странджа. Метроритмични, структурни и ладови особености”, като последният е цялостна панорама на музикалния фолклор в Тракия.
Проф. д-р Стефан Чапкънов е носител на почетни дипломи от фестивали във Франция, Индия, САЩ и Австрия. Отличен е с първа награда от международни конкурси гр. Закопане – Полша, гр. Бурса и гр. Ялова – Турция. Популяризирал е българското изкуство в Европа, Азия и Америка.
През 1990 г. за приноса му към българската култура и 1997 г. за постиженията му като ръководител на ансамбъл „Странджа” два пъти е удостоен с наградата „Златна лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци.
През 1998 г. и 2000 г. получава званието почетен гражданин на градовете Малко Търново и Бургас.
През 2001 г. е награден с „Голямата кристална лира” за върхови постижения в областта на фолклора, а през 2005 г. Съюзът на българските композитори го отличава с приза „Златното петолиние” за авторска песен, а през 2013 г. лично от Министъра на културата е награден с Националната награда “Златна нестинарка” за върхови постижения в областта на фолклора.
Проф. д-р Стефан Чапкънов през годините неизменно работеше с БНР, с различните програми и всички регионални станции. Неотдавна той сподели пред Радио България:
Българският фолклор е феноменален. Например стъпките на хорàта са кодови знаци, чрез тях ние възприемаме положителните вибрации на вселената, зареждаме се с положителна енергия. Народната музика, традициите, писмеността са нашият фундамент. Народната песен не само лекува чрез своите вибрации, но чисти човека духовно и физически.
Чуйте какво споделиха Марио Егов, настоящ ръководител на ансамбъл "Странджа", народната певица Калинка Згурова и диригентът роф. Костадин Буруджиев, зам -ректор на АМТИИ Пловдив
БНР Бургас изказва съболезнования на близките и приятелите на проф. д-р Стефан Чапкънов.
Поклон пред паметта му!
Актьорът Ивайло Гандев на ДТ "Адриана Будевска" Бургас получи номинация за поддържаща мъжка роля за наградата на Съюза на артистите в България ИКАР 2025. В постановката „Кралицата на красотата" (Бившата мис на малкия град)“ той играе ролята на Пато Дули. Режисьор е Боил Банов. Спектакълът разказва мрачно-комичната приказка за самотна..
Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители в Културния дом на НХК.Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК. Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и..
Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, днес (5 февруари) от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..
„Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“ е темата на лекцията, която ще бъде представена на днес (5 февруари) от 17 часа в голямата зала на Областна администрация Бургас. Лекцията е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“. Украинският скулптор пристига в страната ни през 1921..
Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава. Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..
Виенска гала ще предложат на почитателите на класическата музика Държавната опера в Бургас. Тя е посветена на 200 г. от рождението на Йохан Щраус-син. На 7 февруари от 19 часа на сцената ще се качат сопраните Людмила Михайлова, Мария Цветкова-Маджарова, Нона Кръстникова и Шмилена Султанова, тенорът Яни Николов , баритонът..
На 1 март в село Кабиле, община Тунджа, ще се проведе традиционният детски фолклорен празник „Деца играят на кукери“. В него могат да участват деца от 4 до 13-годишна възраст, разделени в две групи. Събитието не е с конкурсен характер. В програмата на празника децата и учениците ще участват с едно изпълнение - възстановка на фрагмент от кукерски..
Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години...
„Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“ е темата на лекцията, която ще бъде представена на днес (5 февруари) от..
Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На..