Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти предлагат мерки за подпомагане на туризма

Снимката е илюстративна.

Мерки за подпомагане на туризма предлагат от местната браншова камара. Причината е ситуацията с кризата заради коронавируса и загубите, които търпи бизнесът. От Бургаската регионална туристическа камара са изпратили писмо до компетентните институции. В него се посочва, че не са изпълнени част  от обещанията от страна на държавата за подпомагане на сектора.

„Първо, обеща да отпусне бърза помощ в рамките на 10 млн. лв. за първите кандидатствали по програмите на ИСУН. Започна една луда борба за първенство, едно чакане пред компютрите. Помощта обаче дойде след три-четири месеца. Дадени бяха обещания за друга помощ, последваха протести, искания, кръгли маси, предложения от страна на бизнеса. Никой не бе чут. Подкрепата за туристическия транспорт така и не дойде, въпреки обещанията. Липсва програма за екскурзоводите – свързващото звено, без която туризмът не може. Декември дойде, а дори идея няма как да се помогне на гидовете. Но обещание има. Туроператорите и турагентите - най-засегнатите в сектора, все още очакват обещаната помощ от 10 милиона – сума, крайно недостатъчна да осигури ликвидността на фирмите. След 9 месеца агония, без работа и оборотни средства, работодателите са изправени и пред предизвикателството да възстановяват средства на своите клиенти за неосъществени пътувания. Как е възможно това без помощ и нисколихвени кредити?“, се посочва писмото на експертите.

Бургаската регионална туристическа камара и Националното сдружение „Случаен превоз“ искат да се вземат адекватни мерки за спасяване на сектора в следните направления:

1. Промяна на мярката 60/40 на 80/20, както това направиха много европейски страни и въведоха 90/10 или 85/15, поради липса на оборотни средства цяла година.

2. Държавата да поеме общественото осигуряване за дейностите – хотелиерство, ресторантьорство, ТО и ТА дейност, заетите в случайния превоз и екскурзоводите.

3. Министерството на туризма договори 50 млн. лв. от Министерство на финансите за подпомагане на туроператорите и турагенти. От схемите за подпомагане са изключени екскурзоводите и туристическият превоз, както и туроператори и туристически агенти, регистрирани през януари и февруари 2020-а, които нямат никакъв оборот. Не е ясно на такава подкрепа те могат да разчитат?

4. Бърза и неотложна помощ за не по-малко от 50% от оборота за декември 2019 г. за всички звена в сектора.

5. Директната помощ за наетите в туризма да бъде диференцирана както следва:

А) за напълно затворени професии, каквито са ТО, ТА, екскурзоводите и работещите в

случаен превоз;

Б) за частично затворените, чиито обороти бележат спад с повече от 50% в сравнение с 2019 г.

6. До края на декември правителството на Република България да разработи конкретни мерки, ако пандемията продължи и през първото тримесечие на 2021 г. Към тези мерки да се включат всички звена в сектор „Туризъм“ и „Случаен превоз“.

7. Министерството на туризма да систематизира направените предложения от туристическия бранш за устойчиво развитие за периода 2021-2023 г. и да ги предостави за обществено обсъждане.

8. Министерството на туризма съвместно с туристическия бранш да разработи нова търговска и рекламна политика в периода на пандемията от COVID-19, която да обхваща и периода след стабилизиране на бранша 2023-2024 г.

9. Да се увеличат субсидиите на 100% за следващата година, ако влезем в трета и четвърта вълна на COVID-19.

10. Самоосигуряващите се управители на ООД/ ЕООД, които вече 9 месеца са оставени без всякаква социална и финансова помощ и не попадат в обхвата на програмите на МТСП, също трябва да получат по 24 лв. на ден.

11. Достъп до „евтини кредити“, гарантирани от ББР. Търговските банки предлагат кредити, гарантирани от ББР, с висок лихвен процент. Искаме с намесата на правителството той да падне с няколко процентни пункта до 2 на сто.

12. Още веднъж настояваме за облекчаване на визовия режим за руснаци, беларусци, турци и други от трети страни. Не искаме те изцяло да бъдат премахнати, а да бъдат електронни, което ще улесни желаещите да посетят страната ни.

13. СПА и балнео курортите ни да бъдат сертифицирани като „европейска здравна туристическа дестинация“, за да дойдат европейците при нас. Но преди това е необходима адекватна инфраструктура.

14. Общинските съвети на 256 общини в Република България на свои заседания да облекчат затворените поради COVID-19 фирми в следните направления:

А) диференциран данък за придобиване на имущество според оценката;

Б) освобождаване от такса „битови отпадъци“ до 100 дни след излизане от пандемията;

В) освобождаване от патентен данък за последното тримесечие на 2020 г., от лихви за данъци и такси за краткосрочни задължения на фирми и граждани.

Много подходящ е примерът на Гърция. Правителството свали данъци, намали осигурителните вноски, пое част от наемите, отмени вноската „Солидарност“ за субсидиране на 100 000 нови работни места, за които държавата ще покрива осигурителните вноски.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови туристически пакети привличат туристите в Бургас чрез онлайн платформа

Община Бургас пусна нова услуга в помощ на туристите. Вече са разработени и в продажба са няколко нови туристически пакети, които могат да се закупят онлайн от всяка точка на света. Те са поместени на платформата events.gotoburgas.com и обхващат някои от най-атрактивните локации в морския град и района. Почитателите на морски приключения могат да..

обновено на 24.07.24 в 13:46

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията на..

публикувано на 24.07.24 в 12:45

Хотелиери и ресторантьори готвят протести заради цената на тока

Хотелиери и ресторантьори се готвят за стачни действия заради ръста на цените на тока за бизнеса през последния месец. От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация вече алармираха в писмо до министъра на туризма и до КРИБ за опасността от фалити в следствие на високата цена на тока в случай, че не се предвидят компенсации за бизнеса. Според..

публикувано на 24.07.24 в 11:39

Ниската изкупна цена на зърното принуждава стопаните да го задържат в складовете

Ниската изкупна цена на борсата на зърното принуждава земеделските стопани да го задържат в складовете. Производители от ямболско са притеснени, че трябва да продават на безценица. При големия пожар в района на село Воден пострадаха производители и от село Шарково. На  Дочка Панайотова са изгорели 90 бали сено, което е повече от половината храна за..

публикувано на 24.07.24 в 07:37

The Independent: Слънчев бряг предлага повече за по-малко от Мармарис

Слънчев бряг е изпреварил турския курорт Мармарис като най-достъпната дестинация за семейни почивки. Проучване на The Independent сравнява цените на 10 основни артикула, включително ястия, напитки и слънцезащитни продукти и установява, че черноморският ни курорт предлага най-добро съотношение цена-качество за британските туристи през 2024 година...

публикувано на 23.07.24 в 16:12
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:47
Община Сливен

Министерството на иновациите дава 14 млн. лв. за строежа на "Индустриален парк - Сливен"

Близо 14 милиона лева финансиране ще получи "Индустриален парк Сливен" ЕООД от Министерство на иновациите и растежа. Договорът между двете страни вече е подписан, съобщиха от Община Сливен.  Финансирането е осигурено чрез Плана за възстановяване и устойчивост.  Средствата по договора с Министерство на иновациите са близо 70% от необходимия..

публикувано на 21.07.24 в 15:06