Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздухът в Бургас не е мръсен, просто така си мирише – епизод пореден

| обновено на 07.12.20 в 16:38
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За обгазяване със задушливо вещество, миришещо на амоняк, сигнализират бургазлии. То е усетено в края на ноември, в ранните часове на денонощието.

Един от хората, които сигнализира, е бургаският журналист Божидар Божков:

Аз се събудих около 2:30 ч. някъде и усетих дразнене в носа. Излязох навън, защото вкъщи не се дишаше и се оказа, че просто пространството около блока е обгазено от някакви амонячни изпарения. Или някакво лепило на амонячна основа, не знам, но със сигурност имаше съставка на амоняк, защото това дразнеше ужасно. И се опитах да изляза извън „Славейков“ някъде, за да мога да подишам нормално. Тука живеят възрастни хора доста, казаха, че и те са го усетили“, коментира той.

Думите на Божидар Божков се потвърждават и от негови съседи. На следващата сутрин ситуацията се повтори, добавя журналистът.

Най-голямото предприятие, което и колегата посочи като основен заподозрян, в района, е дървопреработвателният завод „Кроношпан“. Оттам отговориха писмено на поставени към тях въпроси. Те са категорични, че в производството им на ориентирани дървесни частици не се използва амоняк или продукти, които да съдържат амоняк. Технологията им не предвижда нито влагането му, нито използването му като консуматив за самите производствени линии. От „Кроношпан“ са категорични, че и в миналото амоняк не е използван. Главният еколог Пламен Димов посочва, че и няма как да се изпускат подобни емисии във въздуха от тяхна страна. Относно поставени въпроси за автоматичната измервателна станция, която беше пусната в експлоатация преди няколко години, от предприятието посочват, че тя измерва само фини прахови частици. За периода 26 – 28 ноември няма превишение на законовите норми. Станцията е разположена на около 500 метра от производството и е в непосредствена близост от жилищните сгради в комплекса. От „Кроношпан“ уточняват, че производственият им цикъл е денонощен и няма промяна в него, спрямо който и да е момент на деня или нощта, във връзка с опасенията на хората, че такива неща се случват само в тъмните часове.

От Община Бургас отговориха на наше запитване, че за посочения период са получили само един сигнал от граждани и той е бил за миризма от отопление на твърдо гориво. От пети ноември мобилната станция за измерване качеството на атмосферния въздух, която е собственост на администрацията, е позиционирана на ул. „Оборище“, срещу Наказателния паркинг. Тя не е регистрирала превишения на допустимите норми на контролираните замърсители.

Въпреки че още миналата сряда изпратихме въпроси и до РИОСВ – Бургас, до този момент отговор нямаме. Дори и след напомняне на служителя за връзка с медиите, от екоинспекцията не са ни информирали какво показват техните данни.

За съжаление, отново се повтаря една и съща история, за която пишем и говорим вече години наред. Че има дни и нощи, в които във въздуха се носят ужасни миризми. Институциите обаче ни убеждават, че данните са в ред и замърсяване няма. И любимата мантра, че дори и да мирише неприятно, не е задължително да е вредно. Бургазлии вярват повече на носовете си отколкото на институциите именно заради повтарящите се обяснения. А официалните данни са единствените, които се признават, колкото и портативни домашни уреди да си закупят гражданите. Но – замърсяване няма. Бургас просто така си мирише. Дори и на амоняк.

Интервю с Божидар Божков можете да чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят кръстовище в Изгрев

В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас.  Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.

публикувано на 12.02.25 в 15:26

Детска работилница за мартеници отваря врати в Етнографския музей

В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“.  В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка.  Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..

публикувано на 12.02.25 в 11:30

“Бъди човек”- Айтос организира благотворителен концерт “С любов за Виктор”

Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..

публикувано на 12.02.25 в 10:30

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги

16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..

публикувано на 12.02.25 в 09:30

Кукери от Ямбол ще огласят Народното събрание

Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия".   Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..

публикувано на 12.02.25 в 07:30

9 случая на употреба на вейп с упойващо вещество в Бургас

2 деца са потърсили медицинска помощ в Бургас след употреба на вейп с упойващо вещество. Случаите са от ноември миналата година и бяха изнесени днес при отчет на Местната комисия за борба с противообществените прояви на непълнолетни и малолетни лица в града. В електронното устройство е открит хексахидроканабинол. Момчетата са имали повръщане и..

публикувано на 11.02.25 в 17:39

74 000 лева са нужни, за да продължи възстановяването на популацията на ловния сокол

Един летящ ловец е застрашен от изчезване в България. Това е ловният сокол, който е бил предпочитан за лов на зайци от конния български народ. Сега ловът със соколи е забранен, а видът е включен в Червената книга на България в категорията „Критично застрашен“.  Спасителния център на „Зелени Балкани“ търси финансова подкрепа, за да..

публикувано на 11.02.25 в 16:30