Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронните рецепти в Бургаска област най-рано след Нова година

Слагат край на нечетливите лекарски почерци, от пациента се иска ЕГН в аптеката

Снимка: БГНЕС



От януари започва въвеждането на системата за издаване на електронни рецепти в Бургаска област, съобщиха от Регионалния съюз на фармацевтите. Масовото им използване се очаква напролет. 

Аптечният софтуер е готов, но трябва и лекарите да могат да издават електронното предписание, което да бъде изпълнено, поясни председателят на Регионалния съюз на фармацевтите Любима Бургазлиева:

"Софтуерните фирми се тревожат, тъй като масово не е тествана системата, възможно е да възникнат някакви проблеми технически при обработката, а точно преди празниците няма и да има кой да помогне на аптеките в това отношение и затова по-сериозното въвеждане в действие най-вероятно ще бъде след Нова година."

Предимството на електронна рецепта:

"Ще става по-бързо, по-точно, избягнат се опасностите от грешки-няма вече нечетливи почерци. В програмата на лекарите може да се избере лекарството, начин на приложение, 

Единственото, което се изисква от пациента, е да предостави ЕГН-то си и датата на издаване на рецептата в аптеката, поясни Бургазлиева. В гратисния период рецептурните книжки ще са необходими, ще се приемат и хартиени рецепти, уточниха от съсловната организация. 

Повече чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В петък представят втория медицински хеликоптер

Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия.  По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..

публикувано на 23.02.25 в 14:44

Министерството на здравеопазването с мерки срещу недостига на онко лекарства

Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК  и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..

публикувано на 21.02.25 в 16:43
Снимката е илюстративна

Безплатни очни скрининги в Бургас в Световната седмица на глаукомата

Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..

публикувано на 21.02.25 в 10:30

Откриха нов ангиографски център към УМБАЛ-Бургас

Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..

публикувано на 20.02.25 в 16:48
снимката е илюстративна

За денонощие 37 души са минали през ортопедията на УМБАЛ Бургас

37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите  23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40