Евродепутатите поставиха искане за „право на откъсване от работната среда“ в целия ЕС. Така ще се регламентира правото на цифрово откъсване от работа без последствия за работника. Какво означава това?
Михаела Чобанова е майка на три деца и работи в спедиторска компания. Работата ѝ позволява да провежда служебните си задължения от своя дом. Но там тя паралелно поема с усмивка и ролята на родител и възпитател на двете ученички във втори и пети клас, както и на най-малката, която трябва да е в детската градина.
"Постоянно проверяваш до къде са стигнали децата, кое ги е затруднило, къде трябва да се наблегне малко повече. Една жена е свикнала да върши 6-7 неща едновременно и не и пречи. А особено свързани ли са с децата, това не е работа, а удоволствие", споделя Михаела
И ако тази роля ѝ доставя удоволствие, през деня се налага да намери време и за домакинство и готвене.
"Това психически не го издържам, защото когато са в училище и детска градина, те си имат меню съобразено с необходимия прием на различни вещества. Аз тепърва трябваше да изграждам такова меню с първо, второ, трето, десерти. Това ме изнервяше.
Аз съм късметлийка, защото имам много добри деца - мир, любови и разбирателство."
За други родители обаче, тази идилия не може да бъде постигната и превръщането на жилищата им в офиси замъглява границата между служебен и частен живот, смятат Евродепутатите.
Те настояват, че при работа от вкъщи, често се налага добавянето на допълнителни часове към регламентираното работно време. А това често е без съответната компенсация. Това увеличава психическото натоварване и риска от депресия. Затова работниците имат право да не бъдат безпокоени в дома си с допълнителни служебни задачи. Те трябва да бъдат защитени от правото "да се изключат", за да защитят личната си среда.
Затова и при един задълбочен дебат между институциите в Брюксел, работещите и гражданите, може да се стигне до балансиран подход за регулирането на тази дейност. Това смята и евродепутатът Атидже Алиева-Вели, която е член на Комисията по заетост и социални въпроси.
"Виждаме дигитализацията, цифровизацията и още по-ускорения онлайн начин на работа във връзка с ковид пандемията. За България данните показват, че ако преди пандемията, работата дистанционно е достигала едва 5%, вече след месеците, след които бяхме затворени, 30% работят дистанционно. Много е важно в такъв момент да се осигури ниво на защита на работещите в новата цифрова работна среда."
Евродепутатът пояснява, че част от държавите членки вече са въвели регулаторни механизми на национално ниво.
Тъй като правото на откъсване от работната среда понастоящем не е официално заложено в правото на ЕС, Парламентът ще поиска от Комисията да представи правен акт по въпроса. Предложение за такава директива се добавя като приложение към доклада, който ще бъде обсъден днес и гласуван ден по-късно.
Подробностите в звуковия файл.
Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..
За авария на уличен водопровод в средецкото село Суходол, съобщи ВиК Бургас. Това е причината тази вечер и утре част от населеното място да останат без вода. Водоподаването ще бъде възстановено след отстраняване на аварията. В бургаския комплекс „Братя Миладинови“ в понеделник от 9 до 15 часа няма да има вода в района, който е между улиците..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от бъбречна трансплантация, за да живее. С множество инициативи приятелите и близките му се надяват, че ще бъде събрана необходимата сума, за да бъде направена операцията в Турция. Негов донор ще е баща..
Двамата известни български спортисти подкрепят каузата в памет на "пеперуденото дете" от Перник, което си отиде от този свят в края на миналата година. Деветгодишният Георги имаше нелечимо и тежко заболяване, но беше изпълнен с любов и искаше да научи хората да бъдат добри и да не приемат различните според външния им вид, а според душите..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване. Кукерите пресъздадоха обичая миналата неделя, 16 февруари в квартала. Те обходиха къщите и играха, за да прогонят злото, като пресъздадоха и ритуалите "заораване" и "засяване". Кукерите в..
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". Причината е, че ще се извършват строително монтажни работи. От дружеството информират, че във връзка с изграждане на..
Общински план за младежта предстои да бъде приет в Бургас. Сред специфичните негови цели са насърчаване на неформалното обучение, на подкрепата за млади хора, които не учат и не работят, както и стимулиране на ангажираността на подрастващите. "Основен акцент е създаване на много повече възможности за участие на младите хора в градския живот, повече..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване...
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района..