Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимна екзотика край Бургас

Защо розовото фламинго избра Атанасовското езеро?

Снимка: Българска фондация Биоразнообразие

В разгара на мразовитата зима бургазлии се радват на екзотична гледка. Разположеното край града Атанасовско езеро на места … розовее. Причината?  Тук, вече втора година се подвизава многобройна колония от розово фламинго. Топлолюбивата птица упорито кръстосва студените му води и нито леденият вятър, нито снежните виелици през последната седмица, не могат да я прогонят от новото ѝ местообитание.

Розовото пернато е обект на грижи от страна на Българската фондация Биоразнообразие (БФБ), която работи по специален проект „Лагуна на живота“, подкрепен от ЕК.



„Помня как преди 15 години тук се появиха първите екземпляри и за нас бяха истинска атракция. Броят им постепенно започна да нараства до момента когато, през август 2019 г., в България пристигна първото голямо ято от 160 фламинго“ – разказва Радостина Ценова от БФБ.

През миналия месец орнитолозите са преброили 1200 екземпляра в района.

Този пернат вид, обаче определено не е характерен за нашите географски ширини. Какво го води насам? Преобладаващата част от фламингото в Атанасовското езеро са млади екземпляри, които търсят нови територии в опит да се заселят далеч от конкуренцията на по-възрастните птици. Оказва се, че „розовите ята“ долитат до езерото ни от близките колонии в съседните Гърция и Турция. Но някои птици пристигат у нас чак от Испания, Франция и от още по-далечни земи.


„Сега, с климатичните промени, фламингото търси по всякакъв начин да разшири ареала си на разпространение. То обича плитки лагуни, подобни на Атанасовското езеро и ако в други държави местата, подходящи за него намаляват, то ги намира при нас“ – казва Радостина и добавя:

„През последните 10 години активно работим за подобряване на условията в езерото и по-точно състоянието на крайбрежната лагуна, циркулацията на водите във водния цикъл и местата за гнездене на птиците.“


Орнитолозите обаче имат опасения, защото изящната птица би могла да застраши биоравновесието в района. За момента в Атанасовското езеро преобладават млади екземпляри фламинго, които още не са на възраст да гнездят и да се размножават. Но стигне ли се до увеличаване на популацията им, ще възникне проблем. Това са едри птици. Ако решат да загнездят в района, те ще влязат в конкуренция с гнездящите по дигите и валовете колонии от саблеклюни, чайки, рибарки, кокилобегачи и други типични местни обитатели, тревожат се от БФБ. Междувременно Атанасовското езеро се е превърнало в любимо място на фотографи и любители на дивата природа.


„БФБ подготвихме проект под наслов „Дестинация фламинго“. Успяхме да определим 4 маршрута, по които има голяма вероятност да се наблюдава розовото фламинго. Някои са пешеходни, други са веломаршрути. Качени са в Гугъл карти, с идеята да са достъпни за всеки. Работим съвместно и с община Бургас в тази насока“ – отбелязва Радостина.

А кога е най-подходящото време за снимки и разходки край Атанасовското езеро?

„Сега, през зимата има дни, когато светлината е много подходяща и птиците могат да се наблюдават и да се снимат добре. Иначе през лятото езерото е най-привлекателно. Тогава придобива пъстри оттенъци и е истинско зрелище“ – казва в заключение Радостина Ценова.


Снимки: Българска фондация Биоразнообразие



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в..

публикувано на 17.04.24 в 12:39

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас. Флаери, свързани със събитието, се намират от днес в няколко културни обекта в града, както и в автобусите на градския транспорт, съобщават от Общината.  След като ги откриете и попълнете данните си в брошурите, може да ги пуснете в кутии, които ще бъдат поставени на централния..

публикувано на 16.04.24 в 15:47
Стара картичка от Великден. Лична колекция на Соня Кехлибарева

В Етнографския музей разказват как в Бургас са посрещали Великден

Публична лекция, посветена на  Великденските празници и тяхното отбелязване в морския град в миналото, ще поднесе  Етнографския музей в Бургас . Тя е насрочена за  днес  от 17:30 часа, в презентационната зала. Темата ще поднесе  Соня Кехлибарева, която е краевед, изследовател на историята на стария Бургас. Събитието се организира във връзка с..

обновено на 16.04.24 в 10:43

Ивайло Димитров изработва фотоалбуми и бюджетни подаръци

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 14.04.24 в 17:30

Анна Йончева - фотографът, който разказва за "различните" деца на България

Анна Йончева е фотограф, който организира редица благотворителни каузи. Тя иска и знае как да направи света по – добър и действа в тази посока с ентусиазъм и постоянство. Чрез благотворителни базари реализира идеята за поставянето на люлки за деца в инвалидни колички, помага за създаването на специална база за терапия с коне „Ахил“ и..

публикувано на 14.04.24 в 16:00

Вера Гиргинова обича да кара кайтсърф, да готви и да пътешества в Южна Франция

Вера Гиргинова е оперна прима, сопрано. Интересното за нея е, че е архитект, а след това завършва Музикалната академия и започва активно да се занимава с музика. Всъщност музиката е част от живота й още от дете. В семейството им те са три сестри и трите се занимават с музика, въпреки че родители им са архитекти по професия. В детската..

публикувано на 14.04.24 в 14:00

Директорът на градската библиотека Яна Кършийска искала да стане ветеринарен лекар

Не съм изневерила на библиотеките, откакто съм завършила образованието си, но като малка мечтаех да стана ветеринарен лекар. Това призна в предаването "Детско царство" директорът на градската библиотека Яна Кършийска. Пред водещите на 14 април Атанасия Петрова и Иво тя разказа, че отначало е работила в окръжната библиотека, по-късно известна като..

публикувано на 14.04.24 в 09:30