13-ти февруари е рождената дата на радиото на Организация на обединените нации.По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Генералната Асамблея на ООН през 2012 г., датата е обявена и за Световен ден на радиото.
Тази година радиостанциите бяха призовани да отбележат празника под наслов „Нов свят, ново радио: еволюция, иновация, свързаност“, като честват не само 10-та годишнина на празника, но и навършването на повече от 100 години от началото на радиоразпръскването. Медията се утвръждава през десетилетията благодарение на непрекъснатото си развитие и на силната свързаност със своите слушатели. Затова и мотото на тазгодишното честване е разделено на 3 подтеми:
· Еволюция - светът се променя и радиото се развива, като повече от век е гласът на нашето общество, а музиката задава ритъма на живота ни.
· Иновация - радиото използва иновативни подходи и прилага новите технологии, за да се адаптира към непрекъснато променящите се навици, поведение и начин на живот на обществото и аудиторията.
· Свързаност - от самото начало на своето създаване радиото играе важна социална роля, като предоставя възможност на хората да се информират и да се чувстват свързани не само с общността и региона, в който живеят, но и с целия свят - дори когато той се преобръща с главата надолу.
88% от българите слушат радио сочи проучване на радиоаудиторията в България на Нилсен Адмосфер България. Онлайн изследването е непрекъснато и обхваща цялата 2020 г., като данните са събирани на 12 вълни – по една за всеки месец. Всяка вълна се състои от 1000 респондента на възраст от 15 до 69 години от цялата страна, членове на Български национален панел и представители на онлайн населението в България.
Най-честите места за слушане на радио са колата или дома.Преобладаващата част от радиослушателите (64%) споделят, че слушат радио средно до половин или един час на ден. От 1 до 2 часа радио слушат 13% от респондентите, 9% - от 2 до 3 часа и 14% слушат над 3 часа на ден. Категорично основната причина, поради която се слуша радио, е музиката (71%), а след това се нареждат актуални новини, конкретни предавания, спорт и други.
Бургазлии се вписват в тази тенденция, показа наша репортерска проверка. В анкета хората посочват, че слушат медията най-вече заради музиката докато шофират или докато са на работа.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
С изложба на пчелни продукти Болярово отбеляза празникът на пчеларя. След като запалиха свещици в храм „Св.Димитър“ за здраве на пчелите и пчеларите боляровските пчелари откриха своя изложба с произведени в пограничната община пчелни продукти. „Пчелните продукти са екологично чисти, при нас природата е богата на билки“, споделиха пчеларите. Кметът..
Детска градина „Слънце“ в Камено вече е с ремонтирано и обновено дворно пространство. Приключили са дейностите от първия етап на ремонта, които са реализирани в предвидения срок. Проектът, който стартира през октомври 2024 г., се финансира с безвъзмездно дарение от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“. „Удовлетворен съм от това, което виждам. Най-важно обаче е да..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде поставено в 7.30 ч. от ул. Босна 36, където е къщата на "Царя" за тази година, а финалът ще е в 18 часа на поляната срещу Хлебозавода. Ще бъдат пресъздадени ритуалите заораване и засяване. Иван..
Улица в бургаския комплекс „Изгрев“ ще бъде затворена от 10.02.25г. (понеделник) до 10.04.25г. Автомобилите няма да могат да преминават между бл.184 и бл.181 и част от съществуващия паркинг към МБАЛ „Лайф Хоспитал“. Там се въвежда временна организация на движението заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация. Обслужването на..
Възрастен мъж на 96 години пострада след пожар дома му, в бургаския к-с „Братя Миладинови“, съобщи Областната дирекция на полицията. Индцидентът е от вчера, когато във Второ Районно управление - Бургас е съобщено за пожар в апартамент, на шестия етаж, в бл. 70. Огънят е потушен от осем огнецборци и два противопожарни автомобила, но напълно са..
От Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) информират за частично затваряне на републиканския път Царево-Варвара-Ахтопол-Синеморец-Резово. Днес, от 10:30 ч. до 15 ч. ще бъде ограничено преминаването в едната лента в участъка Царево-Ахтопол, в района на Царево / при 4+492/(района на т.нар. „Далян Лафина“). Временната организация е за ремонт..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по европейски проект. В него първоначално са работи 15 души. След приключване на проекта, поради невъзможност да се плащат заплати, работниците са освободени, а дейностите в предприятието продължават..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по..