Парламентът гласува отпускането на пожизнени месечни парични награди в размер на 700 лева на писателя Антон Дончев, актрисата Цветана Манева, скулптора Георги Чапкънов и на още петима културни дейци за особени заслуги към българската държава и нация. Почетният списък на осмината, които получават пожизнената пенсия допълват актьорът Ицках Финци, дългогодшният режисьор на БНТ Ласка Минчева, преподавателят в Националната музикална академия проф. д-р Атанас Куртев, музикалният критик и джаз експерт Владимир Гаджев, както и фолклорният изпълнител Кольо Колев. 700 лева е сумата, която те ще получават.
Най-вероятно Министерство на културата си е взело поука от шума, който се вдигна около смъртта на Филип Трифонов и факта, че момчето си отиде без да получи държавната подкрепа въпреки безспорния му принос в киното и театъра. И при все, че няколко пъти кандидатства за нея. Огорчен, в свое интервю Трифонов предрича: „Чакат ме да умра и тогава да ми обърнат внимание“.
В началото на февруари Министерският съвет предложи на Народното събрание да гласува парични награди за срок от 3 години за особени заслуги на 65 души, основно певци, музиканти, поети и композитори. Срещу част от тях е посочена сумата 500 лева, срещу друга част 350. В списъка са легенди като Васил Найденов, Кирил Маричков, Данчо Караджов и почти който се сетите от първа величина в българската музика през последния половин век. Бургаски имена също не липсват - Недялко Йорданов, Стефан Диомов, Панайот Панайотов, Ваня Костова и Мустафа Чаушев са в списъка.
От предложението, което носи подписа на премиера Бойко Борисов, не стана ясно за какво е финансирането, защо срокът е 3 години и сумата различна. То не беше включено и в обичайното прессъобщение до медиите, което оповестява правителствените решения. От запитване на сайта Площад Славейков до Министерството на културата се разбра, че не иде реч за подпомагане в момент на пандемия, а за награда по повод 55 години от създаването на фестивала „Златният Орфей“. По-високата сума е за носителите на голямата награда и първа награда от изявилите се на сцената в Слънчев бряг през годините и оставили в популярната музика незабравими песни.
Има само едно странно обстоятелство - годишнината от "Златният Орфей" всъщност беше през 2020-а. Колкото и непредубеден да е прочитът на този акт, няма как да не отбележим - миналата година не беше важна за властта, но 2021 е изборна и по стара традиция към всички сфери започва да се пръска добра енергия и финансови стимули. В случая ухажването е към културата. В битката за повече места в парламента и от ляво и от дясно ще чуем, че културата е национален приоритет, а духовността на нацията най-важна, нищо че творци тънат в мизерия и пред временните финансовите облаги биха предпочели работещи закони и условия за изява.
Кандидатите за властта да не забравят също, че на истинския интелектуалец не може да се разчита. Той винаги ще намери сили да захапе ръката, която го храни, когато това е в разрез с духовната му мисия.
Ограничено е движението на превозни средства по път III-906 Бургас–Каблешково, при разклона за Каменар поради ПТП. Това съобщи Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут: общински път Каменар-Поморие-Ахелой-Бургас и обратно. До 17 часа пътната отсечка между селата Лъка и..
Извършена е резитба на дърветата от вида Гинко Билоба на главната пешеходна улица в Поморие, информират от общината. Екип на предприятието „Озеленяване, горско и селско стопанство“ е подравнил дърветата. Целта е да постигне от една страна – по-естетичен вид, а от друга – увеличаване на листната маса след започване на вегетация, поясняват..
Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ..
Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. Билетите..
Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверки на Главната инспекция по труда за миналата година в сектор "Строителство". От края на януари инспекторите са проверили близо 400 обекта, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450. Установено е, че работниците не използват предоставените им предпазни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол. Пътят между двата областни центъра е по-натоварен и от международния път към граничния пункт..
С изложба на пчелни продукти Болярово отбеляза празникът на пчеларя. След като запалиха свещици в храм „Св.Димитър“ за здраве на пчелите и пчеларите боляровските пчелари откриха своя изложба с произведени в пограничната община пчелни продукти. „Пчелните продукти са екологично чисти, при нас природата е богата на билки“, споделиха пчеларите. Кметът..
Кукерски игри предстоят тази неделя, 16 февруари в квартал Меден рудник. Групата „Козият рог“ще обиколи къщите, за да прогони злото. Началото ще бъде..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Бургаското предприятие „Нарисувай ми усмивка“ на сдружение „Онкоболни и приятели“ иска да възроди дейността си. То е създадено преди близо 10 години по..