Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли причина за засилената грижа на държавата към културата?

| обновено на 13.02.21 в 14:26

Парламентът гласува отпускането на пожизнени месечни парични награди в размер на 700 лева на писателя Антон Дончев, актрисата Цветана Манева, скулптора Георги Чапкънов и на още петима културни дейци за особени заслуги към българската държава и нация. Почетният списък на осмината, които получават пожизнената пенсия допълват актьорът Ицках Финци, дългогодшният режисьор на БНТ Ласка Минчева, преподавателят в Националната музикална академия проф. д-р Атанас Куртев, музикалният критик и джаз експерт Владимир Гаджев, както и фолклорният изпълнител Кольо Колев. 700 лева е сумата, която те ще получават.

Най-вероятно Министерство на културата си е взело поука от шума, който се вдигна около смъртта на Филип Трифонов и факта, че момчето си отиде без да получи държавната подкрепа въпреки безспорния му принос в киното и театъра.  И при все, че няколко пъти кандидатства за нея. Огорчен, в свое интервю Трифонов предрича: „Чакат ме да умра и тогава да ми обърнат внимание“.

В началото на февруари Министерският съвет предложи на Народното събрание да гласува парични награди за срок от 3 години за особени заслуги на 65 души, основно певци, музиканти, поети и композитори. Срещу част от тях е посочена сумата 500 лева, срещу друга част 350. В списъка са легенди като Васил Найденов, Кирил Маричков, Данчо Караджов и почти който се сетите от първа величина в българската музика през последния половин век. Бургаски имена също не липсват - Недялко Йорданов, Стефан Диомов, Панайот Панайотов, Ваня Костова и Мустафа Чаушев са в списъка.

От предложението, което носи подписа на премиера Бойко Борисов, не стана ясно за какво е финансирането, защо срокът е 3 години и сумата различна. То не беше включено и в обичайното прессъобщение до медиите, което оповестява правителствените решения. От запитване на сайта Площад Славейков до Министерството на културата се разбра, че не иде реч за подпомагане в момент на пандемия, а за награда по повод 55 години от създаването на фестивала „Златният Орфей“. По-високата сума е за носителите на голямата награда и първа награда от изявилите се на сцената в Слънчев бряг през годините и оставили в популярната музика незабравими песни. 

Има само едно странно обстоятелство - годишнината от "Златният Орфей" всъщност беше през 2020-а. Колкото и непредубеден да е прочитът на този акт, няма как да не отбележим - миналата година не беше важна за властта, но 2021 е изборна и по стара традиция към всички сфери започва да се пръска добра енергия и финансови стимули. В случая ухажването е към културата. В битката за повече места в парламента и от ляво  и от дясно ще чуем, че културата е национален приоритет, а духовността на нацията най-важна, нищо че творци тънат в мизерия и пред временните финансовите облаги биха предпочели работещи закони и условия за изява. 

Кандидатите за властта да не забравят също, че на истинския интелектуалец не може да се разчита. Той винаги ще намери сили да захапе ръката, която го храни, когато това е в разрез с духовната му мисия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екип от община Болярово посети Италия по проект за европейските културно-исторически ценности

През периода 01.07.2024 г. - 05.07.2024 г. екип от община Болярово посети община Кампанори, регион Тоскана в Италия в рамките на проект: "Присъстващо управление на европейските културно-исторически ценности на традиционните земеделски райони" -winEU.rur.  По време на посещението бяха представени идеите, генерирани по време на местно събитие в Болярово,..

публикувано на 11.07.24 в 12:58

Представят монографията „Бежанският въпрос в българо - турските отношения и установяване на източнотракийски бежанци в България"

Историкът Иванка Делева ще представи през следващата седмица монографията си „Бежанският въпрос в българо-турските отношения и установяването на източнотракийски бежанци в България през периода 1913 – 1925 година“. Автор на тематичното изследване е д-р  Делева, уредник в отдел „История“ на РИМ – Бургас. Научни рецензенти на изданието, което..

обновено на 11.07.24 в 10:19

Още петима се грижат за зелените площи в Община Болярово

За поддръжката на зелените площи в Община Болярово ще се грижат допълнително още пет служители. Новоназначените  започват работа от днес 11 юли 2024г.. Те ще засаждат цветя и поддържат приветливия облик на Стефан Караджово, Оман, Денница и Болярово до 12 декември 2024г. Наетите лица са по Регионална  програма на Агенцията на заетостта. „В нашата Община..

публикувано на 11.07.24 в 09:50

Публично обсъждане на Бюджета на Община Бургас

Публично обсъждане ще се проведе във връзка с бюджета на Община Бургас. То ще е днес от 17.30 часа, в Заседателната зала №1 на Общината. Тогава ще се представи  Годишният отчет за изпълнение на бюджета и на сметките за средства от Европейския съюз на Община Бургас към 31.12.2023 г. Обсъждането се провежда на основание чл.140, ал.4 от Закона за..

обновено на 11.07.24 в 09:14

Плувци от 8 до 68 години участваха в благотворителния маратон "Цонка Тодорова"

180 души се включиха в благотворителния плувен маратон „Цонка Тодорова“. Той се проведе миналата неделя – 7 юли. В плуването с кауза, което се проведе за осма поредна година, участваха и 25 деца на възраст от 8 г до 16 г. Най – малкият участник бе на 8 г., а най - възрастният на 68 г. Продължава записването за благотворителния плувен..

публикувано на 10.07.24 в 18:30

Изследват 20 работници в Ямболско за бруцелоза

Над  20 работници от животновъдни ферми в Ямболска област ще бъдат изследвани за бруцелоза. До момента е регистриран случай на заболяването в крайграничното село Горска поляна. 53 годишен мъж е лекуван в инфекциозното отделение на ямболската болница, след като е пил сурово мляко от заразено животно. Той вече е изписан, но в региона продължава да се..

публикувано на 10.07.24 в 15:56
Микробус на едната фирма-превозвач; снимката е илюстративна

Има ли правостоящи пътници в автобусите по линията Бургас-Айтос?

За нарушение в Закона за автомобилните превози сигнализират от партия „Единение“. Те са входирали писмо до Общинския съвет в Бургас относно капацитетът на автобусите по направлението за Айтос. Според сигнала им има пътници, които стоят прави в превозните средства. След проверка на БНР Бургас по случая, стана ясно, че наистина в част от..

обновено на 10.07.24 в 14:19