Любов, политика, пандемия-история за промяна физическа и в обеществените нагласи, утопия и реалност в едно. Това е рамката на „Опашката“ – новият роман на Захари Карабашлиев, гореща премиера на българския книжен пазар и очертаващо се явление в обществения и културния живот. Започнат още през 2014 г. в един момент реалността настига авторовата фикция. В книгата откриваме още протеста на маските, палатковите лагери, президентската кампания. "Опашката" не е злободневен роман, в него има много мрачни краски, но и светлина и хумор, сатира, категоричен е Карабашлиев:
"Това е любовна, трагична, драматична история, разказана по същия начин, по който аз за добро или за зло разказвам, но очертава едни други неща, изместени леко по напред във времето, десетина година напред, когато е минала не само първата пандемия, в която сме сега, а и втората. Книгата разказва как се е променил света, страната или как не се е променил по-скоро. Всъщност една двойка е изправена пред сериозно изпитание-жената изведнъж се оказва, че има опашка, а на мъжа му е предложено да участва в следващите президентски избори. "
Опашката като идея се разгръща многопластово в романа-тя е и опашка на хвърчило, може да е опашката на дявола или опашката на времето, на историята, докато главният герой на Карабашлиев - интелектуалец, писател се впуска в задкулисието на българската политика:
"От една страна аз познавам героя си, използвам своите собствени познания, своя собствен живот. Винаги съм вярвал и съм го предавал на хората, които се интересуват, на студенти, че те трябва да пишат за това, което познават, да използват своя опит. Обаче от друга страна, фигурата на писателя, на интелектуалеца в България е доста особено позиционирана. Моето наблюдение е, че е излишно конформистична като отношение, прекалено некритична към нещата, които се случват, към властта, политическите фактори в страната. Прекалено гъвкава, да го кажа в най-общия смисъл на думата."През 2020 година хората на изкуството бяха изправени пред големи предизвикателства и трудности, поради наложените ограничителни мерки във връзка с Ковид-19. В Бургас над 200 творци, школи по изкуствата и културни мениджъри бяха и все още не знаят дали ще успеят да запазят професията си и да продължат артистичната си работа. Затова по идея..
Художник, реставратор, колекционер, Климент Атанасов ни повежда на пътешествие до тайнствена градина с 40 фотографии изображения на цветя. Експозицията озаглавена „Едем – цветя от градината“ е подредена в галерията на улица „Възраждане“ 25 в Бургас. Авторът разказа: „Беше ми интересен различния живот на цветята. При разходките из..
Оригинален портрет на Георги Раковски гостува в Историческия музей в града ни. Поводът е 200 години от рождението на революционера. Платното е с размери 68 на 51 см. и е част от основната експозиция на Художествената галерия в Казанлък, разказа главният уредник в бургаската експозиция Иванка Делева: „Вълнуващо е да се види..
Дебютния си албум "Never let me go" ще представят днес пред бургаската публика джаз музикантите Лилия Илиева (вокал) и Антони Дончев (пиано). Импровизации и свобода във всички форми на музикалния изказ – това е основата, върху която дуото базира своите изпълнения. Колаборацията между двамата музиканти започва преди няколко години, когато певицата..
Пътешествие до тайнствена цветна градина, която ще ви отведе в красиви и магични светове, ще ви предложи фотоизложбата на Климент Атанасов, която гостува в галерия „Ателие R“. Експозицията е озаглавена „Едем – цветя от градината“. В нея са включени 40 фотографии- изображения на 40 цветя, които разказват своите необикновени истории. Откриването на..
Експозиция представя 40 фотографии на 20 автора, които са преподаватели и студенти от Националната художествена академия. В Бургас изложбата ще може да се посети в зала „Ал.Г. Коджакафалията”, КЦ „Морско казино”, от днес (13 април), с вернисаж от 16:00 до 19:00 часа. Специален гост ще бъде проф. Свилен Стефанов, български историк на изкуството, критик,..
Почина големият български тенор, вокален педагог и общественик Найден Бороджиев.За кончината му съобщиха от бургаската опера, на която оперният певец е бил директор в периода 1969 г.-1972 г. и 1990 г.-1991 г. Бороджиев пее в Бургаската опера още от 1959 г. - първата му роля е на Ленски в операта "Евгений Онегин" от Пьотр Илич Чайковски. В творческата..
Почина големият български тенор, вокален педагог и общественик Найден Бороджиев.За кончината му съобщиха от бургаската опера, на която оперният певец е..
Дебютния си албум "Never let me go" ще представят днес пред бургаската публика джаз музикантите Лилия Илиева (вокал) и Антони Дончев (пиано)...
Моноспектакълът „Забравена от небето“ предстои да види бургаската публика тази вечер в Дома на нефтохимика. Това е първото представление на театралната..