Европейският зелен пакт и Планът за възстановяване и устойчивост са шанс за ускорено развитие с грижа за хората, за бизнеса и за природата. Това заяви председателят на Комисията по околната среда и водите Ивелина Василева в рамките на международен форум, посветен на Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС и прехода на България, организиран от The Economist.
„Решителни действия са нужни не само за справяне с КОВИД-кризата, но и за управлението на предизвикателствата, свързани с опазването на околната среда и изменението на климата”, посочи Ивелина Василева. Тя отбеляза, че Планът за възстановяване и устойчивост предвижда не просто възстановяване от пандемията, а постигане на иновативна, устойчива и дигитална икономика, основана на зеления преход, към който са насочени близо 47% от средствата.
В стълб „Зелена България“ на Плана са включени ключови реформи, свързани с енергийната ефективност, намаляването на въглеродния отпечатък и енергийната интензивност, насърчаването на производството на чиста енергия и разгръщането на потенциала на водородната икономика. Предвидени са инвестиции за подобряване на напоителните системи и по-добро управление на водите, както и за актуализиране на стратегическата рамка в областта на биоразнообразието.
Заложено е изграждане на инфраструктура за пренос на водород и газообразни горива до топлоцентралите в Маришкия басейн, което ще доведе до намаляване и последващо елиминиране на емисиите от производството на ток от въглища. Ивелина Василева посочи и мерки, насочени пряко към хората – за безвъзмездно финансиране от 50% на домакинствата без достъп до газ или централно топлоподаване за закупуването на високоефективни термопомпи, слънчеви системи за горещо водоснабдяване или фотоволтаични системи. Ще бъде подпомогнато и санирането не само на многофамилни, но и на еднофамилни жилищни сгради.
Според нея е важно националният План да не се разглежда изолирано, а в комбинация с останалите действия и финансови инструменти, към които е ценно допълнение.
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните..