Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чакат МС да даде пари за събаряне на незаконните сгради в „Росенец“

Масивната триетажна сграда, която трябва да се премахне

След десанта на Христо Иванов край Росенец и последвалото голямо плажуване, институциите изведнъж забелязаха, че в това мистично място на нос „Чукалята“ има незаконни постройки. И то – не малки. Община Бургас издаде заповеди за събарянето на някои, за други – още по-митичнияТ собственик се бори в съда. И както някои от тях бяха построени на държавна земя, незабелязано, от „неизвестен извършител“, изведнъж се намериха заинтересовани лица. В случая – заинтересовани фирми, свързвани в публичното пространство с почетния председател на ДПС. За две от сградите обаче има влезли в сила заповеди за премахването им. Защо все още са там?

Двете сгради са преместавем обект за охрана и триетажна масивна постройка, която се вижда откъм морето. И двете заповеди за премахването им са издадени на 20 август 2020 г. След подадено заявление по Закона за достъп до обществена информация, от Община Бургас уточниха, че указанията за доброволно премахване са връчени на собственика на земята. В случая – държавата, в случая – областната администрация. Областният управител е уведомил, че за тези дейности трябва да се избере изпълнител по Закона за обществените поръчки. Общината няма да предприеме принудително събаряне, след което да си търси парите от областната администрация, защото е получила уверение, че сградите ще бъдат съборени доброволно?

Кога?

От областната администрация отговориха след наше запитване, че заповедите са влезли в сила на 17 септември. От институцията са се обърнали към Община Бургас, към РДНСК, както и към вещи лица към Окръжния съд за експертна оценка на стойността на събарянето. Отговор са получили единствено от общината, която им е предоставила оферта на 9 февруари. Сумата е близо 57 000 лв. без ДДС. В тазгодишния бюджет на институцията няма предвидени средства за премахване на незаконни строежи, затова на 16 февруари областната администрация е поискала пари за тази дейност от Министерския съвет.

След осигуряване на средствата ще бъде проведена процедура по Закона за обществените поръчки за избор на изпълнител, който да осъществи премахването“, коментират от администрацията на Чолаков.

А докато чакаме, най-вероятно, следващият кабинет да предприеме тези смели стъпки, другите постройки в района все още не подлежат на събаряне. И може и никога да не подлежат. Заповедите за премахване на оранжерията и една от двуетажните сгради там, които са в имот на „Хермес Солар“, се обжалват пред Бургаския административен съд, информират от общината. Основната постройка, която се води водна спортна база, има т. нар. акт 15, но все още няма постъпило искане от собственика ѝ за въвеждане в експлоатация.

А, междувременно, в административният съд трябва да започне още едно от поредните дела в това малко, но така наситено с интереси, парче земя. Този път магистратите ще трябва да преценяват плаж или нива е пясъчната ивица край т. нар. сараи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Засаждат 2 000 фиданки край Българово

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово утре по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 29.11.24 в 15:37

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38