Безплатни прегледи за наличие на пост-Ковид синдром ще се провеждат от 1-ви март в Белодробната болница /СБАЛПФЗ Бургас/ и Комплексния онкологичен център в Бургас. И в двете лечебни заведения ще бъде открит кабинет за консултиране на всички пациенти, които вече са преболедували инфекцията.
„Идеята ни е да помогнем на съгражданите ни, които са прекарали Ковид, но продължат като последствие да изпитват някакъв здравословен дискомфорт, който ги притеснява“, сподели кметът Димитър Николов.
В Белодробната болница прегледите ще бъдат извършвани от пневмолози, тъй като в нередки случаи коронавирусната инфекция засяга предимно белите дробове, като при необходимост те ще пренасочват пациента за допълнителни прегледи при кардиолог, невролог или психиатър. Прегледът ще включва извършване на ЕКГ, изследване на дишането, пулсоксиметрия, а при необходимост и графия и кръвни изследвания.
В кабинета ще бъдат преглеждани, както бивши пациенти на Белодробната болница, така и от всички останали лечебни заведения в Бургас. Пост-Ковид кабинетът в Белодробната болница ще работи само в сряда от 10.30 до 16.30 ч. и в четвъртък от 14.30 до 18.00 ч., за да не се смесва потокът от пациенти. Повече информация за прегледите в него можете да откриете на телефон: 056 896 252.
Кабинет за борба със следковидния синдром за онкоболни пациенти ще бъде разкрит в Комплексния онкологичен център. Записването на час за преглед при ще се извършва всеки петък от 07.30 часа на посочените телефоните: 056 531 068, 056 820 142, 056 876 663 и 0879 396 656.
Пациентите трябва да носят епикризи и други документи от преболедуването си от COVID-19 инфекция. Целта на инициативата е да се намалят широкоспектърните пост-ковид състояния, а пациентите да се завърнат безпроблемно към обичайния си начин на живот.
Специалистите обясняват, че сред типичните симптоми на пост-Ковид синдрома са хронична отпадналост, проблеми със сърцето и с концентрацията, задух и кашлица, които се задържат месеци след активната фаза на болестта.
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..
Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..
УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция. Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..
В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение. Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..
В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на епидемичните нива и за това мерките..
Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция...
Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в..
Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на..