Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По спечелен проект по европейска програма:

Проучват и почистват Бургаския залив, повишават знанията за морската околна среда

Целта е устойчиво управление на морските ресурси и постигане на т.нар. син растеж

| обновено на 01.03.21 в 09:28

Предстои мащабно проучване на екологичното състояние на Бургаския залив по европейски проект. То ще се реализира от Община Бургас и университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и е под наименование „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигана на целите на син растеж“. Това е дългосрочната стратегия в подкрепа на устойчивия растеж в морските отрасли като цяло. В основата й е ефективното използване на потенциала на морето и брега за създаване на работни места и икономически подем на крайбрежните райони.

Предвидените изследвания ще се извършат с помощта на специализирана апаратура – ще бъде закупен дистанционен подводен управляем апарат. С него ще бъде събрана възможно най – много информация за състоянието на морската околна среда и намиращите се в нея отпадъци както на повърхността , така и на дъното. А там има какво ли не, като замърсеността се увеличава през годините разказва водолазът Стоян Димитров, председател на сдружение „Приятели на морето“ – Бургас, които провеждат периодично акции по почистване на места по морското дъно: 

"Намира ли сме какво ли не - стъклени бутилки, найлони, най - много са пластмасови отпадъци, дори колелета! Хората си мислят, че като хвърлят нещо, което не виждат то ще изчезне, но не е така. Тези боклуци са неразградими и остават завинаги. Бургаският залив е замърсен и това се доказва от факта, че през последните 2 години изчезва черната мида, а тя е филтърът на морето!"    

Целта на проекта е да се установи степента на замърсяването на Бургаски залив и да се предприемат необходимите дейности за тяхното почистване, което ще допринесе за подобряване на състоянието на околната среда. В рамките на предвидените дейности университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще разкрие и нова дисциплина „Полимерни замърсители в морска среда“, разказа проф. Севдалина Турманова експерт към проекта:

"Тя ще е към магистърски програми „Екология и опазване на околната среда”, „Екология и екологичен мениджмънт” и „Технология на материалите и материалознание". Създаването на дисциплината е обвързано с анализа и класификацията на полимери в морските води и провеждането на сезонен мониторинг."
Освен проучването на замърсяването в залива, ще се предприемат и конкретни мерки за почистването на морското дъно чрез водолазни екипи. Предвидени са и публични дейности по проекта като научна екоконференция, събития тип "научно кафе", в които ще вземат участие учени, представители на бизнес и местната общност. С цел поощряване на представителите на ресторантьорския бизнес ще бъде разработен и син етикет – той ще се дава на заведения, които са се включили в инициативата и не предлагат пластмасови опаковки за еднократна употреба:
"Очакван резултата по проекта е намаляваща тенденция в количеството на морски отпадъци , плаващи върху водната повърхност и отложени по морското дъно, както и повишаване на ангажираността  и отговорността на всеки един от нас в опазване на морската околна среда", посочи още проф. Турманова.
Проектът „Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж“ се финансира по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г. и е с продължителност - 24 месеца.

повече може да чуете в звуковия файл:

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретро кемпер на повече от половин век ще бъде показан на къмпинг фестивала в Бургас

Кемпер, произведен в Швейцария в една-единствена бройка през далечната 1969 година, ще бъде показан на фестивалното изложение в Бургас. Именно 70-те години на миналия век се смятат за началото на къмпингуването. Кемперът е с бензинов двигател, а осветлението му е с газени лампи. Оборудването му е изцяло запазено, включително с посудата в него, и ще може..

публикувано на 24.04.24 в 16:56

Пол и Реми прославиха бургаските котки на престижен пясъчен фестивал в САЩ

Влюбените в Бургас артисти Пол и Реми гостуват в Тексас, Порт Аранзас, САЩ, където са част от мащабния „Санд Фест” за пясъчни скулптури и артисти от цял свят. Само за няколко дни, с въображение и много труд, големите планини от пясък се превърнаха в произведения на изкуството, които радват стотиците посетители. Десетки деца творят..

публикувано на 22.04.24 в 15:25

Фестивал за ЛЕГО роботика ще се проведе в Бургас

Ученици от ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ демонстрираха своите проекти, с които ще участват във фестивал за Лего роботика. Той ще се проведе днес  в Бургаския свободен университет . Другият отбор ще бъде от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. За събитието пристигат ученици от цялата страна с интерес в..

обновено на 20.04.24 в 07:53

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в..

публикувано на 17.04.24 в 12:39

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас. Флаери, свързани със събитието, се намират от днес в няколко културни обекта в града, както и в автобусите на градския транспорт, съобщават от Общината.  След като ги откриете и попълнете данните си в брошурите, може да ги пуснете в кутии, които ще бъдат поставени на централния..

публикувано на 16.04.24 в 15:47
Стара картичка от Великден. Лична колекция на Соня Кехлибарева

В Етнографския музей разказват как в Бургас са посрещали Великден

Публична лекция, посветена на  Великденските празници и тяхното отбелязване в морския град в миналото, ще поднесе  Етнографския музей в Бургас . Тя е насрочена за  днес  от 17:30 часа, в презентационната зала. Темата ще поднесе  Соня Кехлибарева, която е краевед, изследовател на историята на стария Бургас. Събитието се организира във връзка с..

обновено на 16.04.24 в 10:43

Ивайло Димитров изработва фотоалбуми и бюджетни подаръци

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 14.04.24 в 17:30