“София филм фест на брега” за 19-а поредна година ще покаже на бургаската публика селекция от най-награждаваните филми през изминалата година.
Днес представяме три филма от Бразилия, Грузия и Унгария на жени режисьори, които бургаските зрители ще могат да видят в афиша на фестивала.
„Розовият облак“ („The Pink Cloud“) e дело на бразилския режисьор Юли Жербазе и ще бъде показан на 19 март от 15.30 часа в Културен дом НХК.
Историята разказва за Джована и Яго, които са привлечени един от друг, след като се запознават на парти. Когато тайнствен смъртоносен облак надвисва над града, те са принудени да разчитат само един на друг. Тъй като месеците минават, а цялата планета е под карантина, двамата са изправени пред възможността връзката им бързо да приключи. Под напрежението на изолацията, Джована и Яго опитват да се преоткрият един друг, за да преодолеят различията, които заплашват да ги разделят.
Юли Жербазе започва да се занимава с режисура на 20-годишна възраст. Творбите ѝ се отличават със силни диалози и изследване на вътрешните конфликти. Сценарист и режисьор е на шест късометражни филма, участвали на кинофестивалите в Торонто и Хавана. “Розовият облак” е нейният пълнометражен дебют, който имаше световната си премиера в конкурсната програма в Сънданс. Филмът получи много положителни критики и бе определен като „амбициозно стилен пълнометражен дебют“.
„Режисьорката Юли Жербазе е създала амбициозно стилен дебютен филм, чието действие ни пренася в една вълнуваща реалност, застинала в хватката на карантината. Едновременно деликатно изследване на отношенията в един свят, който вече не познаваме, и безкомпромисно честен поглед към начините, по които формираме собствената си реалност, “Розовият облак” прониква дълбоко в недрата на колективната самота, за да ни предложи изход.“
Филмов фестивал Сънданс 2021
***
Първият игрален филм на грузинката Деа Колумбегашвили “Начало” е официалното предложение на Грузия за “Оскар” 2021 в категорията “Най-добър международен филм”. Колумбегашвили е родена през 1986 г. и е изучавала кинорежисура в университета „Колумбия“ в Ню Йорк. Късометражният ѝ филм “Лета” е участвал в основния конкурс на кинофестивала в Триест през 2017 г.
През изминалата 2020 година грузинско-френската копродукция“Начало” триумфира на фестивала в Сан Себастиан и спечели наградите за най-добър филм, най-добър режисьор, най-добър сценарий и най-добра актриса, както и Наградата на ФИПРЕССИ (секция “Откритие”) на фестивала в Торонто.
Филмът ни потапя в света на замряло провинциално градче, в което общност на „Свидетелите на Йехова“ е нападната от екстремистка група. В разгара на конфликта светът, с който е свикнала Яна, съпруга на лидера на общността, започва бавно да се разпада. Вътрешното недоволство на Яна нараства, докато тя се опитва да осмисли желанията си.
За “Начало” режисьорът Деа Колумбегашвили споделя: „Обръщането на Яна и нейното семейство към вярата на „Свидетелите на Йехова“ не само ги изолира от света, но и поставя Яна в подчинена роля в семейството. Беше ми интересно какви са мечтите на Яна, ако има такива? От какво се отказва, когато се съгласява да се ожени за лидера на религиозната група?“
Филмът може да бъде видян на 20 март от 20.00 часа в Културен дом НХК.
***
На 23 март от 20.00 часа ще бъде прожекцията на унгарския филм “Приготовления да бъдем заедно за неопределен период от време”, който получи “Златен Хюго” на фестивала в Чикаго в конкурса за нови режисьори, спечели Наградата за най-добра актриса в Анталия, участва в Секция “Венециански дни” на фестивала във Венеция и беше унгарското предложение за “Оскар” в категория “Най-добър международен филм”.
Колко далече бихте стигнали в търсене на истинската любов? След като изгражда успешна кариера в САЩ, опитният хирург Марта импулсивно се завръща в Унгария в търсене на мъжа от мечтите си. Двамата са имали кратка, но наситена връзка по време на медицинска конференция, но когато тя го открива в Будапеща, той твърди, че никога не са се срещали. Уверена в себе си, Марта започва да изгражда нов живот, започва да работи в местната болница, наема скромен апартамент и започва да следи любимия си мъж онлайн и в реалния живот. Изведнъж тя започва да се съмнява във възприятията си за реалността. Дали е жертва на сложна измама, или нейната мания я е хванала в капана на илюзиите?
Лили Хорват е родена през 1982 г. в Будапеща. Завършва аудио-визуално изкуство в университета „Сорбон-Нувел“ в Париж и кинорежисура в Университета за театрално и филмово изкуство в Будапеща. Първият ѝ филм “Дете за сряда” печели наградата на конкурса „На Изток от Запад“ на кинофестивала в Карлови Вари през 2015 г. През 2016 г. участва в създаването на компанията „Poste Restante“, която продуцира втория ѝ филм – “Приготовления да бъдем заедно за неопределен период от време”.
“София филм фест на брега” се организира от Арт Фест, с финансовата подкрепа на Oбщина Бургас, спонсори и приятели.
Българският пианист проф. Людмил Ангелов гостува със самостоятелен концерт в Бургас днес. Концертът ще бъде в залата на Областна управа. Почитателите на класическата музика ще могат да чуят произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други. Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва..
Изложбата "Докосване" на художника Стефан Стайков ще бъде открита днес, 28 ноември в Бургас. Художникът ще представи 31 свои творби, които са пейзажни платна рисувани с пастел. Те носят усещане за спокойствие, уединение и същевременно връзка с нещо по-голямо и живо. Стайков е от Сливен, човек с интересна биография в областта на..
Представлението "Любовта като стока" на Драматичния театър "Гео Милев" в Стара Загора гостува днес, 28 ноември в Бургас. Режисьорът Дамян Тенев дава свой прочит на пиесата "Добрият човек от Сечуан" от Бертолт Брехт. Той е сред най-значимите поети и драматурзи на ХХ век, а това е една от най-известните му творби и е пример за т. нар. епичен театър...
Изложба на бургаски ученици, посветена на темата море и духа на Бургас е подредена в сградата на Регионалното управление на образованието. Т емата й е "Никулден - празник на град Бургас." Експозицията съдържа 17 творби на ученици от школите по изобразително изкуство, с преподаватели Денислав Белчев, Христо Христов и Пепа Ангелова. Младите..
Аржентинска вечер предстои в Културен дом НХК на 30 ноември. Тя включва прожекция на филма „Сбогом, Буенос Айрес” и концертно изпълнение на аржентинско танго. Музикалната част е поверена на квартет "Либертанго". Те ще изпълнят произведения на Пиацола. Стоян Караиванов е единствения банденеонист в България, музикант на годината. Филмът "Сбогом,..
С концерт, под надслов „Бургас завинаги в сърцето“, Владимир Спасов и Мария Чернаева от дует „Бургас“ ще отбележат своите 40 години на сцената. Заедно с тях, в Дома на НХК ще излязат още Тони Димитрова, „Тоника“, Василена Чернаева, която е и композитор на по-голямата част от новите им песни, дуетът Дишо и Иван, Божана Иванова и Нивелин Мирков...
Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе на 30 ноември, от 18:00 ч., в бургаската опера и ще предложи разнообразие от стилове, поясни организаторът Мария Табакова. "Участниците ще представят, както класически произведения, така и модерни танцови техники. Ще има хип-хоп и всякакви..
Премиерата на спектакъла „Пепеляшка“ е тази вечер в Държавен куклен театър - Бургас. Класическата приказка по Шарл Перо ще оживее на сцената..
Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе на 30 ноември, от 18:00 ч., в бургаската опера и..
С концерт, под надслов „Бургас завинаги в сърцето“, Владимир Спасов и Мария Чернаева от дует „Бургас“ ще отбележат своите 40 години на сцената. Заедно с..