Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се режат дървета в Бургас?

Мнението на експерти, местна администрация и общински съветник

Снимка: Община Бургас




Бургазлии са притеснени заради кастренето и рязането на дърветата в града. Това посочва в питане до местната администрация общинският съветник от БСП Христо Панайотов. Той допълни, че до него са изпратени сигнали от хора, живеещи в центъра на града и около Морската градина. „Не малка част от сигналите са свързани с това, че при ремонта на инфраструктурни обекти, в хората остава впечатлението, че те се правят така, че да се наложи последващото премахване на дълготрайните дървета и засяването на нови. Затова част от въпросите, които зададох са свързани с това дали има възможност да бъде създадена информационна база, в която жителите на Бургас да проверяват дали ще има подобни мероприятия на тяхната улица и какво ги налага“, обясни общинският съветник.

От писмото с питането на Панайотов до Общинския съвет става ясно, че друг участък, който притеснява хората е районът около ул. „Юрий Венелин“.„Хората са свикнали с вида и начина на изглеждане на своите улици, на които живеят и всяко едно посегателство върху зелената система там, предполагам им носи и лични негативи. Мога да дам пример с ул. „Фердинандова“, където имаше според мен добре изглеждаща зелена система. В момента на мястото на премахнатите дървета има нови засадени, на които доста години ще има трябват докато получат необходимата големина“, обясни той.

От Община Бургас обясниха, че резитбата се налага от съображения за сигурност. „По всички улици, на които се извършват изкопни работи с голяма дълбочина за подмяна на нов водопровод и канализация, както и нова вертикална планировка, се извършват резитби за подмладяване на корони на дървета“, посочват от местната администрация след питане на БНР – Бургас. От отговорите става ясно, че такива дейности в момента се извършват по улиците „Юрий Венелин“, „Климент Охридски“ и „Цар Самуил“.

От Общината посочват, че за всяка една улица е направена санитарна експертиза. Тя е констатирала, че дърветата са на възраст над 40 г., с височина на короната над 12 м., с диаметри на стволовете над 40 см. Част от тях са опасно наклонени с изнесен център на тежестта на ствол и корона. „Дърветата се развиват в нарушена среда, засадени са през близки разстояния, с намалена дълговечност и слаба жизненост“, допълват от Общината.

Според данните на експертите дърветата са с повърхностно развита коренова система, намиращи се под асфалт, тротоарни плочи и бетонови основи на прилежащи сгради. Друг проблем се оказва затрудненото отводняване. „При изкопните работи са премахнати носещи корени, а кореновата система е значително нарушена“, показват още данните. При част от дърветата се наблюдава кореново гниене и кухини, причинени от развитието на коренова гъба.

При 90% от дърветата има изкривяване на стволовете с изместване центъра на тежестта по посока улицата или към сградите.

Стволовете на някои от дърветата са с наклон над 10 градуса, с видими наранявания от високи автомобили, показва експертизата. Данните сочат, че по стволовете има повреди, липсваща кора, некрози и нетипично оцветяване на кората, което показва проблеми с дървесината.

„Съотношение на живата корона е около 30-40 %. Налични са счупени висящи клони с малък диаметър. По направените отрези от предишни частични резитби има наличие на кафяво гниене“, допълват от местната администрация.

От Общината посочват още, че по всички улици, които се ремонтират, ще бъдат засадени над 200 дървета. „Те ще са от видовете изумруден явор, кълбовиден явор, чинар и пирамидална дребнолистна липа. Тези дървета достигат  максимална височина до 10-15 метра, като целта е да се намали рискът от падане и поваляне. Дърветата са устойчиви на замърсяване и са създадени за озеленяване на улици в градски условия“, допълват от местната администрация. 

В началото на месеца от Община Бургас съобщиха, че в града предстои да бъдат засадени 150 дървета, внесени от Холандия. Един от въпросите в питането на общинския съветник Христо Панайотов към местната администрация е на каква стойност са те. „В сигналите хората твърдят, че дърветата нарочно се унищожават с цел да се засаждат нови, което мен като общински съветник ме притеснява, ако е така. Не мога да го гарантирам до този момент, затова искам да разбера най-малко на каква стойност ще са тези дървета, които са закупени“, обясни той.

От Общината не отговориха на въпроса на БНР – Бургас на каква стойност са закупени въпросните дървета. От администрацията посочват, че: „Всички дървета се засаждат на база проведена обществена поръчка през 2019 г. и сключени конкретни договори за всеки отделен район с фиксиран териториален обхват. Дърветата следва да отговарят на изискванията на ЕNA стандарт за качество за производство на декоративна растителност и могат да бъдат предоставени от различни производители“.

„През последните около 12 години се направи много по поддържането на дървесната растителност в Бургас“, коментира експертът доц. д-р Здравко Сталев от ЮИДП. Той посочи, че са направени комисии, които са установили, че част от видовете са носели риск за възникването на инциденти. „При оценката на дървесната растителност на ул. „Св. св. Кирил и Методий“ наистина положението се оказа по-лошо от очакваното, тъй като над 90 % от чинарите бяха с коренова гъба, която предизвиква загниване на корените и това гниене продължава и в стъблото – някъде около 6 м. -8 м. Всяко едно дърво се изследва индивидуално и специално за тази улица решихме, че тези чинари трябва да бъдат премахнати“, обясни Сталев. Той допълни, че на тяхно място са засадени дървета от вида кълбовиден явор.

Според него процесът на премахване на възрастни болни дървета и подмяната им с нови трябва да продължава непрекъснато и ежегодно, за да не се стига до инциденти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ефектите от горещите вълни – повишена заболеваемост и смъртност

През последните седмици наблюдаваме високи температури, които на места достигат и надхвърлят 40 градуса. България е обхваната от гореща вълна, която постепенно започва да намалява, но все още са в сила предупреждения да не се стои на слънце дълго време и да се приемат повече течности. Горещата вълна в България започна на 8 юли, когато беше..

обновено на 23.07.24 в 09:46

Паднали клони и наводнени улици след дъжда в Бургас (ВИДЕО)

Интензивният дъжд, който за 40 минути се изсипа над Бургас, наводни улици и затрудни трафика в града.  Наводнено е кръговото кръстовище на "Трапезица" и подземната улица.  Има изтръгнати дървета, а паднали клони нанесоха материални щети върху автомобили. Екипи на пожрната и общинските фирми режат и отстраняват дървета из целия град...

публикувано на 22.07.24 в 18:48

Към момента пожарът в община Болярово е овладян и локализиран

Към момента пожарът в крайграничната община Болярово е овладян и локализиран. На място остават десетки дежурни екипи, които ще следят за обстановката. Вече са монтирани и първите фургони за хората, останали без домове. За трайното решение на жилищния проблем  местната власт ще настоява за отпускане на  средства  от държавния бюджет.   Пожарът, който..

публикувано на 22.07.24 в 17:33

В сряда тръгва от Бургас нов бус с дарения за Воден

Бургазлии продължават да събират храна, вода и техника за пострадалите във Воден. В сряда ще тръгне нов бус към боляровското село, обясни за БНР Бургас  Делчо Карабялов, който е израснал  във Воден и познава тези, които са пострадали. В неделния ден той лично занесе първите дарения. Към момента хората имат достатъчно храна, поясни той. Имат нужда..

обновено на 22.07.24 в 16:43

Удължават до края на годината проекта "Грижа в дома в община Болярово"

С още пет месеца се удължава проектът „Грижа в дома в община Болярово”.  Предоставянето на здравно-социални услуги на включените потребители  ще продължи до 1 януари 2025г.  Запазват се и осигурените 16 работни места за лични асистенти и специалисти, информират от общината.  Проектът се финансира от Европейския социален фонд+ чрез Програма..

публикувано на 22.07.24 в 15:32

АПИ: Устройствени и екологични процедури бавят ремонта на надлеза на Черноморец

За ремонт на надлеза на пътния възел Черноморец настояват от местната власт. За обекта има изготвен технически проект от април 2022 година, който предвижда основна реконструкция на пътя и ново мостово съоръжение. Предвидените дейности са част от рехабилитация на 53 км от второкласния път Бургас - Созопол – Царево. От 2018 насам се срещнахме..

публикувано на 22.07.24 в 15:26

Река Мочурица, пресъхна край Стралджа

Река Мочурица, която е ляв приток на Тунджа, пресъхна. Причината е забентване, установи екип на кмета на Стралджа при посещение на място. Според Атанас Киров още преди да влезе в яз. Церковски чрез нерегламентирани водовземания водата се източва. Реката е забентена, вода има само на север към извора. Сигнализираха ми собственици на животни, които..

публикувано на 23.07.24 в 10:10