Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаски ученици в базата на Южнобългарския морски образователен център

Снимка: Община Бургас

Възпитаници на Морската гимназия в Бургас вече ще се обучават и в базата на Южнобългарския морски образователен център. Там гимназистите ще изучават направлението „Основна подготовка по морска безопасност“ (Basic Safety Training), включващ курсовете „Лична безопасност и социални отговорности“, „Пожарна безопасност и борба с пожари“, „“Техники за оцеляване на море“ и „Елементарна първа помощ“, според Наредба N6 на Изпълнителна агенция “Морска администрация“.

Споразумението за обучението на учениците бе подписано от директорът на Професионална гимназия по морско корабоплаване и риболов „Свети Никола“ /ПГМКР/ инж. Христина Жабова и к.д.п. Георги Събев, управител на Южнобългарския морски образователен център /ЮБМОЦ/.

Освен собствената база, Южнобългарския морски център ще осигури и преподавателите, които ще водят курсовете на учениците от Морското. След завършване на обучението оценяването на курсистите ще се осъществява от преподавател на ЮБМОЦ и преподавател на ПГМКР „Свети Никола“. С цел по-доброто сътрудничество между Обучителния морски център и гимназията, центърът ще излъчи свой представител в училищното настоятелство на Морското училище.

Курсовете по „Основна подготовка по морска безопасност“ (Basic Safety Training) ще се извършват под наблюдението и одобрението на ИА „Морска администрация“ – Дирекция Бургас.

Само преди две седмици Професионалната гимназия по морско корабоплаване и риболов "Св. Никола" подписа договор с холандската компания „VSTEP BV“ за закупуване и доставка на морски симулатор „NAUTIS Desktop“ за по-добрата и квалифицирана подготовка на своите възпитаници.

Това, наред с откриването на новата специалност „Експлоатация на пристанищата и флота“, затвърждава постоянното развитие на гимназията, след прехвърлянето й към Община Бургас и съвместните усилия за модернизация на материалната база и повишаване качеството на образованието в нея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Комисията по заетост в Бургас утвърди Държавния план - прием за 2025/2026 г.

149 са паралелките за прием на ученици след седми клас в Бургаска област

В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година .  В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..

публикувано на 14.02.25 в 13:00

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област

Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния  план-прием за учебната 2025 – 2026 година.   За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..

публикувано на 14.02.25 в 12:30

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00