Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Различните" деца на България през погледа на Анна Йончева


„Различните“ деца на България“ е фотопроект, създаден от Анна Йончева. Тя на 40 години, работеща майка на две деца без увреждания, фотограф любител в свободното си време. Йончева се сблъсква с нетърпимостта, най-вече на другите родители към „различните“ деца на детската площадка. Стартира проекта в началото на  март 2019 след неприятна случка, когато става свидетел на разговор, в който съученик се опитва да убеди дъщеря й  да не играе с момиче в инвалидна количка, казвайки й, че болна и заразна. Тогава решава, че може да снимам всички онези деца, които обществото приема за „различни“ и да ги показва, за да свикнат останалите с тяхното присъствие. Следват две години на много срещи и вдъхновяващи истории. Факт са 14 люлки, пригодени за деца в инвалидни колички, пет изложби, две от които в чужбина, една на българското училище във Виена и една в Българския културен център в Чикаго. В рубриката "Радиомагазинче Надежда" на предаването "Ева в неделя" Йончева разказа:

 "Реших, че това е моят начин да разкажа техните истории, но от друга страна, различна от тази, в която сме свикнали да ги виждаме-аз искам да ги показвам усмихнати, защото когато човек види едно дете в инвалидна количка, първото, което поражда, е съжаление. А тези деца имат нужда да бъдат разбирани и приемани. Те се усмихват и могат да се забавляват, както всички други, просто трябва да се намери правилния начин." 

За победите и историите, които оставят дълбока следа в сърцето й, Анна Йончева казва:

"Всяка история ме докосва, особено в кампанията за люлките няма да забравя една ситуация - отивайки на детска площадка и сваляйки дете от инвалидната количка, за да го сложим на люлка стандратна, всички деца избягаха. Беше април месец, 2019-та година, никога няма да го забравя този момент. Бях истински шокирана. Майката се обърна и ми каза: "Аз съм свикнала." Как се свиква с такова нещо?! Абсолютно неприемливо е това игнориране на децата в инвалидни колички все едно ги няма. В края на миналата година бяхме в парк в София, където вече има такава люлка специализирана и се случи точно обартното. Дойдоха деца, искаха да се запознаят. Тогава се почувствах горда от това, което сме постигнали!"

Предстои издаването на книгата "Да се запознаем с различните деца на България" в средата на април. В 65 страници са представени деца с различни специфични потребности като акцентът е върху техните възможности и мечти. По достъпен начин са представени и диагнозите. Промяната в нагласите тръгва от родителите и от училището, категорична е Йончева. 

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров "Св. Анастасия" очаква гости и през зимата

 Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември.  Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1.   Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..

публикувано на 30.11.24 в 12:34

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05