Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНР - Бургас е медиен партньор на инициативата:

Часът на Земята обедини хиляди хора у нас в подкрепа на природата

WWF с виртуален спектакъл в най-мащабната глобална природозащитна инициатива

И тази година Часът на Земята обедини хиляди хора у нас около каузата за опазване на природата. В контекста на пандемията с Covid-19 и в съответствие с въведените здравни мерки, отбелязахме световния празник на околната среда в дигиталното пространство. Повече от 5500 зрители у нас се насладиха на виртуалния спектакъл, организиран от WWF България, седейки удобно на канапето вкъщи.

Концертът с участието на популярни артисти от българската театрална и музикална сцена започна точно в 20:30 ч., когато по стара традиция милиони хора по целия свят изгасиха светлините у дома, демонстрирайки солидарност и единство в името на нашия общ дом – планетата Земя. Той беше излъчен на фейсбук страницата на WWF България.

Водещ на шоупрограмата беше неподражаемият комик Ники Станоев. А в името на природата в концерта със свои хитове се включиха РДМК, Елена Сиракова, Маги Алексиева – MEY и Тома Кордоли, група „Парапланер“, Керана и космонавтите, както и BunyVerse & Strela. Зрителите имаха възможност да се насладят и на невероятната хореография на Коста Каракашян, изпълнена на фона на египетските пирамиди. Каузата на WWF привлече към редиците на природозащитниците и още много известни имена, сред които Здрава Каменова, Диляна Попова, Албена Юрукова. Всички те се включиха в кампанията за Часа на Земята 2021, като намериха начин да дарят частичка от своя труд в полза на околната среда. WWF специално благодари на всички, показали своята ангажираност към природата.

„Въпреки тежката ситуация, в която се намираме като общество, екипът на WWF България направи всичко възможно и тази година да отбележим подобаващо Часа на Земята. Не бива да забравяме този момент от годината, защото, макар и за кратко, той ни свързва с милиони хора от цял свят, обединени от една важна кауза – опазването на нашата планета и бъдеще. Нека се сещаме за този миг през цялата година и с примера си да вдъхновяваме все повече и повече хора да мислят за природата в ежедневието си“, призова Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Четиринадесетото поредно издание на Часа на Земята у нас вече е в историята, но грижата за природата продължава. Тази година WWF превръща Часа на Земята в Месец на Земята с фокус върху един емблематичен за нашите гори вид – кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години. За да разберете какво предстои и за да бъдете част от него следете информационните канали на WWF.

Повече за дейността на природозащитната организация за опазването на мечките и как всеки може да стане закрилник на мечка, вижте на wwf.bg/mechki.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

50 години от пресичането на Атлантика от Дончо и Юлия Папазови с лодка

Петдесет години се отбелязват от пресичането на Атлантическия океан от Дончо и Юлия Папазови със спасителна корабна лодка “ДЖУ IV”. Това се случва през лятото на 1974 г., като за първи път в историята на световното мореплаване се преминава океан, използвайки спасителна конвенционална лодка с платна и без кил. Историята на мореплавателите тръгва преди..

публикувано на 11.07.24 в 13:47

Пощенска кутия за приказки започва лятото си турне от Царево

"Пощенска кутия за приказки" отбелязва своята 14- та годишнина с лятно турне. Комедийният формат ще премине през летните театри на Царево, Созопол, Бургас, Варна и Пловдив. Събитието за ценителите е в Царево на 13 юли. "Събираме се хора, които се тук и ни е приятно да се срещнем на сцената. С мен ще бъдат Красимира Хаджииванова, която познавате..

публикувано на 10.07.24 в 13:53

платена публикация
Как можем да подобрим съня си чрез магнезий и ашваганда

В днешния забързан свят, качественият сън е от съществено значение за поддържане на доброто здраве и благосъстояние. За съжаление, много хора изпитват проблеми със съня поради стрес, напрежение и други фактори. Две природни съставки, които могат значително да подобрят съня ви, са магнезий и ашваганда . Ето как тези добавки могат да ви помогнат да..

публикувано на 10.07.24 в 12:55

Започнаха археологическите проучвания на Акве калиде

Начало на новия археологически сезон, бе дадено в най-прочутите антични и средновековни бани по българските земи – Акве калиде. Те се намират в бургаския квартал „Ветрен”. Проучванията са финансирани и тази година от Община Бургас през Регионалния исторически музей в града. През следващите месеци усилията на научните ръководители доц. д.н.а. Димчо..

публикувано на 10.07.24 в 11:31

Черна чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 09.07.24 в 13:20

Тибетски монаси изработиха мандала за мира и спокойствието на България

Близки до Далай Лама тибетски монаси изработиха пясъчна мандала за мира и спокойствието на България. Делегацията пристигна в Бургас от индийския град Дарамшала по покана на Фондация “Калпатару”. За няколко дни жителите и гостите на морския град имаха възможност да се докоснат до древни практики, свързани с духовността и изкуството на Изтока...

публикувано на 09.07.24 в 13:08

Приключиха подводните проучвания в залива Ченгене скеле до Бургас

През месец юни са проведени подводни издирвания на археологически обекти в залива Ченгене скеле. Те бяха организирани от Регионален исторически музей – Бургас със средства на Общината. Проучванията са извършени от екип на Националния исторически музей под ръководството на проф. д-р Иван Христов. Изследвани са 5 зони, разположени на различни..

публикувано на 09.07.24 в 11:07