Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Русев: Може да се прави изкуство и в природните науки

| обновено на 06.04.21 в 14:32
Снимка: Георги Русев


Музикантът Георги Русев вече е и с дипломен проект на тема „Предсказване вероятното токсично влияние на нефтосъдържащи сяроорганични съединения върху живите организми и околната среда“. Той  ще бъде разработен чрез изчислителни методи за оценка на свойствата и въздействието на дадено съединение. 


Георги Русев е бас китарист на групите „G.R.A.S.“ и „Горещ пясък“, но е и докторант във факултета по природни науки към университет „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас. Той е и един от шестимата млади учени, които Българска фондация Биоразнообразие подкрепя финансово. Това става факт чрез проект, финансиран с европейски средства, и който дава възможност на учени от 8 европейски държави да работят заедно за намаляване на климатичните промени.Може да се прави изкуство и в науката, твърди  Русев и обобщи предисторията към  дипломния проект:

„Това беше едно бакалавърско обучение, което бях започнал преди да се отдам на музиката.
Завърших органични и химични технологии, след това една магистратура за компютърни системи и технологии, сега  втора. Стартирах и докторантурата си преди месец и половина, към университет „Проф.д-р Асен Златаров“  Музиката и математиката вървят ръка за ръка. Може да се прави изкуство и в науката, а провокацията дойде с тази втора магистърска програма. Проектът „Предсказване вероятното токсично влияние на нефтосъдържащи сяроорганични съединения върху живите организми и околната среда“, дойде с обявен конкурс за финансиране на дипломни работи от Българска фондация Биоразнообразие. Реших да го свържа с предишното ми образование за органичната химия и бакалавърската ми степен. Идеята ни хрумна с научния ни ръководител доц. Яна Колева, с която ще направим тази дипломна работа.  Проктът е свързан и със специализиран софтуер, като този метод е много използван в световен мащаб. Това позволява т.нар. метод „in silico“. Идва от употребата на силиций. Чрез интерактивни изчисления да се направят предсказания, в случая на серни съединения, които са доказани, че се съдържат в петролните продукти. Нашата цел ще бъде да проверим има ли метаболитна активация, как това  съединение влияе на околната среда и на живите организми.“

Никой не трябва да се страхува да експериментира със себе си в област, която намира за интересна за развитие, уточни още Георги Русев.  

За прехода от музика към наука - чуйте повече от Георги Русев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретро кемпер на повече от половин век ще бъде показан на къмпинг фестивала в Бургас

Кемпер, произведен в Швейцария в една-единствена бройка през далечната 1969 година, ще бъде показан на фестивалното изложение в Бургас. Именно 70-те години на миналия век се смятат за началото на къмпингуването. Кемперът е с бензинов двигател, а осветлението му е с газени лампи. Оборудването му е изцяло запазено, включително с посудата в него, и ще може..

публикувано на 24.04.24 в 16:56

Пол и Реми прославиха бургаските котки на престижен пясъчен фестивал в САЩ

Влюбените в Бургас артисти Пол и Реми гостуват в Тексас, Порт Аранзас, САЩ, където са част от мащабния „Санд Фест” за пясъчни скулптури и артисти от цял свят. Само за няколко дни, с въображение и много труд, големите планини от пясък се превърнаха в произведения на изкуството, които радват стотиците посетители. Десетки деца творят..

публикувано на 22.04.24 в 15:25

Фестивал за ЛЕГО роботика ще се проведе в Бургас

Ученици от ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ демонстрираха своите проекти, с които ще участват във фестивал за Лего роботика. Той ще се проведе днес  в Бургаския свободен университет . Другият отбор ще бъде от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. За събитието пристигат ученици от цялата страна с интерес в..

обновено на 20.04.24 в 07:53

Краеведът Соня Кехлибарева: На Великден старият Бургас ухаел на козунаци и печено агнешко

Краеведът Соня Кехлибарева представи лекция на тема „ Великденските празници и тяхното отбелязване в миналото в Бургас" в Етнографския музей.  Тя се организира във връзка с реализацията на образователна програма и осъществяването на амбицията музеят да бъде място, където хора, разполагащи с интригуваща информация, да представят своите изследвания в..

публикувано на 17.04.24 в 12:39

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас

Забавна игра ще съпътства тази година цветното изложение „Флора“ в Бургас. Флаери, свързани със събитието, се намират от днес в няколко културни обекта в града, както и в автобусите на градския транспорт, съобщават от Общината.  След като ги откриете и попълнете данните си в брошурите, може да ги пуснете в кутии, които ще бъдат поставени на централния..

публикувано на 16.04.24 в 15:47
Стара картичка от Великден. Лична колекция на Соня Кехлибарева

В Етнографския музей разказват как в Бургас са посрещали Великден

Публична лекция, посветена на  Великденските празници и тяхното отбелязване в морския град в миналото, ще поднесе  Етнографския музей в Бургас . Тя е насрочена за  днес  от 17:30 часа, в презентационната зала. Темата ще поднесе  Соня Кехлибарева, която е краевед, изследовател на историята на стария Бургас. Събитието се организира във връзка с..

обновено на 16.04.24 в 10:43

Ивайло Димитров изработва фотоалбуми и бюджетни подаръци

ДОБРОТО е около нас и може да предизвика добро! Това го доказа фейсбук групата "Купи подарък от майка на дете с увреждане". В нея майки на деца с увреждания показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, подаръци, ръкоделия, плетива, а който желае може да си закупи. Участват и социални предприятия и хора с увреждания. В подкрепа на групата..

публикувано на 14.04.24 в 17:30