Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проверката на РИОСВ все още не е приключила

Иван Алексиев за дюните на "Смокиня": Почистваме и подравняваме

Снимки в социалните мрежи на разораната плажна ивица на "Смокини Север" предизвикаха гневна реакция на граждани. Те са убедени, че отново има засегнати и унищожени дюни. Според концесионера Иван Алексиев в момента се извършва подравняване на предпазните диги и хигиенизация на плажа. Започна проверка за извършено нарушение на бургаската екоинспекция. А казусът за поредна година преди началото на сезона поставя въпроса, как се стопанисват плажовете, предпазват или разрушават ивицата дигите, които се правят през зимата.

16 години не са били премествани заведенията на плаж "Смокини Север", под тях са се натрупали боклуци, а заради бурите през зимата, обектите и предпазните диги са претърпели щети, разказа дългогодишният концесионер на терена Иван Алексиев. Според него са предприети действия не да се рушат дюни, а да се опази плажът:

От това място само сме изхвърлили 6-7 "Ифи" с боклук. На дълбочина два метра са закопани фекални шахти, отпадъчни и помийни ями. Всичко това нямаше как да го извадим и извикахме трактор .Излезе и канализация от 80-те години, чугунена, която се пръсна из плажа. Чистихме и нея. Извикахме геодезист, това са колчетата на фирма" Шуменски кадастър", с която имаме договор. Тя ни изготви новите скици за заведенията. Оттам ни набиха колчетата. Те са на 2.50 - 3 метра от началото на дюните.Трактористът ни е инструктиран за извършване на СМР. Инструктиран е, че няма право до дюните да допира. Когато това място се разчистваше, присъстваше кадастърът, двама технически сътрудници, които замерваха. Сега това място като се изравни и подравни, то се оказа широко и голямо.Хората мислят, че ние крадем пясък.

Иван Алексиев показа документи, според които са налице  всички нужни разрешения и уведомления за дейностите. Те са от 13-ти март и 9-ти април.

Според еколога от БФБ Радостина Ценова, която днес бе на ивицата, само еконспекцията може да каже дали има нарушение:

Изглеждат разрушени, въпросът е, че се стига все по навътре. Явно идеята е, първата линия на сградите, да стане и първа линия на морето. В момента на плажа наистина е много страшно и много тревожно.

Един от активните граждани на Созопол Аспасия Порожанова допълни, че този тип диги и заравняване са незаконосъобразни. Тя уточни, че е виждала само на снимка настоящите дейности на плажа:

Тази вакханалия, която съществува сега по нашето Черноморие, да разораваме, защото не знам си какво правим, никъде го няма. Нито в концесионните договори, нито в закона за Черноморието.

Кметът на Созопол Тихомир Янакиев е написал няколко писма до всички отговорни институции още през 2020 година и е получил само един отговор  за това как и кой трябва да  стопанисва ивиците.Според него е нужна радикална промяна:

Общините нямат никакви правомощия в такива случаи. Ние констатираме едни неща, на които не можем да реагираме, тъй като законът не ни вменява права за действия. Гражданите първосигнално си казват- къде е общината. Ако искат нещо да се промени, могат да дадат, примерно, стопанисването на плажовете на общините. Излизам с лицето си и казвам - хора, аз съм го разрешил това нещо поради тази и тази причина. За мен, големият проблем е не в това, дали в момента ще се окаже нещо законно или  незаконно е. Има една размита отговорност между министерства, включвам  и нас като община. Най-големият проблем е да се дефинира тук-кой носи отговорност.

 На наше запитване днес до екониспекцията, какво се случва с проверката на плажната ивица, от пресценътра уточниха, че тя все още продължава, няма яснота кога ще приключи, но едва след това ще има официално становище по случая

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лек ръст в цените на основни хранителни стоки на борсите у нас

Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява..

публикувано на 02.02.25 в 15:25

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:40

Започна процедура за увеличаване площта на резерват „Пясъчната лилия“ на Каваци

Министерство на околната среда и водите започна процедура за увеличаване на площта на поддържан резерват „Пясъчната лилия“ в землището на Созопол.  Предвижда се включването на два нови поземлени имота . Екоинспекцията в Бургас обяви, че на 26 февруари е насрочено заседание, на което ще бъдат разгледани постъпилите становища относно..

публикувано на 31.01.25 в 13:16

73% от българите живеят от заплата до заплата без да могат да спестят

Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот . Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на..

публикувано на 30.01.25 в 18:00

"Лукойл" търси цена от около 2 млрд. долара за българските си активи

Руската компания "Лукойл" е предприела действия за продажба на своите български активи през юни миналата година, обяви в Народното събрание премиерът Росен Желязков.  Първоначален интерес са проявили 24 компании, впоследствие интерес са запазили 10, а от тях 7 продължават в надпреварата.  Очаква се преговорният процес да бъде подновен в началото на..

публикувано на 30.01.25 в 17:45

Туристическият бранш обсъжда проблемите с министър Боршош

Необходимостта от въвеждането на Туристически гаранционен фонд, борбата със сивия сектор и насърчаване на културния и конгресния туризъм бяха основните теми на среща между туроператори и новият министър на туризма Мирослав Боршош.  Представителите на бизнеса определят гаранционния фонд като ключов за осигуряване защита на потребителите. На срещата..

публикувано на 30.01.25 в 11:30

Котел – дестинация с потенциал за развитие на различни видове туризъм

Туристи от България и от страни от Европейския съюз посещават Котел и региона. Дестинацията привлича вниманието с богатата си история, възрожденската си архитектура и красивата планинска околност. Усилията ни са насочени в развитие на културен, образователен и фестивален туризъм, съобщи кметът на община Котел – Коста Каранашев:..

публикувано на 30.01.25 в 08:30