Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Признателност:

Паметник на медиците ще има пред УМБАЛ-Бургас

В основата на монумента от бронз и гранит ще бъде изписана Хипократовата клетва




Първият в България монумент в признателност към медиците и тяхната благородна професия ще бъде пред УМБАЛ-Бургас. Единственият в столицата докторски паметник е в почит  към лекарите, загинали в Руско-турската война. Проектът е на скулптора Никола Станчев и архитект Росица Йовчева. 

Скулптурна група и постамент с височина близо 3 метра предвижда идейният проект на Никола Станчев. Именитият творец посочи:

Това са двама лекари мъж и жена, които придържат болен, падащ човек. Съзнателно съм го правил в тази посока да прилича на свалянето на Христос от кръста, което хората познават, защото там става дума за човешката трагедия и човешкото съпричастие.“

Фигурите ще са от бронз, а пиедесталът от гранит. В основата ще бъде вграден текст от Хипократовата клетва и стих от химна на медиците, уточни Станчев. Това е признателност към всички в здравната система, допълни главният лекар на община Бургас д-р Лорис Мануелян:

„Визираме всички, които участват в този процес и лекари, и медицински сестри и санитари. Това ще е символ на признанието на цялото общество към тези хора, които наистина го заслужават.“

Според д-р Мануелян, ако идеята се приеме от ръководството на факултета по медицина към университет  "Проф. д-р Асен Златаров" пред паметника на площада пред УМБАЛ бъдещите медици могат да полагат и Хипократова клетва. 

180 000 лева са необходими за реализацията на идеята. Предстои да бъде обявена дарителска кампания. Община Бургас ще окаже логистичната подкрепа. Изграждането на монумента ще отнеме поне година.  

Повече чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът за Милен Цветков с премиера и в Бургас

Филмът "Милен" е преди всичко за журналистът Милен Цветков, казаха авторите на проекта Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата стоят зад биографичната лента за Кристиян Таков "Моралът е доброто". Новият им филм е с премиера 20 февруари в София, след което ще бъде показан в редица градове, сред които и Бургас на 1 март в НХК от 18.30 часа. "Във..

обновено на 01.03.25 в 08:50

Българовското шествие тази година ще е по-мащабно от всякога, очакват се над 4 хиляди участници

По повод националния празник 3 март в Бургас за осма поредна година ще се проведе "Българовското шествие". Тази година то ще е автомобилно. Акцент в него ще бъдат деца от бургаските училища.Те ще се включат с фолклорни изпълнения, хореография и спортни демонстрации. Инициативата се организира от сдружение „Мисия будители“...

публикувано на 28.02.25 в 15:00

БНР обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова

Българското национално радио обяви конкурс за есе, който е за ученици и студенти от Украйна и Молдова.  Темите са свързани с българските исторически личности и стихотворенията на български поети. Инициативата е в съзвучие с усилията на общественото радио за изграждане на здрави връзки с българските общности по света. Конкурсът се осъществява под..

публикувано на 28.02.25 в 13:28

Бургазлии търсят ръчно изработени мартеници

Бургазлии предпочитат мартеници ръчна изработка, показа репортерската ни проверка. На един от най-големите базари, този на площад „Тройката“, много от търговците са запазили миналогодишните цени, въпреки инфлацията. Най-масовите, под формата на гривни се предлагат от два до пет лева за брой.  Сред тенденциите тази година е предлагането на..

публикувано на 28.02.25 в 12:35

Бургас ще чества националния празник с авто-мото поход, молебен за благоденствие и Третомартенско хорище

И тази година Община Бургас подготвя мащабна празнична програма, с която жителите и гостите на града ще честват националния празник – 3 март, и 147-ата годишнина от Освобождението на България от османско иго.  Събитията в празничния за всички българи ден ще започнат от 09.00 часа с авто-мото похода „Българовско шествие 3-ти март “, което по традиция..

обновено на 28.02.25 в 11:21

Бургас отбелязва Деня на редките болести

С информационна кампания и изложба Бургас ще отбележи Деня на редките болести. Ден на отворените врати ще се проведе бургаския екип на Българската Хънтингтън Асоциация  в читалнята на партньора – читалище "Любен Каравелов" на ул. "Калоян" 24. По традиция Денят на редките болести се отбелязва в последния ден на месец февруари. По този повод в 12:30..

публикувано на 28.02.25 в 08:13

Разширяват Синята зона в Ямбол

По-голям обхват на Синята зона в Ямбол гласуваха на днешното заседание съветниците на града. Подготвени са терени и за буферни паркинги, граничещи със Синята зона, на които няма да се заплаща за престоя.  Разширението включва голямата част от съседните на очертаната в момента "Синя зона" улици, като достига до крайречния булевард на юг и ул. "Димитър..

публикувано на 27.02.25 в 16:34