Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филмовата награда Lux продължава да подпомага разпространението на европейското кино


В България се провеждат филмовите дни на Европейската награда LUX. Те са организирани от Бюрото на ЕП в страната ни. От тази година се променя системата за гласуване, като филмът победител ще бъде избиран както от  депутатите в Европейския парламент, така и от обществеността. 

Влогърът Крис Захариев е посланик на наградите в България. 

"Според мен това е най-вълнуващата част, защото всички могат да бъдат част от това огромно жури, което избира Филма на годината и получава тази награда Lux. Усилията са всички филмови награди, които са били в различните категории, да се обединят в една. 


Идеята подкрепя и кинорежисьорът и депутат в Европейския Парламент Андрей Слабаков.

"Аз не вярвам, че има човек, който прави филми, за да си ги гледа сам или с част от своите роднини. Изглежда напълно естествено гласът на публиката да е важен. Не говорим да се правят комерсиални филми. Трябва да се правят филми за хора, които мислят."

За първото издание на Наградата LUX на публиката бяха номинирани три филма: Тяло Христово на Ян Комаса (Полша, Франция, 2019 г.), Колектив на Александър Нанау (Румъния, Люксембург, 2019 г.) и Още по едно на Томас Винтерберг (Дания, Нидерландия, Швеция, 2020 г.)


За Андрей Слабаков фаворит е филмът "Още по едно".

"Лентата е на един датски режисьор, съратник на Ларс фон Триер. Това са хората, които направиха "Догма". Той е много добър режисьор и е естет. Филмът му е много любопитен и много интересен.

Крис Захариев е завършил кинорежисура в НАТФИЗ и също има своя поглед над лентите.

"И трите са много различни, много вълнуващи, едни от най-добрите филми за тази година.

Първият филм е на Томас Винтерберг "Още по едно". Той беше на София филм фест. Мисля, че много хора успяха да го видят, той е много нашумял. Драма за един учител, който се бори с търсенето на смисъл. Има и комедийни моменти, но е много човешки, много искрен филм. Той има няколко номинации за "Оскар". Самият режисьор е с номинация за режисура.


Другият филм е "Тяло Христово". Драматичен филм за един млад човек, който израствайки в сфера на престъпност, го пращат в интернат. Той бяга от там и се крие в една църква, където се представя за свещеник. Много истински и човечен филм за един млад човек, който търси своето място в този студен свят.


Най-неочакваният филм е на нашите съседи румънци.Документален филм, който се казва "Колектив". Той получи награда за най-добър документален филм на един от най-големите европейски фестивали. Той е филм разследване."


И  трите филма имат номинация и за наградата „Оскар“.

През последните повече от 10 години филмовата награда LUX спомогна за популяризирането на над 100 филма, подкрепяйки разпространението на европейски продукции и копродукции.

Въпреки това и депутатите и кино гилдия признават, че европейското кино е изправено пред езикови и дистрибуторски бариери.

За сравнение: през 2019 г. европейските кинотворци са продуцирали 1881 филма – над два пъти повече от направените в САЩ. Американските филми обаче представляват 63% от пазара в ЕС.

"Много голяма промяна настъпи в начина, по който Холивуд работи. Ние виждаме за втора поредна година, най-обсъждания филм на годината не е американски филм. Миналата година на "Оскарите" спечели южнокорейският "Паразит", а тази година е датският "Още по едно". Виждаме отваряне и на Холивуд, на американската публика към европейското кино, към човешките истории. Все повече се отварят към онова кино, което изследва душата и разказва едни други истории", смята влогърът Крис Захариев.


23 май е срокът, в който всеки европейски гражданин може да гласува за своя филм-фаворит на специалния сайт на наградите

Спечелилият филм ще бъде обявен на церемонията по връчване на Наградата LUX на публиката на 9 юни 2021 г. в Европейския парламент.


Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Каракачанов представя новата си книга в Бургас

Красимир Каракачанов ще представи в Бургас новата си книга „Външнополитическата дейност на ВМРО (1893 – 1944 г.)“ утре.  В научния труд на Каракачанов, който е д-р по международно право и международни отношения, са представени външнополитическата дейност на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) от създаването ѝ в..

публикувано на 30.09.24 в 21:07

Директорът на разградския театър Левон Манукян е задържан за длъжностно присвояване и пране на пари

Арестуван е известният диригент и директор на Театрално-музикален филхармоничен център в Разград  Левон Манукян. Досъдебното производство е наблюдавано от Окръжната прокуратура в Пловдив. Разследването е за длъжностно присвояване и пране на пари и по него са задържани още трима души.  Според държавното обвинение извършените престъпления са свързани с..

публикувано на 30.09.24 в 17:28

30-то издание на конкурса "Аз и моят град" предстои в Сливен

Община Сливен, в партньорство с Художествена галерия „Димитър Добрович, организира за тридесети път традиционния конкурс за детска рисунка „Аз и моят град“. Тази година конкурсът се посвещава на 190 години текстилна индустрия. Участниците са разделени в следните възрастови групи: деца до 7 години; І-ІІклас; ІІІ-ІV клас; V-VІ клас; VІІ-VІІІ..

публикувано на 30.09.24 в 14:17

Поетичен диалог с Господ в дебютната стихосбирка на Екатерина Капрова

„Това си е между мен и Господ“ е заглавието на първата стихосбирка на Екатерина Капрова. Тя се появява след две книги с разкази „Роуз вълшебната ми кръстница“ и „Роуз и други вълшебни кръстници“, които критиците определят като „магически реализъм“. Журналист с дългогодишна практика, Капрова в момента отговаря за „Връзките с обществеността“  на..

обновено на 30.09.24 в 14:09
Мария Мутафчиева

Започва осмото издание на Националния поетичен конкурс „Непознати улици“

Националният поетичен конкурс „Непознати улици“ за осма поредна година предизвиква учениците от цялата страна да изпратят свои стихове на свободна тематика. В него могат да участват  пишещи момичета и момчета от VII до XII клас. Началото е поставено през 2012-та, когато излиза стихосбирка на Мария Мутафчиева с нейни ученически стихове...

публикувано на 30.09.24 в 12:30

Представят книгата на Агоп Мелконян "Душата на арменеца" в библиотеката

Последният труд на Агоп Мелконян под заглавие „Душата на арменеца:  Очерци за историята на арменската литература” ще бъде представен в Регионалната библиотеката на Бургас от 18.30 часа. Книгата включва лекциите на известния писател-фантаст, поет, журналист, преводач и преподавател като са представени основните етапи от развитието на..

публикувано на 30.09.24 в 09:41

Започва "Сребро в косите, песен в душите край морето на Бургас"

XIII издание на традиционния национален фестивал „Сребро в косите, песен в душите край морето на Бургас“ ще се проведе днес и утре - 1 октомври, в Културен дом НХК. Всяка година Бургас отбелязва Международния ден на възрастните хора с този мащабен, цветен и усмихнат музикален форум, който дава сцена на състави от пенсионерски клубове и читалища от..

публикувано на 30.09.24 в 09:35