Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филмовата награда Lux продължава да подпомага разпространението на европейското кино


В България се провеждат филмовите дни на Европейската награда LUX. Те са организирани от Бюрото на ЕП в страната ни. От тази година се променя системата за гласуване, като филмът победител ще бъде избиран както от  депутатите в Европейския парламент, така и от обществеността. 

Влогърът Крис Захариев е посланик на наградите в България. 

"Според мен това е най-вълнуващата част, защото всички могат да бъдат част от това огромно жури, което избира Филма на годината и получава тази награда Lux. Усилията са всички филмови награди, които са били в различните категории, да се обединят в една. 


Идеята подкрепя и кинорежисьорът и депутат в Европейския Парламент Андрей Слабаков.

"Аз не вярвам, че има човек, който прави филми, за да си ги гледа сам или с част от своите роднини. Изглежда напълно естествено гласът на публиката да е важен. Не говорим да се правят комерсиални филми. Трябва да се правят филми за хора, които мислят."

За първото издание на Наградата LUX на публиката бяха номинирани три филма: Тяло Христово на Ян Комаса (Полша, Франция, 2019 г.), Колектив на Александър Нанау (Румъния, Люксембург, 2019 г.) и Още по едно на Томас Винтерберг (Дания, Нидерландия, Швеция, 2020 г.)


За Андрей Слабаков фаворит е филмът "Още по едно".

"Лентата е на един датски режисьор, съратник на Ларс фон Триер. Това са хората, които направиха "Догма". Той е много добър режисьор и е естет. Филмът му е много любопитен и много интересен.

Крис Захариев е завършил кинорежисура в НАТФИЗ и също има своя поглед над лентите.

"И трите са много различни, много вълнуващи, едни от най-добрите филми за тази година.

Първият филм е на Томас Винтерберг "Още по едно". Той беше на София филм фест. Мисля, че много хора успяха да го видят, той е много нашумял. Драма за един учител, който се бори с търсенето на смисъл. Има и комедийни моменти, но е много човешки, много искрен филм. Той има няколко номинации за "Оскар". Самият режисьор е с номинация за режисура.


Другият филм е "Тяло Христово". Драматичен филм за един млад човек, който израствайки в сфера на престъпност, го пращат в интернат. Той бяга от там и се крие в една църква, където се представя за свещеник. Много истински и човечен филм за един млад човек, който търси своето място в този студен свят.


Най-неочакваният филм е на нашите съседи румънци.Документален филм, който се казва "Колектив". Той получи награда за най-добър документален филм на един от най-големите европейски фестивали. Той е филм разследване."


И  трите филма имат номинация и за наградата „Оскар“.

През последните повече от 10 години филмовата награда LUX спомогна за популяризирането на над 100 филма, подкрепяйки разпространението на европейски продукции и копродукции.

Въпреки това и депутатите и кино гилдия признават, че европейското кино е изправено пред езикови и дистрибуторски бариери.

За сравнение: през 2019 г. европейските кинотворци са продуцирали 1881 филма – над два пъти повече от направените в САЩ. Американските филми обаче представляват 63% от пазара в ЕС.

"Много голяма промяна настъпи в начина, по който Холивуд работи. Ние виждаме за втора поредна година, най-обсъждания филм на годината не е американски филм. Миналата година на "Оскарите" спечели южнокорейският "Паразит", а тази година е датският "Още по едно". Виждаме отваряне и на Холивуд, на американската публика към европейското кино, към човешките истории. Все повече се отварят към онова кино, което изследва душата и разказва едни други истории", смята влогърът Крис Захариев.


23 май е срокът, в който всеки европейски гражданин може да гласува за своя филм-фаворит на специалния сайт на наградите

Спечелилият филм ще бъде обявен на церемонията по връчване на Наградата LUX на публиката на 9 юни 2021 г. в Европейския парламент.


Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто издание на Artistic youth fest ще се проведе в Бургас на 15 и 16 февруари

Аrtistic youth fest ще има второ издание в Бургас. Благодарение на ентусиазма  на Георги Димитров, Деница Дойчева, Туана Шахин и Ивана Фенерска млади хора на възраст от 12 до 25 години ще имат възможност да разкрият таланта си пред връстници. "Флората" ще събере даровити бургазлии, които ще се изявят в различни категории-  творческо писане,..

публикувано на 25.01.25 в 15:01

Авторката на поредицата „Феята от захарницата“ гостува в Бургас

Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е днес от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще научат повече за..

обновено на 25.01.25 в 08:44

„Пътешествията на един художник“ представя Светозар Арнаудов – Зари

Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..

обновено на 24.01.25 в 14:52

Стефан Диомов и хор "Планинарска песен" канят на среща под мотото "Морето среща планината"

Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..

публикувано на 24.01.25 в 09:10

Атанас Хранов представя "Текила в Сицилия"

До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...

публикувано на 23.01.25 в 11:00

Продължението на филма "Вчера" като театрална постановка в Бургас

Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..

публикувано на 23.01.25 в 09:30

Отменя се премиерата на "Тайната вечеря на Дякона Левски" в Бургас

Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона  Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..

публикувано на 22.01.25 в 13:30