Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

145 години от началото на Априлското въстание

Автор:
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Априлското въстание от 1876 година е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръг.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Подготовката на въстанието е осуетена от османските власти. Заловени са редица комитетски дейци като Никола Славков, а Георги Икономов е поставен под наблюдение. Нанесен е изпреварващ удар в Горна Оряховица. Прави се опит за изпреварващ удар в Копривщица и Панагюрище. Започва прехвърляне на войски от Шумен в Търново, от Одрин в Пловдив и Пазарджик и др.

Според българската историография загиналите са около 30 000 души, докато според външни изследователи бройката на жертвите е не повече от 15 000 души. Руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.

Калъчевият мост в Копривщица, от където е даден първият изстрел по време на Априлското въстание
Калъчевият мост в Копривщица, от където е даден първият изстрел по време на Априлското въстание
Историческо значение

Жестокото потушаване на въстанието и отзвукът на зверствата в Европа са повод за провеждане на Цариградската конференция. Решенията на Цариградската конференция са първото международно признание на правото на българите да имат своя държава в етническите си граници, очертани вече от борбата за църковна независимост, санкционирано от всички Велики сили. Така Априлското въстание, макар и военен провал, непосредствено води до най-големия политически успех на българската нация дотогава. Отказът за осъществяване на решенията на Цариградската конференция от страна на османското правителство води до обявяването на единадесетата Руско-турска война, довела до Освобождението на България. Въпреки че Априлското въстание не променя военната обстановка в България, то до голяма степен дава световен отзвук на проблема с България, разрешен с Руско-турската Освободителна война.

Априлското въстание
Априлското въстание
Как ще бъде отбелязана днешната дата в Копривщица?

Кунка Неделева, директор дирекция „Музеи“ в Община Копривщица, разказва за подготовката в “Нашият ден“:

“Тази година, както всеки път, в Копривщица ще бъде отбелязана великата дата. Цикълът от тържества, посветен на 145-годишнината от Априлското въстание, започва още днес във възрожденското градче.

На историческия площад "20 април" среща ще си дадат Фондация „Васил Левски“, в лицето на председателя ѝ – проф. Пламен Павлов. Представители на Сдружение “Тодор Каблешков“. Академичният състав и Студентския съвет на Висшето транспортно училище “Тодор Каблешков“ и гражданите на Копривщица.

Ще поднесем венци и ще се преклоним пред величието и саможертвата на всички онези велики българи, пожертвали живота си за България.

Тази година в Копривщица е посветена не само на 145-годишнината от избухването на Априлското въстание, но и на 170 години от рождението на най-светлия български апостол на това въстание – Тодор Каблешков.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Самандов

От 20 февруари изплащат компенсациите от държавата за абонатите, останали без ток по празниците

От 20 февруари ще започне изплащането на компенсациите, които държавата отпусна за абонатите, останали без ток по време на Коледните празници. Това обяви заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов. Парламентарната комисия по енергетика изслуша и представители на КЕВР и трите ЕРП-та за авариите, оставили без електрозахранване стотици..

публикувано на 06.02.25 в 07:49
снимката е илюстративна

Бургас ще почете с поредица от събития своето освобождение

Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..

публикувано на 06.02.25 в 07:20

Започна асфалтиране на пътя за село Бродилово

Започна полагането на първи пласт асфалтова настилка на пътя за царевското село Бродилово, като част от проекта за основния му ремонт.  Отсечката се изгражда по технология студено рециклиране, ще бъде положен и втори пласт асфалт, посочват от общината. Ще бъдат изградени също канавки, отводнители, водостоци, мантинели, пътни знаци, маркировка, полага се..

публикувано на 05.02.25 в 16:25

С какво да бъде заменен фонтанът на "Демокрация"

Основен ремонт на фонтана и градинката на бургаския булевард "Демокрация" срещу Трета полоклиника предвижда общината.  На сайта на администрацията върви анкета с оценка на състоянието на терена и предложения за трансформацията му. Направена бе и среща с живеещи в района.     Пространството е ключово, защото през него преминава пешеходният поток..

публикувано на 05.02.25 в 15:18
Стефан Радев

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационен заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг.  С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем.  Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:40

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас.  На 18 февруари (вторник) в 17:00 часа в Културен център „Морско казино“ ще бъде открита „Места на памет. 1873-1937 г.” Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и..

публикувано на 05.02.25 в 14:20

Около половин милион лева е получила община Карнобат по Националната програма

Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента.  "При нас има замразени..

публикувано на 05.02.25 в 13:30