Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли директива на ЕС за минимална работна заплата?

| обновено на 12.05.21 в 12:19

Изработването на директивата на ЕС за минималната работна заплата се превърна в една от разделителните линии в Европейския парламент. Определят я като „най-важният социално-политически проект в ЕС за това десетилетие“ и жалон по пътя към по-социална Европа. За други тя е безсмислена. 

На 27 април в Комисията по заетостта бяха изслушани докладчиците по темата, които представиха своите предложения по директивата. Според евродепутата от ДПС/група "Обнови Европа" Атидже Алиева-Вели, която също се включи в дебата, рамката на директивата и основата е добра, остава да се направят предложенията така, че механизмът да е работещ и да започнат преговорите между съвета, комисията и парламента по директивата:  

"По темите, които разделят самите политически групи, първо, това е правното основание за издаването на една такава директива. Северните държави имат работещи модели и са против въвеждането на такава директива. Освен това упоменаването на конкретни проценти като 50% от средната и 60% от медианна заплата се счита за тема, която е "червена линия" за част от политическите групи в парламента, но считам че можем да постигнем съгласие и трябва да го постигнем , защото в противен случай директивата ще бъде обречена. Това, за което настояваме ние е, да има реалистичен текст, който да не противоречи на европейските договори. Разковничето по темата е тук. Според редица правни експерти посочването на конкретен процент от средната или медианна заплата  е недопустимо." 

Важна цел, заложена в директивата, е достигането на колективно трудово договаряне до 70%, добави Алиева-Вели. 

Директивата би помогнала за преодоляването на кризата, създадена от пандемията в много сектори, смята регионалният председател на "Подкрепа" Иван Костадинов:

"Според мен са едни добре изразени намерения, защото стандартът на живот и заплащането в ЕС е доста различно между страните членки, което означава, че ако се стигне до унифициране на минималната работна заплата, трябва да се изравни и стандарта на заплащане. Мисля, че на този етап е рано това да се случи, но не означава, че не трябва да се работи в тази посока. Добрите намерения в един момент се превръщат в добри изпълнения и това ще бъде облечено в законова форма. Минималната работна заплата в България е 320 евро, в Люксембург е над 2 000 евро." 

Какъв е времевият хоризонт за работата по директивата, посочва евродепутатът Атидже Алиева-Вели 

"Ще започнат преговорите между различните групи в парламента, надяваме се компромисните текстове да бъдат ясни по-бързо, за да може да гласуваме текста на директивата и тя да бъде приета по-бързо. Това предложение за заетостта може да бъде най-важното в сферата на заетостта за този мандат на парламента, но може да бъде и съвсем безполезен документ, ако преговорите бъдат блокирани." 


Подробности в звуковия файл.

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25