Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли директива на ЕС за минимална работна заплата?

| обновено на 12.05.21 в 12:19

Изработването на директивата на ЕС за минималната работна заплата се превърна в една от разделителните линии в Европейския парламент. Определят я като „най-важният социално-политически проект в ЕС за това десетилетие“ и жалон по пътя към по-социална Европа. За други тя е безсмислена. 

На 27 април в Комисията по заетостта бяха изслушани докладчиците по темата, които представиха своите предложения по директивата. Според евродепутата от ДПС/група "Обнови Европа" Атидже Алиева-Вели, която също се включи в дебата, рамката на директивата и основата е добра, остава да се направят предложенията така, че механизмът да е работещ и да започнат преговорите между съвета, комисията и парламента по директивата:  

"По темите, които разделят самите политически групи, първо, това е правното основание за издаването на една такава директива. Северните държави имат работещи модели и са против въвеждането на такава директива. Освен това упоменаването на конкретни проценти като 50% от средната и 60% от медианна заплата се счита за тема, която е "червена линия" за част от политическите групи в парламента, но считам че можем да постигнем съгласие и трябва да го постигнем , защото в противен случай директивата ще бъде обречена. Това, за което настояваме ние е, да има реалистичен текст, който да не противоречи на европейските договори. Разковничето по темата е тук. Според редица правни експерти посочването на конкретен процент от средната или медианна заплата  е недопустимо." 

Важна цел, заложена в директивата, е достигането на колективно трудово договаряне до 70%, добави Алиева-Вели. 

Директивата би помогнала за преодоляването на кризата, създадена от пандемията в много сектори, смята регионалният председател на "Подкрепа" Иван Костадинов:

"Според мен са едни добре изразени намерения, защото стандартът на живот и заплащането в ЕС е доста различно между страните членки, което означава, че ако се стигне до унифициране на минималната работна заплата, трябва да се изравни и стандарта на заплащане. Мисля, че на този етап е рано това да се случи, но не означава, че не трябва да се работи в тази посока. Добрите намерения в един момент се превръщат в добри изпълнения и това ще бъде облечено в законова форма. Минималната работна заплата в България е 320 евро, в Люксембург е над 2 000 евро." 

Какъв е времевият хоризонт за работата по директивата, посочва евродепутатът Атидже Алиева-Вели 

"Ще започнат преговорите между различните групи в парламента, надяваме се компромисните текстове да бъдат ясни по-бързо, за да може да гласуваме текста на директивата и тя да бъде приета по-бързо. Това предложение за заетостта може да бъде най-важното в сферата на заетостта за този мандат на парламента, но може да бъде и съвсем безполезен документ, ако преговорите бъдат блокирани." 


Подробности в звуковия файл.

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30

Ресторантьорите с национална среща за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..

публикувано на 13.02.25 в 08:45

Очаква се през април целият к-с "Възраждане" в Бургас да стане синя зона

Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт"  Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..

обновено на 12.02.25 в 15:30

Министърът на туризма се срещна с представители на Националния борд по туризъм

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..

публикувано на 11.02.25 в 17:00