Сагата със строежа на спортната зала „Арена Бургас“ вече се превръща наистина в такава. След десетките милиони, отпуснати за нея и стартът на строежа ѝ преди 7 години, тя нито е завършена, нито парите стигат. За какво още трябват средства?
Денят е 20 октомври, годината е 2014-та. Емблемата на лекоатлетиката Сергей Бубка пристига в Бургас за символичната първа копка на новата зала „Арена Бургас“. Бубка дава подкрепата си градът да кандидатства за Европейското първенство в този спорт през 2019-та.
През октомври, но вече 2016 г., правителството възлага държавното дружество „Академика“ да придобие терена за залата и да сключи договор с общината за сътрудничество и съвместна дейност. Обявено е, че дружеството разполага с 35 млн. лв. за строеж.
Годината вече е 2017-та. Залата трябва да се препроектира, защото новите планове са тя да се газифицира, вместо да използва услугите на „Топлофикация“.
През януари 2019 г. заместник – кметът Чанка Коралска казва по време на обществено обсъждане, че се очаква строителството на залата да приключи до края на годината. Месец по-късно увереност изразява и министърът на спорта тогава, Красен Кралев, по време на посещение в Бургас. Това е заявено и на бившия премиер Борисов, който през май инспектира строежа. Кметът Димитър Николов анонсира, че има заявки за 2020 г. – за европейски първенства по хандбал, гимнастика, състезания по борба и у-шу.
В интервю за БНР-Бургас, в началото на януари 2020 г., градоначалникът казва, че се очаква вече до края на въпросната година строежът да бъде завършен. Това наложи Световната купа по акробатика, която трябваше да се проведе от 3 до 5 април и да е първото състезание в новата „Арена Бургас“, да бъде преместено в София.
От „Академика“ посочват, че крайният срок за завършване е септември 2020 г. Цената на залата вече е надминала заделените 38 млн. лв., а на запитване на колегите от „Дневник“ тогава, става ясно, че е стигнала 57.2 млн. лв., като ще трябват още 5 милиона за спортни съоръжения.
През май строежът отново е инспектиран от бившия премиер, като срокът става „до края на годината“.
Парите продължиха да набъбват. В края на 2020 г. държавата отпусна почти 5 млн. лв. за ремонт на общинска пътна мрежа, в това число влизаше и изграждане на улица към залата. Община Бургас задели около 400 000 лв. за подпорна стена и ограда. През тази година вече дори и бившият премиер не се ангажира със срокове, а при едно посещение в тесен кръг, излъчено във Фейсбук, коментира „Един ден като има световно първенство в Бургас и то скоро след пандемията, ще видят бургазлии колко ще са горди с тази зала“.
И въпреки че неколкократно се заявява, че сумата, заедно с оборудването е 62 милиона лева, вестник „Сега“ твърдят, че общата стойност вече наближава 75 милиона, а в свое разследване посочват, че само стартовият пистолет е за 200 000 лв. И правят сравнение с двойно по-голямата „Арена Армеец София“, която е струвала 90 милиона.
Но, извън това припомняне, бургаската зала нито още е готова, нито стигат парите за нея. Любопитните подробности бяха дискутирани на комисията по спорт към общинския съвет в Бургас. Необходими са още пари и за оборудване, и за строителството, посочи председателят ѝ Йордан Георгиев:
„Беше тук председателят на унгарската федерация по борба, който е и технически директор на борбата за Олимпиадата в Токио. За всяко едно голямо спортно събитие е необходима прилежаща инфраструктура за самата зала. Това са обекти за хранене, за кетъринг, където, примерно, едни борци като минат кантара, трябва да отидат да ядат. След това – възстановяване на отборите. Те питат колко квадратни метра и колко са сауните. Министерството мисли да дава СПА-то и фитнеса под наем. Ако не го вземе никой? Трябват ни още 2-3 балона, които да бъдат слагани на паркинга, както е на много от състезанията по света. Държавата малко е абдикирала“, посочи Георгиев.
Има и други проблеми, които станаха ясни по време на дискусията, на която се коментира, че има идея Бургас да домакинства Световното първенство по борба през 2023. Има помещение за ресторант, което също се планира да се отдаде под наем. Началникът на спортния отдел в общината Веселина Деведжиева посочи, че за него е имало условие да е за минимум 300 души, иначе не може да се проведе такова първенство. Тя добави, че основният проблем са липсата на помещения за възстановяване като сауна и СПА.
Време обаче няма, затова и Йордан Георгиев се опитва да се срещне със служебния министър на спорта, за да се ускорят процесите по изграждането на залата. А ние ще потърсим за подробности по изнесените факти и собственика "Академика“.
Подробности от дискусията можете да чуете в прикачения файл.В наши дни, малкият бизнес се изправя пред уникално предизвикателство - как да се конкурира с големите играчи в необятното онлайн пространство. С правилната стратегия и инструменти, вашият бизнес ще оцелее и ще процъфти. В дигиталния свят има място за всички! Нека разгледаме как можете да спечелите предимство и да се конкурирате успешно с гигантите..
Автомобилният трафик е най-големият и основен източник на акустично натоварване върху населението в Бургас . Това показва актуализираният план за действие към Стратегическата карта за шума, който местният парламент предстои да гласува. 3 776 автомобила на час средно минават по бул. "Стефан Стамболов" в района на областната болница...
Празникът на Бургас -6 декември отново ще е неучебен за бургаските ученици. Те нямат да учат и на 3 януари. Това съобщи кметът Димитър Николов. Така зимната ваканция ще се удължи още малко и вече ще обхваща дните от 21 декември 2024 г. до 6 януари 2025 г. И тази година ще спазим традицията 6 декември да бъде неучебен ден за бургаските..
Поставят се осветителни стълбове по комбинираната алея за пешеходци и велосипедисти, която започва от Слънчев бряг до околовръстния път на с. Тънково. От Община Несебър уточняват, че по двупосочно трасе с дължинаприблизително 2 километра се поставят 88 нови стълба, 25 от които с двойни осветителни тела на височина 8 м и съответно 4 м, и 63 стълба с..
Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади. Празничната програма ще е в духа на традицията, а забавленията ще са през целия ден по главните улици на морския град. Кулминацията ще е вечерта с Никулденския концерт и запалването на светлините..
Гербът на Болярово бе създаден с над 3 хиляди теменужки. Цветният символ на общината е разположен в началото на общинския център на пътя Средец-Бургас. Идеята е част от празничните прояви посветени на юбилейната 2024 година за крайграничното градче. В герба в стилизиран вид са изобразени дъбови листа, символ на оптимизма, зъбни колела-символ на..
Без захранване за извършване на профилактика в ТП Аполон ще бъде част от стария град на Созопол - ул. "Мусала", ул. "Вихрен" и ул. "Витоша" от 11:30 до 12:30 ч., както и: - ул. "Аполония", ул. "Милет", ул. "Кирил и Методий" от 10:30 до 11:30 ч. - ул. "Анаксимандър", ул. "Амфора", ул. "Пеликан", ул. "Тюлен", ул. "Рибарска", ул...
Домашният социален патронаж в Бургас предоставя безплатен топъл обяд на 180 души в града и населените места в общината. Социалната услуга се предлага по..
Постепенно се нормализира ситуацията на Граничен пункт "Лесово". Колоната от автомобили е около 4 км, като от близо час обработката на документите вече..
Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади...