Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Залата не отговаря на изисквания за първенството по борба

Още пари ще трябват за „Арена Бургас“

Йордан Георгиев търси среща със спортния министър

Така трябва да изглежда "Арена Бургас"... някой ден

Сагата със строежа на спортната зала „Арена Бургас“ вече се превръща наистина в такава. След десетките милиони, отпуснати за нея и стартът на строежа ѝ преди 7 години, тя нито е завършена, нито парите стигат. За какво още трябват средства?

Денят е 20 октомври, годината е 2014-та. Емблемата на лекоатлетиката Сергей Бубка пристига в Бургас за символичната първа копка на новата зала „Арена Бургас“. Бубка дава подкрепата си градът да кандидатства за Европейското първенство в този спорт през 2019-та.

През октомври, но вече 2016 г., правителството възлага държавното дружество „Академика“ да придобие терена за залата и да сключи договор с общината за сътрудничество и съвместна дейност. Обявено е, че дружеството разполага с 35 млн. лв. за строеж.

Годината вече е 2017-та. Залата трябва да се препроектира, защото новите планове са тя да се газифицира, вместо да използва услугите на „Топлофикация“.

През януари 2019 г. заместник – кметът Чанка Коралска казва по време на обществено обсъждане, че се очаква строителството на залата да приключи  до края на годината. Месец по-късно увереност изразява и министърът на спорта тогава, Красен Кралев, по време на посещение в Бургас. Това е заявено и на бившия премиер Борисов, който през май инспектира строежа. Кметът Димитър Николов анонсира, че има заявки за 2020 г. – за европейски първенства по хандбал, гимнастика, състезания по борба и у-шу.

В интервю за БНР-Бургас, в началото на януари 2020 г., градоначалникът казва, че се очаква вече до края на въпросната година строежът да бъде завършен. Това наложи Световната купа по акробатика, която трябваше да се проведе от 3 до 5 април и да е първото състезание в новата „Арена Бургас“, да бъде преместено в София.

От „Академика“ посочват, че крайният срок за завършване е септември 2020 г. Цената на залата вече е надминала заделените 38 млн. лв., а на запитване на колегите от „Дневник“ тогава, става ясно, че е стигнала 57.2 млн. лв., като ще трябват още 5 милиона за спортни съоръжения.

През май строежът отново е инспектиран от бившия премиер, като срокът става „до края на годината“.

Парите продължиха да набъбват. В края на 2020 г. държавата отпусна почти 5 млн. лв. за ремонт на общинска пътна мрежа, в това число влизаше и изграждане на улица към залата. Община Бургас задели около 400 000 лв. за подпорна стена и ограда. През тази година вече дори и бившият премиер не се ангажира със срокове, а при едно посещение в тесен кръг, излъчено във Фейсбук, коментира „Един ден като има световно първенство в Бургас и то скоро след пандемията, ще видят бургазлии колко ще са горди с тази зала“.

И въпреки че неколкократно се заявява, че сумата, заедно с оборудването е 62 милиона лева, вестник „Сега“ твърдят, че общата стойност вече наближава 75 милиона, а в свое разследване посочват, че само стартовият пистолет е за 200 000 лв. И правят сравнение с двойно по-голямата „Арена Армеец София“, която е струвала 90 милиона.

Но, извън това припомняне, бургаската зала нито още е готова, нито стигат парите за нея. Любопитните подробности бяха дискутирани на комисията по спорт към общинския съвет в Бургас. Необходими са още пари и за оборудване, и за строителството, посочи председателят ѝ Йордан Георгиев:

Беше тук председателят на унгарската федерация по борба, който е и технически директор на борбата за Олимпиадата в Токио. За всяко едно голямо спортно събитие е необходима прилежаща инфраструктура за самата зала. Това са обекти за хранене, за кетъринг, където, примерно, едни борци като минат кантара, трябва да отидат да ядат. След това – възстановяване на отборите. Те питат колко квадратни метра и колко са сауните. Министерството мисли да дава СПА-то и фитнеса под наем. Ако не го вземе никой? Трябват ни още 2-3 балона, които да бъдат слагани на паркинга, както е на много от състезанията по света. Държавата малко е абдикирала“, посочи Георгиев.

Има и други проблеми, които станаха ясни по време на дискусията, на която се коментира, че има идея Бургас да домакинства Световното първенство по борба през 2023. Има помещение за ресторант, което също се планира да се отдаде под наем. Началникът на спортния отдел в общината Веселина Деведжиева посочи, че за него е имало условие да е за минимум 300 души, иначе не може да се проведе такова първенство.  Тя добави, че основният проблем са липсата на помещения за възстановяване като сауна и СПА. 

Време обаче няма, затова и Йордан Георгиев се опитва да се срещне със служебния министър на спорта, за да се ускорят процесите по изграждането на залата. А ние ще потърсим за подробности по изнесените факти и собственика "Академика“.

Подробности от дискусията можете да чуете в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди лятото: Ремонтират ключови пътни отсечки в Бургаско

Няколко ключови пътни отсечки в област Бургас ще бъдат ремонтирани преди началото на активния туристически сезон. Дейностите ще стартират след настояване от страна на народните представители от ГЕРБ, съобщиха оттам. „На територията на област Бургас преминава голяма част от туристопотока през летния сезон. Основни пътища, които са връзка към курортните..

публикувано на 26.04.24 в 17:40

Няма регистрирани случаи на птичи грип на територията на област Бургас

Няма регистрирани случаи на инфлуенца по птиците на територията на Бургаска област. Това съобщи на заседание на Областната епизоотична комисия директорът на Областната дирекция по безопасност на храните  д-р Димитър Германов. Заболяването, известно още и като птичи грип, е констатирано в страната. Изпълнителният директор на БАБХ е дал указание да..

публикувано на 26.04.24 в 17:23

Около 130 ракети са изстреляни от полигона за борба с градушките в Сливен

На всяка минута полигонът за борба с градушките в Сливенска област край село Коньово е изстрелвал по две ракети, но въпреки това градоносният облак удари селата Караново, Брястово, Баня, Червенаково и град Шивачево. Това съобщи началникът на ракетната площадка Даниела Мушкова. Днес в пострадалите села правят оглед на щетите, като на повечето места..

публикувано на 26.04.24 в 16:56

Автомобилни състезатели и любители на бързите скорости се събират с обща кауза в Бургас

Събитие, посветено на пътната безопасност, ще се проведе тази неделя в двора на бургаската професионална гимназия по транспорт.  Професионални автомобилни състезатели и притежатели на едни от най-мощните автомобили в България се обединяват за една обща кауза, а именно безопасността на пътя. Гостите на събитието, състезатели и..

публикувано на 26.04.24 в 14:51

Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа в с. Русокастро, Ливада, Желязово

Със символична първа копка днес официално бе даден старт на проекта за реконструкцията на водопроводната мрежа в с. Русокастро, Ливада, Желязово, общ. Камено. Дейностите се реализират по проект по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 – 2020 г. Общата стойност на проекта е почти почти 3 млн лв.  Очаква се дейностите да приключат..

публикувано на 26.04.24 в 14:17
Емил Кундев

Главният счетоводител на Сливенска митрополия трябва да бъде освободен

Нередности в ревизията в поморийския манастир „Свети Георги“ откриват миряни от Сливенска епархия. Това се случва след като Светия синод представи листа с шест епископи, сред които да бъде избран нов Сливенски митрополит. Името на епископ Йеротей, игумен на поморийския манастир, не присъстваше в списъка, въпреки, че беше избран през февруари...

обновено на 26.04.24 в 14:09

Започва изграждането на светофар на ул. „Мусала“ в Поморие

Изграждането на светофар на ул. „Мусала“ в квартал „Свети Георги“ започва от днес, съобщават от Община Поморие. Дейностите налагат временна организация на движението по улицата.  Целта е чрез светофара, улицата да бъде разтоварена от тежкия трафик на автобуси, за да се възстанови нормалното двупосочно движение по нея.  Всички междуградски автобуси,..

публикувано на 26.04.24 в 13:18